„Padirbtų pinigų sumažėjimas apyvartoje stebimas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje euro zonoje. Tai gali būti siejama su tuo, kad pandemijos metu mažiau atsiskaitoma grynaisiais, dalis prekyviečių, kur paprastai naudojami grynieji, pavyzdžiui, turgūs, ilgą laiką buvo uždarytos“, – sako Ramunė Juzėnienė, Lietuvos banko grynųjų pinigų ekspertė.
Akivaizdžiai padirbti eurų banknotai, vadinamieji „filmų pinigai“ (angl. Movie money), tebėra aktualūs ir 2021 m. Jie sudaro apie 40 proc. visų gautų padirbtų banknotų.
„Akivaizdžiausias dalykas – ant pačių banknotų yra užrašai „copy“, „movie money“. Šiuo metu stebime ir užrašus kitomis kalbomis, pavyzdžiui, turkų, rusų, kinų. Vis dėlto ne tiek svarbu ieškoti tokių užrašų, nes jie gali ir keistis, o atkreipti dėmesį į tikrų pinigų apsaugos priemones: popieriaus kokybę, vandens ženklą, apsauginį siūlelį, hologramą“, – primena R. Juzėnienė.
Gyventojai raginami neapsigauti ir padirbtų pinigų neimti.
2021 m. pirmąjį pusmetį, kaip ir 2020 m., daugiausia buvo rasta padirbtų 50 eurų nominalo banknotų, tačiau padaugėjo 500 eurų nominalo banknotų, jie atitinkamai sudarė 44 ir 18 proc. visų padirbinių.