Statistikos departamentas skaičiuoja, kad pavasarį, konkrečiai per balandžio mėnesį, importuojamos prekės brango apie 15 proc., lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Per metus dar daugiau pakilo ne iš euro zonos importuojamų prekių kainos – net 27 proc.
„Tikėtina, kad sporto prekių kainos šiemet ir toliau palaipsniui kils, nes priežastys, kurios brangina šias prekes, ir toliau išlieka – tai brangstantis parvežimas iš Kinijos, visame pasaulyje didėjanti tokių prekių paklausa, leidžianti gamintojams didinti jų kainas, taip pat brangstančios žaliavos.
Deja, pandemija lygiai taip pat paveikė visus pasaulyje, ir mes tiesiogiai jaučiame globalios prekybos pokyčius“, – sako didmeninės ir trikampės prekybos UAB „Mportas“ vadovas Marius Petroševičius.
Prekybininkų duomenys rodo, kad per metus labiausiai – daugiau nei 20 proc. – augo sporto prekių iš metalo kainos, tai įvairūs treniruokliai, svarmenys, štangos. Paklausiausias smulkus sporto inventorius brango apie 15 proc.
„Brangsta visos sporto prekės, pavyzdžiui, dviratis-treniruoklis prieš metus kainavo 83,50 euro, o šiemet jo kaina jau siekia 99 eurus.
Aerobikos kilimėlį mūsų parduotuvėje pernai buvo galima įsigyti už 9,50 euro, o šiemet kaina jau pakilusi iki 11,13 euro.
Sportinių gumų rinkinys praėjusiais metais atsieidavo 7,57 euro, tuo tarpu šiemet jau tenka sumokėti 8,99 euro“, – pranešime cituojama elektroninės parduotuvės „Imu perku“ operacijų vadovė Brigita Juršaitė.
Pasak elektroninės parduotuvės atstovės, per metus neužfiksuota nė vienos atpigusios sporto prekės pozicijos.
Pasak B. Juršaitės, kiekiu daugiausia nuperkama smulkaus ir nebrangaus sportinio inventoriaus, kurį būtų patogu naudoti ir laikyti namuose, kuris neužimtų daug vietos. Tai aerobikos kilimėliai ir kamuoliai, pasipriešinimo gumos. Vasarą aktyviau perkamos sportui ir laisvalaikiui lauke skirtos prekės: tinklinio, krepšinio, futbolo kamuoliai, širdies ritmo matavimo aparatai bėgiojimui, badmintono, lauko teniso raketės.
Statistikos departamentas skaičiuoja, kad praėjusiais metais sporto ir poilsio prekių apyvarta Lietuvoje išaugo 9,4 proc. Šį staigų augimą pirmiausia lėmė pandemijos įvesti apribojimai: uždaryti sporto klubai, darbas namuose, laisvalaikis tik artimiausioje aplinkoje, taip pat išaugusi perkamoji galia ir visų prekių paklausa.
Pasak M. Petroševičiaus, didžioji dalis sporto prekių gaminama Kinijoje ir iš jos laivais vežama į Europą ir kitas šalis. Įvairiausių prekių paklausa pasaulyje tiek išaugusi, kad masiškai trūksta laivų ir konteinerių joms gabenti iš Kinijos į JAV ir Europą, kur didžiausias jų poreikis.
„Įprasta kaina už vieno konteinerio parvežimą iš Kinijos į Klaipėdos jūrų uostą būdavo apie 1 500 eurų. Praėjusį rudenį kainos jau buvo kiek pakilusios ir siekė 2 000 eurų. O šiemet pasiekėme rekordą – atsivežti konteinerį į Lietuvą kainuoja jau 13 000 eurų. Per visą savo veiklos istoriją nesame susidūrę su tokiomis kainomis ir nebūtinai tai jau aukščiausia riba“, – sako M. Petroševičius.
Prekybininkai atkreipia dėmesį, kad šiuo metu daug dažnesnis ir prekių vėlavimas, nes Kinijos uostai nespėja krauti laivų arba neturi konteinerių, į ką krauti prekes.
Sporto inventoriaus kainų kilimui įtakos turi ir brangstančios žaliavos, iš kurių jie gaminami. Pavyzdžiui, plienas šių metų balandį kainavo 54 proc. daugiau nei praėjusių metų balandį, šiuo metu jo kainos kiek sumažėjusios ir yra apie 10-15 proc. aukštesnės nei praėjusiais metais.