„Verslo istorijoje niekada nematėme tokio mėnesinio kainų kilimo“, – CNN sakė Brianas McClay, celiuliozės pramonės analitikas. – Tai negirdėta.“
Jis paskaičiavo, kad celiuliozės, pagrindinės tualetiniam popieriui pagaminti reikalingos žaliavos, tonos kaina šoktelėjo nuo 606 JAV dolerių rugsėjį iki daugiau nei 907 JAV dolerių balandį.
Ramina lietuvius
Sanitarinio-buitinio popieriaus gamybos bendrovės „Grigeo“ vadovas Gintautas Pangonis taip pat pastebėjo didėjančias žaliavų kainas, buvo iškilę ir problemų.
„Šiais metais žaliavų tiekimo grandinėje susidūrėme su įvairiais iššūkiais tiekiant tiek pagalbines medžiagas, tiek pagrindines žaliavas, kaip celiuliozė. Žaliavų brangimas, ypač tų, kuriomis prekiaujama biržoje, pavyzdžiui, celiuliozės, labiausiai sietinas su tarptautinės rinkos pokyčiais, kuriuos sąlygojo keli skirtingi veiksniai.
Pirma, Kinijos atsigavimas yra spartesnis, nei prognozuota, o jos ekonomika daro reikšmingą įtaką viso pasaulio vartojimo tempams. Antra, dėl techninių priežasčių darbą laikinai buvo sustabdę daug celiuliozės fabrikų. Trečia, kurį laiką buvo sutrikusi logistika jūriniais konteineriais. Išvardintos priežastys prisidėjo tiek prie tiekimo trikdžių, tiek prie žaliavų brangimo“, – portalui lrytas.lt priežastis vardijo G.Pangonis.
Jis akcentavo, kad celiuliozės indeksas biržoje nuo metų pradžios iki šio antradienio pakilo nuo 41 iki 53 proc., priklausomai nuo rūšies. „Tai yra reikšmingiausias pabrangimas per tokį trumpą laiką biržos istorijoje, galintis koreguoti ir galutinių gaminių, kaip tualetinis popierius, popieriniai rankšluosčiai ir kiti šios kategorijos produktai, kainą“, – prognozavo G.Pangonis.
Tačiau patikino, kad tuščių tualetinio popieriaus lentynų lietuviai išvysti neturėtų.
„Siekdami suvaldyti rizikas ir užtikrinti sklandžią popieriaus gamybą tiek pandemijos laikotarpiu, tiek dabartiniu žaliavų brangimo metu, investuojame į didesnį žaliavų atsargų kiekį ir į galutinių gaminių sandėlius, todėl vartotojai gali būti ramūs, nes higieninio popieriaus prekybos vietose tikrai nepritrūks“, – sakė jis.
Signalų yra
Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis prisiminė pandemijos pradžią, kada žmonės panikavo ir šlavė iš parduotuvių lentynų kone viską.
„Buvo pardavimų padidėjimas per pirmąją bangą, daugiau kaip prieš metus, kai tik prasidėjo koronavirusas. Tada žmonės labai pirko ir tualetinį popierių, ir įvairias kruopas. Pardavimai buvo išaugę kartais.
Dabar tokių panikų nebėra, pardavimai normalūs. Matyt, karantinas tapo norma ir nėra pagrindo rūpintis, kad pritrūks šių popierinių prekių: popierinių rankšluosčių, tualetinio popieriaus, nosinių. Atlaikėme pirmą bangą, kai žmonės viską pirko keliais kartais daugiau, tad dabar, kai žmonės viską perka normaliais kiekiais, neturime signalų, kad popierinių prekių galėtų pritrūkti“, – portalui lrytas.lt paaiškino D.Ryliškis.
„Rimi Lietuva“ tinklo vadovė ryšiams su visuomene Gabrielė Šerėnienė taip pat pastebėjo, kad žmonės prie pandemijos priprato, tad ir pirkimas dabar stabilesnis. Tačiau informacijos apie popierinių prekių kainų pokyčius parduotuvė jau yra sulaukusi.
„Turime tiekėjų informaciją apie galimą kainų kilimą, tačiau kol kas patys popieriaus gamintojai bando jį atidėti“, – sakė ji.
Signalų dėl besikeičiančių kainų sulaukė ir „Maxima“.
„Iš tiekėjų girdime nuogąstavimus, kad dėl brangstančių žaliavų gali kilti popieriaus gaminių kainos, tačiau kol kas jos parduotuvėse yra stabilios ir pabrangimo nėra. Suprantame tiekėjų susirūpinimą, bet esame pasiryžę ieškoti abipusių sprendimų, kad mūsų pirkėjai reikšmingų kainų pokyčių nepajustų“, – portalui lrytas.lt stabilumą užtikrino „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.
Ji paskaičiavo, kad 2020 m. tualetinio popieriaus žmonės nupirko 8,5 proc. daugiau nei 2019 m. Drėgnų tualetinių servetėlių paklausa išaugo 11,5 proc, o vienkartinių popierinių servetėlių – daugiau nei 30 proc. Tačiau šių prekių trūkumo nebuvo nei karantino pradžioje, nei dabar.
Pandemijos pradžioje prasidėjusį panikos pirkimą pajautė ir „Iki“ tinklas, tačiau šiuo metu popierinių gaminių kainų didėjimo nenumato.