Žadantiems vasarą atostogauti pajūryje teks labiau pataupyti: poilsiautojai jau gali ruoštis kainų šuoliui

2021 m. kovo 14 d. 12:26
Po praėjusios vasaros sėkmės pajūrio verslų laukia nemažiau sėkmingas sezonas, tačiau ši taisyklė galioja ne visiems. Didžiųjų miestų turizmo sektoriui, pasak kalbintų ekspertų, ši vasara nebus pelninga.
Daugiau nuotraukų (14)
Verslininkams bus geras sezonas
Nors Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė teigia, kad prognozuoti situaciją pajūrio maitinimo ir apgyvendinimo verslams dar anksti, ekonomistas Žygimantas Mauricas pajūrio verslininkams žada palankų sezoną.
„Didžia dalimi kartosis praeitos vasaros sėkmės scenarijus. Galbūt bus net geriau nei pernai“, – prognozuoja ekonomistas.
Pasak jo, vyraujant neapibrėžtumui ir kelionių nepatogumams, žmonės nesiryš vykti į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis, todėl rinksis atostogas Lietuvos pajūryje. „Kelionių į užsienį skaičius, palyginti su pernai, gali nežymiai kilti, tačiau tikrai nepasieks 2019 metų lygio“, – įsitikinęs Ž.Mauricas.
Viešbučio „Nidus“ direktorė Jurgita Vičienė džiaugtis neskuba. Pasak jos, sezono sėkmė priklausys nuo valstybės taikomų ribojimų.
„Tam, kad įgyvendintume keliamus saugumo reikalavimus, srautus turėtume mažinti perpus. Jei restoranas talpina 50 svečių, o bus galima priimti tik 15, pelnas gerokai kris“, – neabejoja J.Vičienė.
Inga Gembutienė, restorano „Varna. Terasa“ bendrasavininkė ir direktorė, teigia, jog restoranas yra pasiruošęs įgyvendinti visus saugumo reikalavimus.
„Didžiausias mūsų užsėdimas yra lauko terasose, todėl mums nėra problema laikytis saugumo reikalavimų – staliukus išdėstysime didesniais atstumais lauke“, – sako I.Gembutienė. Pasak verslininkės, labiausiai nukentės kavinės, neturinčios didelių terasų, todėl privalėsiančios mažinti lankytojų srautus.
Lietuvos poilsiautojus Ž. Mauricas perspėja ir apie galimą kainų augimą. „Drįsčiau teigti, kad kainos turėtų išaugti. Pamatę, jog yra paklausa, prekybininkai sieks atsigriebti“, – sako jis.
Nors, ekonomisto teigimu, lietuviai šią vasarą bus linkę išlaidauti, Ž. Mauricas pajūrio verslininkus ragina būti atsargius, nes kainų kėlimas gali atbaidyti dalį poilsiautojų ir atsiliepti patiems verslininkams.
Didesnę sėkmę apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas teikiantiems pajūrio verslams lems ir užsitęsęs karantinas. „Praėjusių metų karantinas buvo trumpesnis, todėl žmonės nespėjo tiek prisitaupyti. Dabar atlyginimai auga, o išlaidos mažėja. Indėlių augimas Lietuvoje viršija 20 proc.“ – skaičiuoja ekonomistas.
Nors atostogaudami užsienyje lietuviai išleidžia 3–4 kartus mažiau, nei poilsiaudami Lietuvoje, Ž. Mauricas tikisi, kad dėl kelionių ribojimo šios tendencijos keisis. „Lietuvoje žmonės taupo, bet atostogas turėti norės. Galbūt paišlaidaus kelionių į užsienį kaina“.
Atsigauti pavyks ne visiems
Visgi vasara sėkminga bus ne visiems. Ekonomistas žada ryškius regioninius skirtumus. „Bus geri metai pajūriui ir nedidelei daliai kurortų, tačiau viešbučių Vilniuje ir Kaune, kurių pagrindinė rinka yra svečiai iš užsienio, laukia pakankamai sunkūs metai“, – sako ekonomistas.
Tai, pasak jo, lems kelionių Europoje ribojimas. Iš užsienio į Lietuvą negalintys atvykti turistai mažins didžiųjų miestų apgyvendinimo sektoriaus pelną.
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė turistų iš užsienio sulaukti taip pat nesitiki: „Dabar visi gąsdinami dėl trečios bangos. Atvyks galbūt tik svečiai iš kaimyninių šalių: Lenkijos, Latvijos“.
Pasak asociacijos prezidentės, didžiųjų miestų viešbučiams vasaros sezonu nepavyks padengti per karantiną patirtų nuostolių. Ji taip pat pasigenda valstybės paramos.
„Dabar kaupiasi skolos, mokesčiai, valstybė nekompensuoja nei nuomos, nei komunalinių mokesčių. Pas mus tik deklaruojama didelė pagalba – mokamos prastovos darbuotojams. Tačiau tai yra pagalba darbuotojams, o ne verslui. Todėl antradienį (kovo 16 dieną) darysime protesto akciją“, – piktinasi asociacijos prezidentė.
E. Šiškauskienė viliasi, jog ES pavyks pasiekti vieningą susitarimą dėl žaliųjų pasų. „Jei Europoje bus sutarta dėl žaliųjų pasų, galbūt skrydžių šiek tiek padaugės“.
Tačiau Ž. Mauricas judėjimo ribojimus vadina viena didžiausių ES nesėkmių ir į žaliojo paso atsiradimą daug vilčių nededa.
„Kiekviena šalis, tikėtina, įves savo judėjimo kriterijų – bus remiamasi susirgimų skaičiais, vakcinacijos dinamika, kuriami įvairūs imuniteto pasai. Visa tai bus papildomos biurokratinės kliūtys, kurios stabdys judėjimą. Dalis jaunų žmonių – aktyviausių keliautojų – galbūt per vasarą nesulauks vakcinos, todėl negalės niekur išvykti“, – dėsto ekonomistas.
Pasak E. Šiškauskienės, Pasaulinė turizmo organizacija šio sektoriaus atsigavimą žada tik 2024 metais.
Atostogos^Instantpajūris
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.