Žiema išvalė sniego valymo įrankių bei technikos pardavėjų sandėlius. Tie žmonės, kurie prieš didįjį sausio pabaigos snygį neturėjo sniego kastuvų, nusipirkti jų vėliau tiesiog nebegalėjo.
„Rudenį įsigijome ir jau baigiame įsirengti namą sodininkų bendrijoje prie Vilniaus, bet kastuvais neapsirūpinome. Tenka nuolat atsiprašyti kaimynų, kad nepadedame jiems nuo keliuko nukasti sniego.
Kai atvažiuojame į statybas, jie jau būna viską sutvarkę. Mes tik skėsčiojame rankomis – kastuvų neįmanoma nusipirkti, o mūsų sklypas tebėra užverstas sniegu“, – sakė sostinėje gyvenantis Rolandas.
Nejaugi nėra? Išties, pavyzdžiui, elektroninė „Senukų“ parduotuvė beveik iššluota.
„Atsiprašome, šios prekės nebeturime“, – išnyra užrašas sumanius užsisakyti 39 eurus kainavusį „Freund Victoria“ kastuvą ilga rankena arba sniego semtuvą „Fiskar“, kainuojantį 66 eurus. Nebrangių, 15 eurų kainuojančių, užtat ir sunkokų „Kwazar“ kastuvų teturi Klaipėdos „Senukai“.
Tad jeigu aukštaičiai, bekasdami sniegą, kastuvus ims ir sulaužys, naujų galės įsigyti nebent nuvažiavę į Žemaitiją.
Į kainas net nesidairė
„Šią žiemą nebuvo jokių nuolaidų sniego valymo technikai, nieko nesiūlėme pigiau. Bet pirkėjai išgraibstė viską netgi nepaisydami kainos – pirko, kol visose 75 mūsų prekybos vietose nebeliko gaminių“, – pasakojo bendrovės „Husqvarna Lietuva“ pardavimų vadovas Julius Grimalauskas.
Ši įmonė prekiauja „Husqvarna“ sniego valytuvais-pūstuvais. Tiksliau – prekiavo, nes nebeliko nei tų, kurie kainavo 850 eurų, nei tokių, kurių kaina siekė 3,8 tūkst. eurų.
Iššluoti net senesni jų modeliai, kurie 4–6 metus stovėjo sandėliuose lyg muziejuje. Tad kas įstengė tiek už juos sumokėti?
„Įmonės, kaimiškosios seniūnijos, privačiuose namuose gyvenantys žmonės“, – vardijo J.Grimalauskas.
Įmonė prekiauja ir sodo traktoriukais bei vadinamaisiais „Rider“ traktoriukais – tokiais, kurių priekyje montuojami įvairūs agregatai: šepečiai, sniego peiliai (buldozeriai), sniego pūstuvai. Visų šių priedų pardavimas padidėjo dešimtis kartų.
Įmonių grupei „Husqvarna Group“ priklauso ir Vokietijos įmonė „Gardena“, gaminanti sodo įrankius. Tad ir šiose parduotuvėse, anot J.Grimalausko, sausio snygis išgarino sniego kastuvus.
„Kastuvų poreikis buvo ypač didelis, juo labiau kad dauguma žmonių dirba nuotoliniu būdu. Pasivaikščioti ilgėliau retai kas gali, o štai per pertraukas, tikėtina, sniegą kiemuose ima ir nusikasa“, – svarstė pašnekovas.
Nesulauks be rudens
Užpildyti sandėlių nauja sniego valymo įranga dabar nėra jokių galimybių. Anot J.Grimalausko, nors „Husqvarna“ gamyklų yra įvairiose valstybėse, sniego pūtimo techniką gamina būtent amerikiečiai.
Sniegas šiemet užvertė Skandinaviją, Europą, jam valyti reikalinga technika visur išparduota. Šiuo metu „Husqvarna“ gamyklos Amerikoje gamina įrangą šiltajam sezonui, o sniego valymo aparatų gamybos imsis rudeniop.
Atrodytų, laiko dar daug, bet įmonės atstovai jau planuoja kito šaltojo sezono įrangos bei technikos pardavimą ir siunčia užsakymus gamykloms.
Stringa ir tiekimas
Ne kas kita, o gamta paskatino ir grandininių pjūklų pardavimą.
Sausio pabaigoje sniego naštos neišlaikę medžiai lūžo ir virto, o pjūklai yra tokia prekė, kuriai gaila pinigų tol, kol neatsiranda rimtos priežasties.
„Grandininių pjūklų poreikis taip pat didelis, jis išaugo visoje Europoje.
Tik tiek, kad jų logistika paprastesnė, nes gamyklos įsikūrusios Švedijoje.
Keblumų kyla nebent tada, kai sutrinka detalių tiekimas iš kitų šalių, mat tam trukdo COVID-19 ribojimai.
Auga ne tiktai benzininių, bet ir akumuliatorinių pjūklų paklausa – tokių, kurie naudojami darbams namuose“, – aiškino J.Grimalauskas.
Jau laukia pavasario
„Žmonės apsiprato su žiema – kenčia laukdami, kol ateis pavasaris, todėl sniego valymo įrangos pardavimas jau sumenko. Tačiau prieš Naujuosius metus vos spėjome suktis“, – neslėpė Utenoje esančios bendrovės „Gringrasas“ vadovas Dalius Gudelis.
Pasak jo, sniego kastuvus pirkėjai išgraibstė ne tik brangiausius, bet ir pačius pigiausius, kurie jau daug metų dulkėjo sandėlyje. O štai sniego valymo įranga, net ir naudota, ne kiekvienam yra įperkama.
„Vis dėlto šiemet, kaip niekada anksčiau, buvo gyvybingas naudotų japoniškų nedidelių „Mitsubishi“, „Yanmar“ ir kitokių traktorių su keičiamais padargais pardavimas.
Keturias pastarąsias žiemas jų niekam nereikėjo, buvome nemažai jų prikaupę, o dabar nebeturime“, – sakė D.Gudelis.
Pasak jo, vienas rimčiausių „Gringraso“ klientų yra „Utenos komunalininkas“ – savivaldybės įmonė, kuri jau yra įsigijusi devynis traktoriukus sniegui nuo šaligatvių ir siaurų gatvių valyti.
Anot D.Gudelio, jo įmonė atsigabena ne pačią pigiausią sodo bei daržo darbams skirtą techniką – renkasi gerų prekės ženklų gamintojus.
Taigi naudoti sniego pūstuvai čia kainuoja apie tūkstantį eurų. O štai traktoriukui, prie kurio galima pritvirtinti buldozerį sniegui stumdyti, prireiks 3–4 tūkst. eurų.
„Būna ir perpus pigesnių, bet jų ir galingumas mažesnis. O štai už tokį naują traktoriuką reikėtų mokėti 15–20 tūkst. eurų. Parūpiname tokiai technikai įvairių padargų – ir būtinų žiemą, ir reikalingų vasarą“, – sakė D.Gudelis.
Laukia nauja pirkimo banga
Sodo technikos pardavėjai vieni pirmųjų pastebėjo, kaip COVID-19 pandemija pakeitė žmonių įpročius. Vis daugiau jų perka senas sodybas kaimuose ir jas tvarko.
O tai augina ir, tikėtina, toliau augins vejos pjovimo įrangos – vejapjovių, krūmapjovių, sodo traktoriukų pardavimą.
Pasak J.Grimalausko, pernai rudenį „Husqvarna“ gaminių sandėliuose nebeliko net žolės pjovimo technikos. Ji taip pat gaminama anapus Atlanto, o tiekimą trikdė pandemija.
Anot D.Gudelio, žmonės noriai pirko naudotus žolės pjovimo traktoriukus, mokėdami ir 500, ir 1000 eurų, o už naujus – ir dvigubai ar trigubai brangiau. Našių ir manevringų naudotų traktoriukų kaina siekia 4–8 tūkst. eurų.
„Pernai vasarą šios technikos labai trūko, nes dėl pandemijos primestų suvaržymų jų gavome mažiau, nei reikėtų. Žolės pjovimo agregatų ir traktoriukų gamybą yra užvaldę amerikiečiai. Taigi jie ir diktuoja jos madas, o naudotos technikos poreikis maitina ir jos gabentojus“, – sakė D.Gudelis.