Šeštadienį socialiniuose tinkluose vinilinių plokšelių parduotuvė „Vinylomania“ pasidalijo nuotrauka, kurioje užfiksuota „Swedbank“ žinutė klientui, pirkusiam neseniai išleistą Lietuvos bliuzroko grupės „Kontrabanda“ vinilinę plokštelę.
Pirkėjas pavedimo paskirtyje panaudojo grupės pavadinimą „Už Kontrabandą“, tad „Swedbank“ susiejo šį pavadinimą su nelegalia bei neteisėta veikla ir pirkimo procesą sustabdė.
Bankas taip pat įspėjo klientą, jog jei šio įspėjimo nebus paisoma, bankas nutrauks sutartį.
Toks atvejis – pirmas
Vinilinių plokštelių parduotuvės „Vinylomania“ direktorius Valerijus Jasiulevičius sako, jog toks nutikimas pirmas.
„Čia toks išskirtinis atvejis, dėl to socialiniame tinkle „Facebook“ ir pasidalijome nuotrauka. Jei būtų daugiau panašių atvejų, nebūtume nuotraukos viešinę“, – sako V.Jasiulevičius.
Anot jo, pirkėjai dažniausiai pavedimo paskirtyje rašo „už plokštelę“ arba plokštelės pavadinimą, tad šįkart, parašius atlikėjų grupės pavadinimą „Kontrabanda“, teko susidurti su nemalonumais.
„Dabar jau sakome, kad neberašytų „Kontrabanda“ pavedimo paskirtyje. Prašome, kad nurodytų plokštelės pavadinimą, kuris yra „Blūdas“. Nors tai irgi toks įdomus žodis“, – apie tinkamus bankui žodžius svarsto V.Jasiulevičius.
Pavadinimo grupei keisti nereikės
Socialiniuose tinkluose pasirodžius nuotraukai su „Swedbank“ žinute vinilinės plokštelės pirkėjui, komentaruose žmonės iš tokio banko poelgio juokėsi.
„Tai gal tiktų parašyti už „Ontrabandą“?“ – ironiškai klausė vyras.
Į šį komentarą pažvelgus giliau ir paklausus to paties klausimo „Swedbank“ atstovo spaudai Sauliaus Abraškevičiaus, jis pateikė kiek paprastesnį būdą, kaip pavadinti bankinį pavedimą.
„Rekomenduotume nurodyti plokštelės pavadinimą, pavyzdžiui, albumo XX vinilinė plokštelė. Neabejojame, kad pardavėjas gebės atpažinti, už kokią prekę pirkėjas atsiskaito mokėjimo operacijos metu“, – naujienų portalui lrytas.lt atsakymą pateikė S.Abraškevičius.
„Swedbank“ politika – viena griežčiausių
„Swedbank“ atstovas spaudai S.Abraškevičius teigia, jog „Swedbank“ vykdo griežtą rizikos valdymo politiką, todėl netoleruoja mokėjimo pervedimų paskirtyje jokių įrašų, kurie gali būti tiesiogiai ar netiesiogiai siejami su bet kokia neteisėta veikla, nepaisant tikrųjų mokėtojo ketinimų.
„Tokias mokėjimo operacijas stabdome, o jų neįvykdžius – lėšos grąžinamos atgal į sąskaitą“, – teigia S.Abraškevičius.
Paklaustas, ar žiūrima į visus įtartinus pavedimo paskirties pavadinimus, ar tik į tuos, kurie prasideda nuo tam tikros sumos, S.Abraškevičius atsakyti negalėjo.
Pasak jo, banko naudojamos sistemos nuolat tobulinamos, o jų veikimo principai sudaro banko komercinę paslaptį, todėl galimybių pateikti detalios informacijos – nėra.
Jis taip pat teigia, jog bankas nekaupia statistikos ir apie tai, ar lietuviai dažnai naudoja neleistinus pavedimo paskirties pavadinimus, tad atsakymo, kiek dažnai banko darbuotojai susiduria su panašiomis situacijomis, neturi.
Su bankais – juokai menki
Kartais net ir noras pajuokauti gali prišaukti aibę nemalonumų. Prieš dvejus metus pinigus draugui pervesdama vilnietė pavedimo paskirtyje juokais nurodė legendinę dainos frazę „Sex, Drugs & Rock'n'Roll“ (liet. seksas, narkotikai ir rokenrolas).
Ir tada tas pats bankas „Swedbank“ 5,7 euro nurodytam gavėjui nepervedė, o pinigus siuntusiai merginai teko ilgai aiškintis, dėl ko ji pavedimo paskirtyje panaudojo būtent tą frazę. Finansų institucija tikrino, ar pavedimas nesusijęs su narkotikų platinimu arba sekso paslaugomis. Bankui teisintis turėjusi vilnietė tikina dėl lengvabūdiško juokelio turėjusi suteikti neadekvačiai daug informacijos.
„Swedbank“ prašė paaiškinti smulkaus mokėjimo paskirtį, atsakyti, kiek pinigų uždirba, ar daro pavedimus į užsienį, kokiose sąskaitose laiko pinigus, kiek pinigų gauna ne iš algos.
„Dėmesį atkreipė žodis „narkotikai“, tai yra nelegali veikla, o jeigu tokie žodžiai patenka, bankas jau turi daryti atitinkamus veiksmus ir prašyti informacijos“, – aiškino Lietuvos banko atstovė Snieguolė Vileikė.
Bankai akylai tikrina pavedimus, kuriuose minimi ginklai, narkotikai, su terorizmu susiję žodžiai. Dėl pasikartojančių ir piktybinių juokų bankas gali su klientu ir nutraukti sutartį.