Gruodis – rekordinis
Įmonės „Astranika“ direktorė Laura Kertenienė pasakojo, kad vertinant pastarojo mėnesio veiklos rezultatus, akivaizdu, jog karstų paklausa šiuo metu yra išaugusi, todėl gamyba patiria papildomas apkrovas dėl padidėjusių užsakymų kiekio.
„Stengiamės patenkinti išaugusį poreikį ir užtikrinti savalaikį tiekimą, tačiau pasitaiko, kad pačių populiariausių karstų modelių tenka palaukti kiek ilgiau“, – teigė L.Kertenienė.
Įmonės „Astranika“ direktorė atskleidė gan liūdną statistiką: 2020 m. gruodį per savaitę buvo užsakoma dvigubai daugiau karstų nei per tą patį laikotarpį 2020 m. rugsėjo, spalio, lapkričio mėnesiais.
„Lyginant pamečiui, gerokai išsiskiria ką tik pasibaigusių metų gruodžio veiklos rezultatai – 2020 m. gruodį užsakymų kiekis išaugo labiausiai.
Vis tik pažymėtina, kad gruodį išaugusi karstų paklausa turi tendenciją kartotis kiekvienais metais dėl ritualinių paslaugų sričiai būdingo sezoniškumo – kasmet didžiausios karstų gamybos ir realizacijos apimtys būna šaltuoju metų periodu, ypač gruodžio, sausio mėnesiais, o mažiausios – vasaros mėnesiais, ypač rugpjūtį.
Be to, šįsyk išaugusį užsakymų skaičių lėmė ir prasiplėtęs mūsų produkcijos asortimentas, į rinką išleisti nauji modeliai, todėl nors vienareikšmiškai įvardinti konkretų santykinį prieaugį būtų sudėtinga, tačiau 2020 m. gruodį kol kas galima laikyti išties rekordiniu. Pirmosios sausio dienos kol kas žada tokį patį tempą“, – aiškino L.Kertenienė.
Anot pašnekovės, Lietuvoje populiarėjant kremavimo paslaugai auga ir urnų paklausa, ypač tai pastebima pastaruoju metu. Tačiau karstų paklausos sumažėjimo dėl to nepastebėjo.
Karstai išlieka pagrindine įmonės produkcija, keičiantis mados tendencijoms ritualinių paslaugų srityje, keičiasi tik karstų dizainas bei modeliai. Pastaruoju metu įmonėje tampa paklausesni kuklaus dizaino, ekonominės klasės karstai.
Karstų neužtenka
„Karstų gamybos“ vadovas Algirdas Baranauskas, Lietuvoje gaminantis karstus, pasakojo, kad jų labai trūksta ir pajėgumai nebuvo pritaikyti tokiam mirčių skaičiui.
„Įmonėms vežame tik pusę užsakymo, jog visos įmonės turėtų bent po kažkiek karstų. Anksčiau išveždavome per savaitę apie 100 karstų, o dabar poreikis išaugo, darbuotojai fiziškai nespėja gaminti.
Nelabai galime padidinti gamybą, nes buvome nusistatę savo pajėgumus pagal Lietuvos mirtingumo vidurkį ir, tokiu būdu, gamindavome karstus. Per dieną apie 15–20 karstų pagaminame. Šiuo metu sukamės, kaip galime“, – teigė A.Baranauskas.
Anot pašnekovo, įmonės užsisako karstus ir urnas: „Įmonėms šiuo metu nesvarbu, koks segmentas, svarbiausia, kad bent kažką turėtų. Urnų kol kas nejaučiamas trūkumas“.
„Karstų gamybos“ įmonėje kainos prasideda nuo 100 eurų. A.Baranauskas minėjo, jog kai nuslūgs pandemija, darbo sumažės, tačiau šiuo metu baisu, kas darosi.
„Labiausiai bijau, kad ateis laikas, jog visiškai neturėsime ką pasiūlyti. Kaimynai lenkai pajėgesni gamyboje, tačiau pas juos pačius didelis mirtingumas“, – sakė „Karstų gamybos“ vadovas.
Išaugo kremavimo karstų poreikis
„RK Baltic“ atstovas teigė, kad šiuo metu darbo yra daug, bet mano, jog tam įtakos pandemija turi nedaug.
Įmonės atstovas aiškino, kad jų įmonė dar dirba Latvijoje, Estijoje, tačiau pastebėjo, kad labiausiai šiais metais Lietuvoje išaugo kremacija ir tam įtakos greičiausiai turėjo pandemija. Anksčiau kremavimas sudarydavo apie 20 proc., o dabar siekia net 80 proc.
Anot pašnekovo, keletą savaičių buvo kremavimo karstų trūkumas, nes jų pardavimai išaugo keturis kartus, tačiau, jo nuomone, žmonės pirko karstus ne dėl padidėjusio šalyje mirtingumo nuo koronaviruso.
„Prieš Kalėdas buvo padaugėję darbo, tačiau metuose visada būna mėnesių, kai tas mirtingumas padidėja“, – kalbėjo „RK Baltic“ atstovas.
Gauna, ko reikia
„Sielų upės“ įmonės vadovas Gediminas Galdikas tvirtino, kad kol kas nejaučia karstų trūkumo, tačiau iš savo tiekėjų girdėjo, jog paklausa išaugo bei teko padidinti gamybą.
Anot pašnekovo, palyginti, kas vyko prieš du mėnesius, karstų prekyba tikrai yra išaugusi. G.Galdikas atskleidė, kad šiuo metu išaugo žmonių kremavimo skaičius.