„Esminė naujovė ta, jog nuo šiol GPM lengvata bus taikoma neatsižvelgiant į tai, už kelintas studijas ar profesinį mokymą yra sumokėta. Pasikeitus įstatymui nebelieka apribojimo, kad mokesčio lengvata galima tik už pirmąją aukštojo mokslo kvalifikaciją ar pirmąją profesinę kvalifikaciją“, – sako VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.
Be to, GPM lengvata galės pasinaudoti ne vien mokėjusieji už profesinį mokymą pagal formaliojo profesinio mokymo programą, bet ir už profesinį mokymą pagal formaliojo mokymo programos modulį, kurį baigus įgyjama atitinkama kompetencija. Įstatyme nebeišskiriamos doktorantūros ir meno aspirantūros studijos – jas pagal galiojančias nuostatas apima sąvoka „studijos, kurias baigus įgyjama aukštojo mokslo kvalifikacija“.
VMI primena, kad pasinaudoti GPM lengvata ir patirtomis išlaidomis už studijas sumažinti savo apmokestinamąsias pajamas gali nuolatiniai Lietuvos gyventojai pateikę metinę pajamų deklaraciją. Tais atvejais, kai nuolatinis Lietuvos gyventojas, kuris mokosi ar studijuoja, nėra pajamų mokesčio mokėtojas arba neturi galimybių pasinaudoti lengvata, ją gali prisitaikyti tėvai (įtėviai), globėjai, rūpintojai ir (arba) sutuoktinis.
Pažymime, kad išlieka sąlyga, jei už studijas ar profesinį mokymą sumokėta skolintomis lėšomis, t. y. tam tikslui buvo paimta paskola iš kredito įstaigos, tai iš pajamų galima atimti per mokestinį laikotarpį grąžintą šios paskolos dalį. Turimais duomenimis, 2019 m. paskolas studijoms iš kredito įstaigų buvo paėmę apie 19,8 tūkst. gyventojų, 2018 m.- apie 18,6 tūkst., 2017 m. – per 16,7 tūkst.
VMI duomenimis, GPM lengvata išlaidoms už studijas ir profesinį mokymą šiemet, deklaruodami 2019 m. pajamas, pasinaudojo apie 45,2 tūkst. (93 proc.) šalies gyventojų, pernai – apie 33,2 tūkst. (64 proc.), užpernai – 35,7 tūkst. (64 proc.) gyventojų; pasinaudodami lengvata 2020 m. jie susigrąžino per 10,2 mln. eurų, 2019 m. – apie 6,9 mln. eurų, 2018 m. – per 7,2 mln. eurų.