Kiekvienam gimusiam vaikui siūloma skirti 10 tūkstančių eurų išmoką
ELTA ir lrytas.lt inf.
2020-12-28 10:32Siekiant paskatinti gimstamumą Lietuvoje, siūloma kiekvienam gimusiam vaikui skirti 250 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinę išmoką vaikui, o tai sudarytų kitais metais 10 tūkstančių eurų.
Tai numatančias Išmokų vaikams įstatymo pataisas įregistravo jas inicijavęs Seimo Darbo partijos frakcijos narys Antanas Guoga, šios frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna, Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis, šios frakcijos nariai Viktoras Fiodorovas, Vaida Giraitytė, Mindaugas Puidokas, Vytautas Gapšys, Aidas Gedvilas.
Jie tikisi, kad priėmus siūlomą projektą, pagerės Lietuvos demografinės situacija, padidės gimstamumas.
Projekto autoriai pastebi, kad per pastarąjį ketvirtį amžiaus Lietuvos demografinė raida labai pasikeitė, gyventojų skaičius sparčiai mažėja. Nors emigracijos mastai per pastaruosius kelerius metus sumažėjo, tačiau Lietuva, anot „darbiečių“, yra tarp sparčiausiai ne tik Europoje, bet ir pasaulyje demografiškai nykstančių šalių.
„Gimstamumas ir ilgesnė tikėtina gyvenimo trukmė keičia Lietuvos gyventojų amžiaus piramidę: sparčiai mažėja vaikų, jaunimo ir vidutinio amžiaus gyventojų. Jungtinių Tautų reguliariai skelbiamos demografinės prognozės, įvertinančios, kaip keisis žemės gyventojų skaičius per kelis artimesnius ir tolimesnius dešimtmečius, „Financial Times“ (FT) išrikiavo 20 šalių, kuriose žmonių iki 2050 metų, vertinant procentais, labiausiai sumažės. Lietuva šiame sąraše užimą antrąją vietą“, – sakoma dokumento aiškinamajame rašte.
Jame pažymima, kad Lietuvos gyventojų skaičius per 2010–2019 m. sumažėjo 347,8 tūkst. – daugiau nei dešimtadaliu.
„Mažėja darbingo amžiaus žmonių dalis Lietuvoje, o santykinis pensinio amžiaus žmonių skaičius – didėja. Artimiausiais dešimtmečiais vyresniojo amžiaus žmonių dalis, palyginti su visu gyventojų skaičiumi, labai padidės dėka išaugusio sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo ir kokybės, dėl plečiamo slaugos paslaugų spektro ir kt.
Dėl to padidės našta darbingo amžiaus žmonėms, nes jie turės padengti socialines išlaidas, kad senėjanti visuomenė galėtų naudotis įvairiomis paslaugomis.
Labiausiai mažėjo ne tik darbingo amžiaus žmonių, bet ir 0–15 m. amžiaus gyventojų“, – pastebi projekto autoriai.
Jų teigimu, gimstamumas 2019 metais šalyje – 27,4 tūkst. kūdikių (iš jų Lietuvoje gimė 24,1 tūkst. (88,1 proc.), užsienio šalyse – 3,3 tūkst.), prieš 20 metų gimusių vaikų skaičius siekė 34 tūkst. 100.
Pasak A.Guogos, vaikų iki 15 metų skaičius per pastaruosius ketverius metus nemažėjo tik aštuoniose savivaldybėse iš šešiasdešimties, o jų gausėjo tik dviejuose didžiuosiuose miestuose – Vilniuje ir Klaipėdoje.
Pagal galiojantį Išmokų vaikams įstatymą, kiekvienam gimusiam vaikui skiriama 11 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė išmoka vaikui. Šiais metai tai sudaro 429 eurus, o 2021 metais ši išmoka didės iki 440 eurų.