Lietuva – viena daugiausiai poilsio dienų turinčių ES valstybių narių. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, poilsio diena paskelbus Sausio 13-ąją ir neatsisakius jau esamos poilsio dienos, jų iš viso būtų 17. Tiek šventinių dienų Europos Sąjungoje turi tik Bulgarija ir Vengrija, o bendras ES šventinių dienų vidurkis – 12.
Vis dėlto jau aišku, kad 2021 m. Laisvės gynėjų diena nebus paskelbta poilsio diena.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas – pagrindinis šio klausimo komitetas. Tai reiškia, kad po jo išvadų klausimas gali būti teikiamas svarstyti parlamentui. Komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė portalui lrytas.lt nurodė, kad fiziškai nebelieka laiko priimti sprendimui, jog kitąmet sausio 13-oji būtų poilsio diena.
„Klausimą galima svarstyti iš idėjos, ar ši diena kuriais nors metais vėliau turėtų būti poilsio diena. Tačiau mes komitete plano forsuoti šio klausimo, kad būtų priimtas sprendimas jau dėl 2021 m. sausio 13-osios, neturėjome. Be to, dėl koronaviruso vienaip ar kitaip negalima rengti jokių renginių ir tos dienos švęsti“, – aiškino M.Lingė.
Vienareikšmio sutarimo, kad Sausio 13-oji turėtų būti poilsio diena, nėra. Viena vertus, ir Vyriausybė pritaria konservatoriaus Lauryno Kasčiūno siūlymui minėtą dieną skelbti laisvadieniu. Tačiau yra manančiųjų, kad į šventinių dienų sąrašą Sausio 13-ąją įrašyti mainais į kitą dieną – pavyzdžiui, iš jo išbraukiant Gegužės 1-ąją ar Vėlines.
Esmė ta, kad Lietuva ir taip yra tarp daugiausia poilsio dienų turinčių valstybių ES. Tai solidžiai kainuoja: skaičiuojama, kad dėl vienos poilsio dienos valstybės biudžetas netenka apie 40-50 mln. eurų.
Dėl Gegužės 1-osios pasipriešino profsąjungos. Kaip bus su Vėlinėmis, paaiškės kažkada vėliau. Faktas tas, kad 2019 m. į poilsio dienų sąrašą įtraukus Vėlines tam nepritarė ne tik verslininkai, bet ir Vyriausybė. Būtent vietoje Vėlinių laisvadieniu paskelbti Sausio 13-ąją ir siūlė Ministrų kabinetas.
Keturių dienų savaitgalis
Jei iki to meto Seimas nesiims kalendoriaus keisti, kitąmet ilgiausias, net keturių šventinių dienų atokvėpis laukia Visų Šventųjų ir Vėlinių dienomis. Mat lapkričio 1-oji, Visų Šventųjų, diena, bus pirmadienį, o Vėlinės – antradienį.
Kitais metais papildomo laisvadienio neturėsime gegužės 1 d., Tarptautinę darbo dieną, kuri išpuola sekmadienį, per Žolinę rugpjūčio 15 d., sekmadienį ir per šv. Kalėdas, gruodžio 25-ąją, kuri bus šeštadienį.