Klaipėdos ir Kauno prekybos centrų „Molas“ valdytoja Virginija Anužė naujienų portalui lrytas.lt teigė, jog Klaipėdos prekybos centre „Molas“ pirmadienį matomi didesni pirkėjų srautai nei paskutinėmis savaitės dienomis prieš tai, tačiau jie esą nėra labai stipriai padidėję ir kol kas nesiekia maksimalaus leistino lankytojų skaičiaus centre.
„Matydami šios dienos susirgimų situaciją šalyje, suprantame, kad šie sugriežtinimai buvo būtini ir tikimės, kad greitu laiku tai gerokai sumažins sergamumą šalyje“, – atsakė V.Anužė.
Savo ruožtu UAB „Baltic RED“, valdančios prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega“, generalinio direktoriaus pavaduotoja Ieva Goštautaitė–Gedutė naujienų portalui lrytas.lt atsakė, jog šį pirmadienį po Vyriausybės sugriežtinto nutarimo paskelbimo prekybos ir laisvalaikio centre „Mega“ pastebimas 5 proc. lankytojų srautų augimas.
„Neturime kompetencijų abejoti ribojimų teisingumu, todėl prekybos ir laisvalaikio centras „Mega“ visų paskelbtų ribojimų laikysis“, – komentavo I.Goštautaitė–Gedutė.
Kaip pranešė naujienų portalo lrytas.lt fotografas, nemažai žmonių matoma ir Vilniuje veikiančiame prekybos centre „Akropolis“, formuojasi automobilių eilės.
„Akropolis Group“ komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas teigė, jog „Akropolis Group“ bendrovė, valdanti prekybos centrus „Akropolis“ Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose, vykdo ir vykdys visus Vyriausybės, kontroliuojančių institucijų sprendimus jų nekomentuodama.
„Neatmestina, kad po Vyriausybės sprendimo nuo gruodžio 16 d. uždaryti ne pirmo poreikio prekių parduotuves, pirmadienį-antradienį prekybos centrai sulauks daugiau pirkėjų nei įprastai šiomis savaitės dienomis.
Tam esame pasirengę – visus šiuos metus didžiausią prioritetą skiriame pirkėjų ir darbuotojų saugumui bei sveikatos prevencijai, todėl esame pasiruošę įvairiems scenarijams.
Pirma, savo komunikacijos kanalais kviečiame pirkėjus būti sąmoningais ir į prekybos centrus šiandien arba rytoj vykti tik esant būtinybei, prieš tai aiškiai susiplanavus pirkinių sąrašą ir iš anksto įsivertinus, kokias parduotuves reiks aplankyti.
Iki trečiadienio lieka galioti apribojimai automobilių stovėjimo aikštelėse. Kaip žinia, pirkėjų transportui čia šiuo metu palikta penktadalis vietų, neskaitant darbuotojams skirtų vietų, o tuo tarpu laikinai pasamdyti darbuotojai padeda reguliuoti eismą aikštelėse, padėdami klientams rasti laisvą vietą“, – komentavo D.Mertinas.
Pasak jo, atidžiai stebimi klientų srautai prie įėjimų į prekybos centrus ir jų viduje, užtikrinant reikalavimo dėl pirkėjams tenkančio minimalaus prekybinio ploto laikymąsi. Tam esą pasitelktas didesnis nei įprasta apsaugos bendrovės darbuotojų skaičius.
Prie įėjimų į parduotuves išklijuoti informaciniai lipdukai, kiek žmonių jose gali būti vienu metu. Esant poreikiui, klientų srautai atskirose parduotuvėse ar visame prekybos centre būtų nedelsiant ribojami. Nuo trečiadienio, gruodžio 16 d., sugriežtinto karantino metu, prekybos centruose „Akropolis“ tikrai veiks „Maximos“ ir „Eurovaistinės“.
„Kitos prekybos vietos kurioms leidžiama prekyba (maisto, veterinarijos, optikos ir ortopedijos prekių parduotuvės) arba internetu užsakytų prekių išdavimas dėl darbo tęsimo sprendžia individualiai, bet jau dabar matome, kad dauguma jų pasinaudos tokia galimybe.
Paslaugų teikimas tam skirtose klientų aptarnavimo vietose, kurios nuspręs dirbti, taip pat bus vykdomas vadovaujantis įsigaliosiančiomis taisyklėmis – kontakto trukmė paslaugos suteikimo metu negalės viršyti 15-kos minučių.
Visos parduotuvės ir paslaugų teikėjai, kurių veikla šiuo periodu yra apribota, klientų neaptarnaus, išskyrus galimą internetinių užsakymų atidavimą“, – teigė D.Mertinas.
Ragina apsipirkti internetu
Vyriausybei nutarus nuo trečiadienio uždaryti daugumą parduotuvių, išskyrus maisto ir vaistines, Lietuvos prekybos įmonių asociacija ragina gyventojus jau dabar, nelaukiant savaitės vidurio, apsipirkimą perkelti į elektroninę erdvę.
Pasak asociacijos direktorės Rūtos Vainienės, nuo pirmojo karantino pavasarį prekybininkai daug investavo, kad sudarytų galimybę saugiai apsipirkti internetu. Todėl ji paragino pirkėjus per šias dvi dienas neapgulti prekybos vietų.
„Įsigaliojus naujiems karantino reikalavimams, fizinės maisto parduotuvės ir toliau dirbs, tačiau pirkėjus skatiname apsipirkti internetu. Tų, kurie neturi tokios galimybės, prašoma eiti apsipirkti iš anksto susiplanavus pirkinius, vienu kartu įsigyti prekių ilgesniam laikui“, – pranešime teigė R. Vainienė.
Vis dėlto, pasak jos, prekybininkai pasiruošę galimam didesniam pirkėjų srautui šiomis dienomis, tačiau primena, kad tebegalioja griežti jo ribojimo reikalavimai.
Be to, R. Vainienė ragina vykti apsipirkti tuo metu, kai žmonių srautas mažesnis – nuo 8 iki 10 val. ir nuo 20 iki 22 val.
Smulkiųjų verslų atstovai kalba apie nuostolius
Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė teigė, jog naujausi Vyriausybės ribojimai smulkiam verslui atsilieps labai stipriai.
„Manau, kad paveiks labai stipriai, kadangi mūsų smulkusis verslas yra labai smulkus. Yra labai daug mažų įmonių su 1–4 darbuotojais ir tai yra šeimos įmonės. Jei sustabdoma veikla, ji sustabdoma visai šeimai, ir tuomet ji lieka be bet kokio uždarbio. Jei nebus tam tikros paramos sistemos, mes turėsime liūdną situaciją, kai visos šeimos nariai taps Užimtumo tarnybos klientais“, – įspėjo D.Matukienė.
„Lietuvos ryto“ televizijai ji teigė, jog smulkieji verslininkai ir taip neturi daug vartotojų, o kai jie turės sėdėti namuose ir pagal įstatymus jų veikla bus sustabdyta, vargu, ar bus galima ką nors pakeisti.
„Per tą trumpą atokvėpio laikotarpį apyvartos buvo kritę iki 40–50, o kai kur – ir 90 proc. Tai nei tų vadinamųjų lašinukų galėjai užsiauginti, nei ką. Smulkus verslas dažniausiai neeksportuoja, jo pagrindiniai vartotojai – Lietuvos gyventojai.
Mes siūlėme kitą variantą – daryti valstybinius užsakymus, daryti valstybinį rezervą ir kad iš smulkaus verslo būtų nupirkti jų turimi produktai, su jais atsiskaitytų valstybė. Tada būtų buvęs kitas pasitikėjimas ir požiūris į smulkųjį verslą“, – komentavo D.Matukienė.
Ji konkrečiai negalėjo atsakyti, kurių sričių verslai nukentėjo labiausiai: „Aš esu prieš bet kokį skirstymą į tokias labiausiai ar mažiausiai nukentėjusias sritis. Jei uždaro mažą vinių parduotuvę, ji yra nukentėjusi. Jei uždaro restoraną, o jam bandeles ar šviežią duoną kepa kepyklėlės, vadinasi, jos neteko savo pagrindinio vartotojo.
Jei uždaro kirpyklą, ji taip pat patiria nuostolių. Tai koks skirtumas, ką uždaro? Ką uždaro – tas ir nukenčia. Ir ne tik jis, bet ir visa grandinė, tinklas, kuris per visą laiką susiformavo, kad vieni verslai kitiems padėtų, o maži verslai kitaip išgyventi negali, tik turėdami artimus tiekėjus, artimus pirkėjus ir taip bendradarbiaudami. Valstybė turi daryti žingsnį, užtikrinti tam tikrą tiekimo grandinę, ir apie tai mes kalbėjome jau trejetą metų.“
D.Matukienė piktinosi, kodėl smulkieji verslai bus uždaryti, o didieji prekybininkai galės tęsti darbus: „Jūs man pasakykite, kuo skiriasi maža parduotuvė, kuri besąlygiškai išpildė visus reikalavimus, priėmė tik vieną žmogų į parduotuvę, nupirko dezinfekcinių priemonių, nuo didžiulės maisto parduotuvės, kurioje galima įsigyti dantų šepetukų, kosmetikos priemonių ir pan.? Ji bus neuždaryta, o tas mažas verslas bus uždarytas. Reikia logiškai pamąstyti, kur didžiausias užsikrėtimo pavojus.“
Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė skaičiavo, kad jei šalyje apie 70 tūkst. smulkaus verslo atstovų, kuriuose dirba nuo 1 iki 9 darbuotojų, iš jų 60–70 proc. greičiausiai bus uždaryti.
Pripažįsta, kad prekybos taisyklės iškraipo konkurenciją
Premjerė ir ekonomikos ministrė pripažįsta, kad prekybos taisyklės karantino laikotarpiu iškraipo konkurenciją didžiųjų prekybos tinklų naudai, bet sako neturinčios geresnio sprendimo.
Ministrų kabineto sprendimu, veiklą galės tęsti parduotuvės, kurių pagrindinė veikla yra maisto prekių pardavimas, tačiau joms nebus draudžiama prekiauti ir ne maisto prekėmis.
Turgavietėse bus leidžiama tik maisto prekyba, atskiros ne maisto prekių parduotuvės turės užsidaryti.
Premjerė Ingrida Šimonytė pripažino, kad tai sukuria nelygias sąlygas, tačiau sakė neturinti geresnio varianto ir teigė, kad tokios pačios taisyklės galiojo ir per karantiną pavasarį.
„Netolygumas tikrai yra, man tiktai sunku pasiūlyti kažkokį logišką sprendimą, turint minty kad prieš pusę metų jo niekas nerado ir nežinau, ar mes jį galime surasti šiandien posėdyje“, – sakė premjerė I. Šimonytė pirmadienio Ministrų kabineto posėdyje.
Premjerė Ingrida Šimonytė teigia suprantanti smulkiojo verslo nusiskundimus, kad yra neteisinga, jeigu prekybos tinklų parduotuvėse galima prekiauti ne tik maistu, bet ir kitomis prekėmis, o šeimos verslai to daryti negali. Tačiau premjerė atkreipia dėmesį, kad Vyriausybės tikslas yra sumažinti žmonių judėjimą bei skatinti juos pirkti tik būtinąsias prekes.
„Tai labai skaudi tema. Iš tiesų yra problema, kad ypatingai didieji prekybos centrai prekiauja taip pat ir ne maisto prekėmis. Taip tarsi sudarydami konkurenciją ne maisto prekių parduotuvėms, kurių veikla yra apribojama.
Bet mano atsakymas yra labai paprastas – šiame etape tikrai sunku rasti labai korektiškas ir labai taiklias sąlygas, kurios leistų šios problemos išvengti.
Vis dėlto mes manome, kad pagrindinis žmonių tikslas vykti būtinųjų poreikių, tai yra į maisto prekių parduotuves, vaistines ar vietas, kur prekiaujama tuo, kas jiems minimaliai būtina tam, kad asmuo nesusidurtų su kažkokiais sunkumais, turėtų būti pagrindinė taisyklė. Todėl tokia taisyklė ir nustatyta“, – sakė I. Šimonytė.
Opozicija teigia, kad smulkieji ar šeimos verslai ne ką prasčiau nei didieji prekybininkai gali laikytis karantino sąlygų ir tęsti savo veiklą. Pasak jų, neteisinga ir nesąžininga, jeigu prekybos tinklų parduotuvėse galima prekiauti ne tik maistu, bet ir kitomis prekėmis, o šeimos verslai to daryti negali.
Ekonomikos ministrė Aušrinė Armonaitė sakė sutinkanti, kad nauja tvarka pakenks smukiesiems prekybininkams ir nėra tobulas sprendimas. Ji teigė, kad ministerija dabar sutelks dėmesį į valstybės pagalbą smulkiam verslui.
„Pripažįstame, kad smulkiuosius tai paveiks, tačiau dabar imtis papildomų represinių priemonių ir raudonomis „Stop“ juostomis apvynioti šampūnus ar kažkokias kitas prekes prekybos centruose matyt irgi būtų dar daugiau ne ten nukreiptos energijos“, – sakė ji.
Ministrai nusprendė sekmadienį priimto sprendimo nekeisti.
Naujos karantino sąlygos įsigalios trečiadienį.