Panevėžietė Regina jau dairosi Kalėdų eglutės namams. „Būtinai turėsime kvepiančią eglutę. Norisi tos tikros ir kiek jau ten bebus mūsų – ar tik dviese, ar penkiese, norisi, kad šventės būtų su eglute, kvepiančia tikra lietuviška eglute“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė ji.
Rokiškėnas Maksimas pirmasis Panevėžyje, aikštelėje prie prekybos centro, pradėjo prekybą eglėmis vazonuose. „Po truputį įsivažiuojame, po truputį perka, po vieną, po kitą tikiu, kad parduosime“, – kalbėjo jis.
Vyras sako, kad šiemet pirkėjai ieško tradicinės lietuviškos eglės. „Čia tradicinės – dyglioji lietuviška eglutė, ji itin populiari. Tie, kas turi nuosavus namus ir turi galimybę, persisodina ir kitais metais pasipuošia. Ją palaistyt galima kas ketvirtą dieną, ji nėra trapi – svarbu, kad šaknys būtų drėgnai“, – pasakojo jis.
„Galvoju apie vazoninę, natūralią, nes kvepia mišku, tikromis šventėmis, Kalėdomis, bet gal brangoka...“ – svarstė kalbinta panevėžietė Elvyra.
„Aš perku kėnio šakas, darau puokštes. Puošiu visus kambarius, virtuvę“, – kalbėjo praeivė Emilija.
„Puošimės vėliau – kol kas dar ne, nes labai greit nubyra. Bet labai mėgstu narvelį papuošti“, – sakė sutikta Ona.
Netoli Panevėžio eglutes auginantis Eugenijus sako kol kas sulaukiantis vieno kito pirkėjo.
„Atvažiuoja iš namų, pasiima šviežią, niekur nekeliavusią – kažkaip žmonės bijo prekybos centrų, jie daugiau pas augintojus važiuoja. Lietuviškos eglutės ir kvapas gal geresnis“, – svarstė eglučių augintojas Eugenijus Galvanauskas.
Augintojas eglaičių iš lauko dar nė nekerta. Esą žmonės jau įprato dar augančią išsirinkti ir artėjant šventėms atvažiuoja nusipirkti.
„Nukirstą iš krūvos jau sunkiau išsirinkti, o čia eina, mato, kaip stovi tas medelis, mato jo šakas. Jam čia geriau pirkti, nėra, kad čia daug pirkėjų važiuotų“, – pasakojo jis.
Valstybinių miškų urėdijos medelynai taip pat jau pradėjo prekybą eglėmis vazonuose.
„Žmonės nori tik šviežios. Yra tokia praktika, kad važiuoji per miestą prikrovęs traktorinę priekabą eglučių, o jau iš paskos žmonės atvažiuoja ir renkasi bekraunant tas eglutes. Visi labai nori ir klausia, kada atveši, kada bus šviežių“, – kalbėjo Panevėžio medelyno vadovas Egidijus Kaluina.
Panevėžio medelyno vadovas sako, kad Kalėdų eglaičių kainos nuo pernai nepasikeitė. Kirstą eglę galima įsigyti nuo poros eurų. Brangesnės – vazonuose.
„Pradžioje buvo labai populiarios sidabrinės vazonuose, žmonės prieš kokius 8-9 metus jas labai pirko. Prieš 3-4 labai populiarūs buvo kėniai, o pernai pastebėjome, kad žmonės tikrai grįžta prie tos kalėdinės lietuviškos paprastosios eglės“, – sakėjis.
Šiemet tradicinės akcijos, kai miškų urėdija žmonėms eglių šakas dalija nemokamai, dėl pandemijos atsisakyta.