Gelbėja medikai
Nacionalinių sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas Artūras Salda naujienų portalui lrytas.lt pasakojo, kad paslaugos, kurios susijusios su sveikatos priežiūra, sanatorijose yra teikiamos ir toliau, tačiau klientų srautai sparčiai mažėja.
„Lietuvoje sanatorijų užimtumas šiuo metu siekia apie 20–40 proc., o kelios įstaigos net užsidarė. Pavyzdžiui, „Grand Spa Lietuva“ bei „Spa Vilnius“ Anykščiuose ir Druskininkuose. Palyginti su spalio mėnesiu, lapkritis bus 50 proc. prastesnis“, – situaciją komentavo A.Salda.
Nacionalinių sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas pasakojo, kad sanatorijose klientų srautai atskirti ir ribojami, žiūrima, kad visi laikytųsi atstumo, nesikirstų klientai, atvykstantys savo lėšomis su ligonių kasų pacientais.
Dėl šios situacijos dirba atskiras personalas bei skiriamos atskiros patalpos. Maitinimo situacija irgi pasikeitusi, nes maistą gali įdėti tik darbuotojai bei prie stalo sėdėti gali tik vienų namų ūkio žmonės. SPA, pirtys, masažų kabinetai bei laisvalaikio kambariai uždaryti.
Kaukes sanatorijose reikia dėvėti visuomet, nebent atliekamos tam tikros procedūros, kurių metu žmonės neturi galimybės jų dėvėti.
„Ypač sumažėjo darbo vietų. Lyginant su šių metų kovo mėnesiu, dabar yra apie 10 proc. jų mažiau. Po šio karantino gali dar labiau sumažėti... Vienintelis dalykas, kuris gelbėja sanatorijas, yra medikai. Daugiau nei pusė klientų, kurie atvyksta savo lėšomis, yra medikai su atostogų kuponais.
Tačiau atostogų medikų programa galioja tik iki lapkričio 30 d., nebent Vyriausybė ją pratęs dar kelioms savaitėms. Vėliau drastiškai kris klientų srautai“, – sakė A.Salda.
Daug ką uždarė
Nacionalinių sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas bei Birštono ir Druskininkų „Eglės sanatorijos“ generalinis direktorius A.Salda teigė, jog sanatorija, kaip asmens sveikatos priežiūros įstaiga, įsigaliojus visuotiniam karantinui tęsia savo veiklą – padėti žmonėms susigrąžinti, palaikyti ir sustiprinti sveikatą.
Sanatorijoje, kaip ir visoje šalyje, dėl klientų ir darbuotojų saugumo numatyti tam tikri pakeitimai, tačiau vis tiek yra pasirengę saugiai teikti gydymo paslaugas ir atvykstantiems su Teritorinių ligonių kasų (TLK) kelialapiu ir atvykstantiems savomis lėšomis.
„Eglės sanatorijoje“, atvykus su viena iš gydymo programų, maitinimas organizuojamas švediško stalo principu, kai pasirinktą maistą klientui įdeda darbuotojas. Taip pat kiekvienas sanatorijos klientas jam paskirtu pusryčių, pietų ir vakarienės laiku yra laukiamas valgykloje. O pasirinkus atvykti su nakvynės ir pusryčių programa, pusryčiai pristatomi į kambarį.
Šiuo metu sanatorija negali pasiūlyti baseinų ir pirčių komplekso paslaugų. Uždaryti SPA centrai, nedirba vaikų kambarys bei treniruoklių salės.
„Prieš karantiną galėjome džiaugtis, kad vis daugiau lietuvių renkasi sveikatinantį poilsį sanatorijoje, tačiau, suprantama, kad šiuo metu ir atvykstančių lietuvių srautas yra daug mažesnis nei, sakykime, vasarą ar rudens pradžioje. Dar 2019 metais apie trečdalį sanatorijos klientų sudarydavo užsieniečiai, o jų skaičius dabar yra gerokai sumažėjęs.
Šiuo metu sulaukiame didelio medikų susidomėjimo, kuriems skirta valstybės kompensacija, tačiau, kaip bebūtų, nesitikime artimiausiu metu grįžti prie tokio sanatorijos užimtumo, kokį turėjome praėjusiais metais. Lapkritį dirbame maždaug 20–30 proc. užimtumu. Gruodis greičiausiai bus dar prastesnis“, – skaičiavo A.Salda.
„Eglės sanatorijos“ generalinis direktorius aiškino, kad į sanatoriją galima atvykti tik su gydomosiomis programomis, taip pat galima rinktis nakvynę su pusryčiais. Klientai, kurie nėra apsistoję „Eglės sanatorijoje“, bet nori įsigyti gydomųjų procedūrų, gali tai padaryti prieš tai apsilankę pas gydytoją. Tai yra, pirmiausia turi įsigyti gydytojo konsultaciją, kurios metu gydytojas įvertinęs sveikatos būklę paskirs klientui tinkančias procedūras.
„Vadovaujantis SAM įsakymu tik atvykstant su TLK kelialapiu privaloma turėti Covid-19 viruso tyrimo neigiamą rezultatą. Jei pacientas atvyksta be tyrimo, jį atliekame sanatorijoje.
Klientams, atvykstantiems savomis lėšomis, testo atlikti nereikia. O šie du srautai sanatorijoje yra atskirti – su jais dirba skirtingi specialistai, tiekiamas atskiras maitinimas, klientai apgyvendinami skirtinguose korpusuose, taip pat atskiruose kabinetuose arba skirtingu laiku atliekamos procedūros“, – kalbėjo A.Salda.
Priima tik su siuntimu
Palangos „Gradiali“ sanatorijos direktorius Domas Dargis teigė, kad dėl karantino nutarimu apribotų SPA, viešojo maitinimo, baseinų ir kitų laisvalaikio veiklų, ėmus drąstiškai mažėti esamoms ir naujoms rezervacijoms, sanatorija nusprendė sustabdyti apgyvendinimo ir poilsio paslaugų teikimą.
„60 proc. įmonės darbuotojų yra prastovose. Šiuo metu teikiame išimtinai tik reabilitacijos paslaugas pacientams, turintiems teritorinių ligonių kasų siuntimą, kadangi šios paslaugos tam tikrai pacientų grupei gali būti gyvybiškai svarbios“, – aiškino D.Dargis.
„Gradiali“ direktorius pasakojo, kad dėl stabdomų planinių operacijų sumažėjo pacientų rezervacijos. Sanatorijoje šiuo metu reabilituojasi 62 asmenys.
„Pacientus maitiname užtikrinant saugius atstumus ir reguliuojant jų srautus. Visi atvykstantys reabilitacijai asmenys privalo su savimi turėti ne anksčiau nei prieš 72 val. atlikto COVID-19 testo neigiamą atsakymą. Jei tokio neturi – tepinėlį ištyrimui paima mūsų apmokytas specialistas“, – tvirtino D.Dargis.
Kiekvienas sanatorijoje dirbantis asmuo tiriamas dėl COVID-19 viruso ne rečiau nei kas dvi savaites.
Atvykę be testų – izoliuojami
Birštono sanatorijos „Versmės“ direktorė Rasa Noreikienė minėjo, jog šiuo metu sanatorija teikia paslaugas beveik pilnu pajėgumu. Dėl COVID-19 situacijos gydomosios procedūros baseine yra teikiamos tik sanatorijoje besigydantiems asmenims bei yra ribojamas klientų srautas.
Sanatorijoje yra atskirti du korpusai ir jų teikiamos paslaugos. A korpusas skirtas reabilitaciniams klientams, šio korpuso valgykloje pacientams tiekiamas maitinimas pagal subalansuotą meniu. B korpuse gyvena klientai su sanatorinio gydymo ir poilsio programomis, jame maitinimas teikiamas švediško stalo principu, laikomasi visų saugumo rekomendacijų (atstumo, dezinfekavimo, bendro naudojimo indų ir pan. atsisakymo).
Sanatorijoje visos paslaugos teikiamos kaip įprasta, laukiami tiek klientai su TLK kelialapiais, tiek asmenys, iš anksto rezervavę gydomąsias programas.
Šiuo metu sanatorijoje „Versmė“ gyvena 160 klientų, tai sudaro 50 proc. sanatorijos užimtumo.
„Artėjant šventiniam periodui, klientams siūlome įsigyti pusę metų galiojančius dovanų kuponus su įvairiausiomis sveikatinimo programomis bei pradžiuginti savo artimuosius.
Lankytojų srautas sumažėjo tik dėl savisaugos rekomendacijų niekur nevykti bei siūlymų leisti laiką namuose. Tačiau norime pabrėžti, kad dalis mūsų darbuotojų turi medicininį išsilavinimą, dirbame laikydamiesi visų saugumo reikalavimų, todėl norime nuraminti, jog skirdami šį laiką sveikatinimui, sanatorijos svečiai jausis saugiai“, – teigė R.Noreikienė.
Prieš atvykstant į sanatoriją reabilitaciniams klientams reikia pasidaryti COVID-19 testą. Visi pacientai, atvykę be testų arba su negaliojančio termino testais yra izoliuojami ir jiems pakartotinai atliekamas SARS-CoV2 (PGR metodu) testas.
Komerciniams klientams testo atlikti nereikia, jiems paslaugos teikiamos atskirame sanatorijos korpuse.
Dirba tik išimtiniais atvejais
Druskininkų „Draugystės sanatorijos“ direktorė Violeta Kaubrienė teigė, kad šiuo metu sanatorija dirba teikdama medicininės reabilitacijos paslaugas ir kitas gydomąsias programas.
„Šiuo metu neatliekamos SPA procedūros, nedirba pirtys, tačiau atliekamos gydomosios procedūros baseine: gydomoji gimnastika vandenyje, vertikaliosios vonios. Dirba išskirtinai gydomieji kabinetai – kineziterapijos, elektroterapijos, ergoterapijos, masažo kabinetai, atliekamos medicinos psichologo, logopedo, gydytojo dietologo konsultacijos“, – pasakojo V.Kaubrienė.
„Draugystės sanatorijos“ direktorė sakė, kad reabilitacinio gydymo komandoms vadovauja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai. Pacientai maitinami valgykloje, personalas valgį įdeda į lėkštes.
Šiuo metu sanatorijos užimtumas siekia 44 proc. – turi 118 pacientų. Kambariuose stengiasi apgyvendinti po vieną pacientą.
„Ligoninėse ribojamos planinės gydymo paslaugos, todėl mažėja atvykstančiųjų pacientų skaičius. Atvykstant į sanatoriją reikalingas neigiamas COVID-19 testas“, – sakė V.Kaubrienė.