Kapų prižiūrėtojai – apie labiausiai apleistas amžino poilsio vietas: vietomis žolė siekia iki krūtinės
Evelina Katinaitė
2020-10-29 06:00Visi skuba prieš Vėlines sutvarkyti kapus, tačiau yra žmonių, kurie nusprendžia šią paslaugą patikėti kapų tvarkymo įmonėms, nes atlikti šiuos darbus negali arba... tiesiog tingi. Kapų tvarkymo įmonėse skambučių srautas jau buvo pastebimas prieš mėnesį, nes dauguma klientų nori, kad lapkričio 1-ąją kapai būtų nepriekaištingai sutvarkyti.
Skambučių bumas
Kapų tvarkymo įmonė „Memorus“ Kaune dirba jau septynerius metus, tačiau važiuoja ir į kitus miestus.
Šios įmonės kapų dizainerė Eglė Balčiūnienė pasakojo, kad prieš savaitę prie kapaviečių sodino gėles, o dabar palaiko tvarką kapinėse ir puošia kapus dirbtinomis gėlėmis, jei žmonės užsisako tokią paslaugą.
Kapų tvarkymo kainos svyruoja nuo 20 iki 120 eurų. Kaina priklauso nuo to, kiek reikia sutvarkyti kapavietę ir ko nori užsakovas. Taip pat viskas priklauso, kokiame mieste yra kapavietė.
„Dabar iki savaitgalio mums yra pats darbymetis. Šią paslaugą užsisako ne tik emigrantai, bet ir lietuviai. Pastebime, kad šiemet paslaugą aktyviai užsisako užsienyje gyvenantys mūsų piliečiai, nes jie negali grįžti į Lietuvą dėl koronaviruso pandemijos. Bet užsisako ir Lietuvoje gyvenantys asmenys, nes dažnas nespėja apvažiuoti visų kapų. Daugumos kapai juk išsibarstę po įvairias vietas.
Juk svarbiausia – ne kas sutvarko kapavietę, o kad ji būtų tvarkinga, degtų žvakutė ar gulėtų gėlė“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo E.Balčiūnienė.
Metus dirbančios įmonės iseje.lt vadovas Žygimantas teigė, kad skambučiai pasipylė neseniai. Per savaitę sulaukia apie dvidešimt klientų užsakymų. Įmonė dirba visoje Lietuvoje, tačiau dažniausiai paslaugas užsisako klientai iš Kauno ir Panevėžio apskrities. Kaune daugiausia tvarko Romainių, Karmėlavos, Petrašiūnų kapines.
Klientas, užsakydamas paslaugą, parašo mirusiojo vardą, pavardę ir kada mirė. Taip pat aprašo, kur yra kapavietė. Įmonė, sutvarkiusi kapavietę, klientui atsiunčia sutvarkyto kapo nuotrauką.
„Aš pats būčiau šios paslaugos užsakovas, nes tingiu važiuoti kažką daryti, kas man nepatinka. Geriau juk sumokėti tam tikrą sumą ir gauti nuotraukas su sutvarkyta kapaviete. Visi bus laimingi. Lietuvos ekonomika pakils ir kiti žmonės turės iš ko užsidirbti“, – tvirtino Žygimantas.
Vyras sakė, kad mažiausiai darbo reikalauja 3D granito plokštės. Jam pačiam ši naujovė yra graži, nes kažkoks 3D piešinys būna išspaustas ant kapavietės.
Vienuoliką metų Vilniuje dirbančios kapų tvarkymo įmonės „Tvarkinga kapavietė“ vadovė Vilma Osipovič pasakojo, kad dažniausiai tvarko Karveliškių, Rokantiškių, Antakalnio ir Sudervės kapines. Tačiau įmonės vadovė atskleidė, kad jei tektų užsiimti tik kapaviečių tvarkymu – neišgyventų. Dėl to dar dirba su paminklų gamyba ir kapaviečių įrengimu.
Moteris pastebėjo, kad daugiausia skambučių sulaukia pavasarį, nes klientai prašo po žiemos sutvarkyti kapus ir pasodinti naujus augalus. Tačiau šiuo metu skambučių sulaukia nedaug, nes dauguma jų klientų užsakė šią paslaugą iš anksto.
„Turime dar besiblaškančių klientų, kuriems staiga reikia paslaugų, tačiau man jų gaila, nes jiems jau negalime niekuo padėti. Užsisakius paslaugą tenka kažkiek palaukti, nes šiuo metu turime daug darbų“, – naujienų portalui lrytas.lt sakė V.Osipovič.
Ji aiškino, kad jų įmonėje dažniausiai kapus tvarkyti užsisako emigrantai, vyresnio amžiaus žmonės arba kitame mieste gyvenantys klientai. Moteris tvirtino, kad svarbiausia yra kapo sutvarkymas ir jam skirtas dėmesys.
„Tvarkingos kapavietės“ kainos priklauso nuo kapo dydžio bei kokios būklės yra tas kapas. Jos gali svyruoti nuo 20 iki 100 eurų.
„Vienos kapavietės su kliente ieškojome apie 40 min. Ji neprisiminė, kurioje ji yra vietoje. Tos kapavietės žolė buvo aukštesnė už mane, o aš – 1,60 m ūgio. Kapavietę tvarkėme dvi dienas, kad kapas atrodytų padoriai“, – prisiminimais dalijosi V.Osipovič.
20 metų dirbančios įmonės „Tyli kalva“ projektuotoja Danutė Vickevičienė aiškino, kad daugumai klientų jau sutvarkė kapus ir visi darbai eina į pabaigą.
Klientai lapkričio 1 d. nepuola užsakyti šios paslaugos, nes darbai neatliekami per 1–2 dienas. Visi užsakymai priimami mėnesiu į priekį. D.Vickevičienė pastebėjo, kad šiemet šią paslaugą užsisako nemažai emigrantų.
„Žmonės ir patys galbūt galėtų sutvarkyti kapus, tačiau ne visi turi sveikatos ir jėgų. Būna, kad reikia betonuoti ir sumeistrauti kažką stambesnio, o ne visi tai moka. Gėlytę pasodinti gali visi, tačiau sutvarkyti kapavietes reikalinga fizinė jėga, o ne kiekvienas tai gali atlikti“, – svarstė D.Vickevičienė.
„Tylios kalvos“ projektuotoja pastebėjo, kad kapų tvarkymo paslaugą dažniausiai užsisako vyresnio amžiaus klientai, kurie yra vyresni nei 50 metų.
Kapų tvarkymo kainos gali svyruoti nuo 20 ir net iki 5 tūkst. eurų.
„Darome projektus ir kiekvienas turi savo kainą. Kiekvienam klientui tvarkome kapus individualiai, todėl visiems kaina būna skirtinga. Kapo rekonstrukcija užtrunka iki pusės mėnesio, o tvarkymas ilgiausiai gali trukti apie 15–16 val.“, – pasakojo D.Vickevičienė.
Turi abonementą
Kapų tvarkymo įmonės „Memorus“ atstovė teigė, kad ir pati turi tokį abonementą. Įmonės darbuotojai kiekvieną mėnesį teikia reguliarią priežiūrą kapavietei. Moteris sakė, kad tvarko ne tik patį kapą, bet ir aplinką, nors tą turėtų daryti atsakingos savivaldybės įmonės: „Šios įmonės šienauja labai retai, nors poreikis yra kur kas yra didesnis“.
„Geriausia kapą tvarkyti du kartus per mėnesį, tačiau būna, kad klientai nori, jog jų kapus tvarkytų kiekvieną savaitę. Kitiems užtenka, kad nuvažiuotume tris kartus per metus, tačiau dažniausiai klientai nori, kad jų artimųjų kapai būtų tvarkomi reguliariai“, – sakė E.Balčiūnienė.
Abonemento kaina svyruoja nuo 20 iki 60 eurų, tačiau viskas priklauso nuo miesto. E.Balčiūnienė teigė, kad Vilniuje kaina mėnesiui siekia apie 40 eurų, Kaune 25–35 eurus, o Klaipėdoje – net 60 eurų. Kainos priklauso nuo darbuotojų kompetencijų, konkurencijos ir pan.
Įmonės iseje.lt vadovas pasakojo, kad taip pat turi paslaugų paketus, kurių kainos svyruoja nuo 29 iki 59 eurų. Už 29 eurus gali uždegti apie 2–3 žvakutes bei pagražinti kapavietę gėlėmis, o už 59 eurus – surinkti lapus ir šiukšles, išvalyti kapą, palaistyti gėles, uždegti žvakutes ir palikti gėlių.
„Tvarkingos kapavietės“ vadovė teigė, kad jų įmonė irgi turi abonementą. Įmonė kapus tvarko prieš šventes, kelis kartus per mėnesį ar metus. V.Osipovič sakė, kad šiuo metu nedaug žmonių užsisako šią paslaugą, tačiau jų vis daugėja. Kaina svyruoja nuo 20 iki 50 eurų su gėlių ir žvakių nupirkimu.
Klientų skaičius auga
E.Balčiūnienė pastebėjo, kad žmonių, užsisakančių sutvarkyti kapus, vis daugėja. Ji pastebėjo, kad daugiausia šią paslaugą užsisako jauni klientai, mamos, verslininkai, medikai ir kitų specialybių žmonės, kurie yra labai užimti.
Per septynerius metus turėjo tik du senjorus, kurie dėl ligos negalėjo nuvažiuoti aplankyti kapų. Moteris sakė, kad galima važiuoti į kapavietę kas savaitę ir turėti apie dvi valandas veiklos.
Apleisti kapai
Kapų tvarkymo įmonės „Memorus“ atstovė papasakojo, kad ilgiausiai kapą teko tvarkyti apie penkias valandas.
„Dažniausiai apleisti kapai nebūna tik emigrantų. Būna, kad šeimoje kyla konfliktas ir netvarko kapo kažkiek laiko arba žmogui, kuris visada tvarkė kapus, pablogėja sveikata“, – aiškino E.Balčiūnienė.
Įmonės iseje.lt vadovas pasakojo, kad jų darbuotojams kapą ilgiausiai teko tvarkyti apie tris valandas. Šio kapo žolė buvo kaip laukuose. Žygimantas atskleidė, kad klientai atrado prosenelių kapavietę ir paprašė ją sutvarkyti. Žolė vyrui siekė iki krūtinės.