Lenkai už bulvių kilogramą gauna 7 centus – štai kiek už jas parduotuvėj moka lietuviai

2020 m. spalio 3 d. 23:24
Gamta šiais metais palepino daugelio šalių daržovių ir bulvių augintojus – derlius gausus, o kainos smunka. Lietuvos ūkininkams tenka tiktai skėsčioti rankomis prieš importuojamos produkcijos antplūdį.
Daugiau nuotraukų (8)
Ruduo šaiposi iš Lietuvos daržovių bei bulvių augintojų. Derlius neblogas, tačiau kai kurių daržovių parduoti beveik neįmanoma.
„Rugsėjo pabaiga, o mūsų bulvės dar laukuose. Šiemet jos mažai kam reikalingos.
Svogūnus taip pat tebevežame iš laukų, ir kopūstų galvos dar nenukapotos.
Visų daržovių per daug – Europa jų prisiaugino, nėra kur dėti“, – prakalbo Panevėžio rajone, Upytėje, ūkininkaujanti Milda Mikelionienė.
Mūsų daržovių augintojai šiemet nepajėgūs konkuruoti su lenkais arba olandais. Tai liudija ir Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) pateikiama statistika.
Pavyzdžiui, Lenkijoje praėjusią savaitę didmeninės prekybos bazėse maksimali bulvių kilogramo kaina tesiekė 0,07 euro, morkų – 0,22, burokėlių – 0,15, svogūnų – 0,22, baltagūžių kopūstų – 0,12, kininių kopūstų – 0,59 euro.
Lietuvoje prieš savaitę kainos buvo gerokai aukštesnės nei pas pietinius kaimynus.
Bulvių kilogramas daugiausia kainavo 0,22 euro, morkų – apie 0,3 euro, burokėlių – 0,22 euro, baltagūžių kopūstų – 0,24 euro, brokolių – 1,2 euro.
Dar neeksportuoja   
Pasak Trakų rajone besidarbuojančios kooperatinės bendrovės „Bulvių namai“ atstovo Remigijaus Grumčiaus, eksportui sienos šiuo metu dar neatvertos, nors pernai tokiu pat metu bulvių daug buvo gabenama į Lenkiją.
„Bulves tebekasame. Jų šiemet daug, nes ir užderėjo neblogai, ir plotai gerokai didesni už pernykščius. Tačiau nėra eksporto, tad ir didmeninės kainos spaudžiamos žemyn“, – kalbėjo R.Grumčius.
Šiuo metu kooperatyvas dalį bulvių krauna į sandėlius, dalį tiekia prekybos tinklams.
„Jų poreikis niekur nedingo. Tinklai skelbia akcijas, nes tradiciškai rudenį žmonės daugiau jų prisiperka“, – sakė „Bulvių namų“ atstovas.
Ūkininkų turgeliuose bulvių kaina augintojams nėra bloga, pavyzdžiui, mobiliose turgavietėse jų kilogramas kainuoja apie pusę euro.
Bet didmeninė kaina, anot R.Grumčiaus, palyginti su praėjusių metų rudeniu, yra 40-50 proc. mažesnė ir sukasi apie dešimtadalį euro.
Apėmė baimė
Anot Lietuvos daržovių augintojų asociacijos vadovės Zofijos Cironkienės, bulvių šįmet gausu, bet kitų daržovių derlius Lietuvoje vidutinis.
„Dar daug jas auginančių ūkių neturi laistymo sistemų, nes tai – brangi investicija. O vasara juk pašykštėjo lietaus. Ir Lenkija, ir pagrindinės ES eksportuojančios šalys, pavyzdžiui, Olandija, prisiaugino ypač daug daržovių.
Tad mūsų ūkininkus, ypač tuos, kurie neturi daržovių saugyklų, apėmė baimė, kad jie neturės kam parduoti produkcijos.
Rinkoje didelis susistumdymas: daug pardavėjų, pasiūla didelė, supirkimo kainos smunka“, – sakė Z.Cironkienė.
Jos teigimu, nuo tokios įtampos negelbėja nė sutartys su prekybos tinklais. „Jose paprastai nenumatoma nei kaina, nei daržovių kiekis. Sutartys yra ūkininkų įsipareigojimas atvežti tam tikros kokybės produkciją tam tikru laiku“, – aiškino ji.
Taigi žemdirbiai suka galvą, kur dėti kopūstus, kurių vartojimas apskritai yra sumažėjęs, o jų pagrindiniai pirkėjai – ligonius ar mokinius maitinančios įstaigos.
„Svogūnams šiemet nebuvo palankūs metai. Bet jų plotus augintojai vis didino, taigi dabar jiems tenka konkuruoti su importuotojais, nes ES šalyse svogūnų yra ypač daug ir jie pinga.
Kol kas neapkarpyta liko tik burokėlių kaina. Kaip bus su morkomis, dar nežinia, nes jos dar auga ir nėra skubos jas parduoti“, – paaiškino daržininkų atstovė.
Superka mažiau
ŽŪIKVC duomenimis, 2020 m. rugpjūtį Lietuvoje bulvių ir daržovių buvo supirkta mažiau, tokia tendencija išlieka ir rugsėjį.
Bulvių, skirtų vartoti šviežias, iš Lietuvos augintojų didmeninės ir mažmeninės prekybos ir kitose įmonėse 2020 metų rugpjūčio mėnesį, palyginti su 2019 m. atitinkamu laikotarpiu, supirkta 12 proc. mažiau – 3599 tonos.
Perdirbti skirtų bulvių supirkta 38,45 proc. mažiau – 436 tonos.
Daržovių, skirtų vartoti šviežias, 2020 m. rugpjūtį, palyginti su tuo pat laiku pernai, supirkta 5,28 proc. mažiau – 4 863,593 t.
Cukinijų supirkimas mažėjo kone 43 proc. – iki 52,408 t, burokėlių – apie 30 proc. (iki 137,870 t), svogūnų – 27,4 proc. (iki 496,433 t), morkų – apie 12 proc. (iki 768,612 t).
daržovėsBulvės^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.