Pardavinėjama Lietuvos kariuomenės apranga – Karo policijos akiratyje: pradėtas tyrimas

2020 m. rugpjūčio 21 d. 12:08
Sausas davinys, kariški batai, megztiniai, antsiuvai, netgi liemenė su užrašu „KARIUOMENĖ“ – tokių pardavinėjamų daiktų galima rasti socialinių tinklų grupėse. Lietuvos kariuomenės Karo policija teigia nuolat stebinti tokius pasirodančius skelbimus apie parduodamą ar kitaip realizuojamą su kariuomene susijusį turtą.
Daugiau nuotraukų (12)
Atvejų, kuomet buvo fiksuoti Lietuvos kariuomenės turto neteisėti pardavinėjimai, buvo ne vienas. Buvo pradėti ir tirti ikiteisminiai tyrimai, tirtos administracinės teisenos bei atlikti tarnybiniai patikrinimai pagal Lietuvos karių drausmės statutą.
Naujienų portalą lrytas.lt pasiekė nuotraukos, kuriose matomi įvairūs parduodami daiktai socialiniuose tinkluose. Kai kurie sukelia rimtų abejonių, ar taip nėra pardavinėjamas Lietuvos kariuomenės turtas.
Viename iš skelbimų – geltona liemenė su užrašu „KARIUOMENĖ“ ir prierašu, kad šis daiktas yra parduodamas. Suma nenurodyta, tačiau ne vienam kilo klausimų, ar toks daiktas priklauso ne Lietuvos kariuomenei, o jei taip – ar kiti asmenys turėtų teisę tokią liemenę dėvėti.
Lietuvos kariuomenės Karo policijos Civilių ir kariškių bendradarbiavimo specialistas srž. Vilius Žmuidinavičius naujienų portalui lrytas.lt patikino, jog Karo policija žino apie šį konkretų atvejį ir atlieka viešojoje erdvėje pasirodžiusios informacijos patikrinimą, siekdama nustatyti, iš kur asmuo gavo tokią liemenę, kodėl jis ją pardavinėja ir kokia žala galėjo būti padaryta Krašto apsaugos sistemai.
„Nenustačius visų aplinkybių, nėra tiksliai žinoma, kieno tai nuosavybė, tačiau vertinant pagal nuotraukas socialiniame tinkle galima daryti išvadą, kad šis turtas priklauso Lietuvos kariuomenei ir asmuo neturi teisės jį pardavinėti, nes turtas yra ne jo“, – naujienų portalui lrytas.lt kalbėjo V.Žmuidinavičius.
Pasak seržanto, atvejų, kuomet buvo fiksuoti Lietuvos kariuomenės turto neteisėti pardavinėjimai, buvo ne vienas. Buvo pradėti ir tirti ikiteisminiai tyrimai, tirtos administracinės teisenos bei atlikti tarnybiniai patikrinimai pagal Lietuvos karių drausmės statutą.
V.Žmuidinavičius teigė, jog Lietuvos kariuomenės Karo policija nuolat stebi socialiniuose tinkluose pasirodančią informaciją (skelbimus) apie parduodamą ar kitaip realizuojamą su kariuomene susijusį turtą.
Patikrinus informaciją ir nustačius galimus teisės pažeidimo faktus, Karo policija inicijuoja administracinį nusižengimo tyrimą arba pradeda ikiteisminį tyrimą. Administraciniai tyrimai dažniausiai perduodami pagal kompetenciją policijai arba mokesčių inspekcijai, o ikiteisminiai tyrimai tiriami pačios Karo policijos.
„Norime dar kartą priminti, kad Lietuvos kariuomenės lauko uniforma yra patentuota, o daugelis naudojamų amunicijos daiktų nėra pardavinėjami. Kiekvienas atvejis dėl uniformos, ekipuotės pardavimo yra skirtingas, tačiau dažniausiai asmuo, pažeidęs teisės normas, gali būti patrauktas į drausminę, administracinę ar baudžiamąją atsakomybę.
Jų veiksmai gali būti vertinami įvairiai – vagystė, prekybos taisyklių pažeidimas, patento savininko teisių pažeidimas ir pan.“ – paaiškino Lietuvos kariuomenės Karo policijos Civilių ir kariškių bendradarbiavimo specialistas srž. V.Žmuidinavičius.
Gali sukelti labai rimtų pasekmių
Savo ruožtu atsargos majoras, gynybos ekspertas Darius Antanaitis pabrėžė, jog parduodamas mūsų valstybės turtas – privataus, fizinio asmens, siekiant pasipelnyti iš valstybės, yra neteisėtas veiksmas, už kurį gresia ir baudžiamoji atsakomybė.
Tokios pat nuomonės ir LRT laidos „Mūšio laukas“ redaktorius Aleksandras Matonis, kuris pažymėjo, jog viešojoje erdvėje pardavinėjamų Lietuvos kariuomenės daiktų būti negali.
„Tai yra už mokesčių mokėtojų pinigus įgyti dalykai, skirti tam, kad karys atliktų savo pareigą. Įsivaizduoju, kad gali egzistuoti ir egzistuoja karių vidaus rinka, kur jie keičiasi tarpusavyje dydžiu ar kitaip netikusiais daiktais.
Tokia sistema JAV kariuomenėje egzistuoja legaliai, kariai (ir tik jie) spec. parduotuvėse gali įsigyti trūkstamų ekipuotės ar uniformos elementų. Rusijoje irgi yra prekybos tinklas Vojentorgas. Bet išorėje to būti negali“, – teigė A.Matonis.
Kaip teigė D.Antanaitis, tokio pobūdžio liemenės naudojamos įvairiuose viešuose renginiuose, su tikslu atskirti karius: „Taip būna atkreipiamas vairuotojų, kokio nors renginio dalyvių dėmesys, kad tai yra karys, vykdantis savo pareigas ir kuris privalo padėti ar atlikti veiksmus, kurie numatyti pagal jo pareigybines instrukcijas ar kitus įsakymus.“
„Įsivaizduokime tokią situaciją: štai dabar planuojamas „Laisvės kelias“ Baltarusijos link. Jame gali dalyvauti ir šauliai, bet be uniformos. Aliaksandras Lukašenka net pakėlė savo kariuomenę. Taigi dabar rengsime „Laisvės kelią“ prie Medininkų, prie pat Baltarusijos sienos.
Tarkime, priešpaskutinis žmogus atsistoja ir užsivelka liemenę su užrašu „Kariuomenė“ bei bet kokį kamufliažą. Už tai galima būtų sulaukti ir notos, kad mūsų kariai priartėjo prie kitos valstybės sienos.
Aišku, tai pritempta situacija, bet kas nutiktų, jei būtų parduodama, tarkime, 10 tokių liemenių ir kažkas blaškytųsi prie Baltarusijos sienos? Tai gali sukelti labai rimtas geopolitines pasekmes...“, – naujienų portalui lrytas.lt kalbėjo atsargos majoras, gynybos ekspertas D.Antanaitis.
Lietuvos kariuomenė^Instantuniforma
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.