Nuo šiandien – šūsnis pokyčių Lietuvoje: nauji mokesčiai ir tvarkos palies kiekvieną

2020 m. liepos 1 d. 06:06
Lrytas.lt
Nuo liepos 1-osios mūsų šalyje įsigalioja nemažai pokyčių – įvedamas automobilių registracijos mokestis, keičiasi verslo liudijimų tvarka, pinga dujos bei elektra, atvirose erdvėse bus leidžiami renginiai iki tūkstančio žmonių, o uždarose patalpose – iki 200 žmonių.
Daugiau nuotraukų (13)
Nuo trečiadienio įsigalioja ir pokyčiai dėl kompensuojamųjų vaistų, taip pat gulantis į ligoninę ne visada reikės koronaviruso tyrimo.
Automobilių registracijos mokestis
Šis mokestis bus taikomas lengviesiems ir lengviesiems krovininiams automobiliams priklausomai nuo degalų rūšies ir jų kombinacijų bei kurių išmetamo CO2 kiekis viršys 130 g/km.
Jį reikės sumokėti registruojant automobilį pirmą kartą. Kitaip tariant, kai norima įregistruoti naują ar iš užsienio įvežtą automobilį.
Taip pat tais atvejais, kai keičiasi automobilio valdytojas.
Pavyzdžiui: prieš tai Lietuvoje eksploatuotas automobilis yra registruojamas kito valdytojo vardu, suteikiama teisė valdyti automobilį kitam asmeniui ilgalaikės nuomos pagrindu bei kt. Mokestis taikomas ir iš naujo registruojant transporto priemonę po jos išregistravimo. Dažniausiai pasitaikantis atvejis – kai pasibaigia laikinos registracijos terminas.
Yra numatytos tam tikros išimtys.
Mokestis nebus taikomas laikinai registruojamoms (iki mėnesio) iš Lietuvos išvežamoms transporto priemonėms, o taip pat ir istoriniams automobiliams, kuriems yra išduoti istoriniai numerio ženklai.
Mokesčio nereikės mokėti ir už tuos registruojamus automobilius, kurių valdytojai nesikeičia. Pavyzdžiui: išsimokėjus lizingą, keičiant asmens pavardę, užsisakant registracijos liudijimo dublikatą vietoj prarasto ar sugadinto ir pan.
Pinga dujos ir elektra
Gamtinės dujos buitiniams vartotojams nuo liepos atpigs 15-23 proc. Dujas maistui gaminti naudojantiems gyventojams jos pinga 14,55 proc. – nuo 55 iki 47 centų už kubinį metrą (su PVM), o šildymui – 22,22 proc. nuo 36 iki 28 centų.
Trečiosios grupės vartotojams, suvartojantiems daugiau kaip 20 tūkst. kub. metrų, dujos pinga 22,86 proc. nuo 35 iki 27 centų.
Pastovioji tarifo dalis nesikeičia.
Tuo metu elektra buitiniams vartotojams nuo liepos pinga vidutiniškai apie 8 proc.
Populiariausias „standartinis“ vienos laiko zonos tarifas mažėja 8,1 proc. (1,2 cento) iki 13,7 cento už kilovatvalandę (su PVM), dviejų laiko zonų – 7,7 proc. (1,3 cento) iki 15,5 cento (dienos) ir 7,5 proc. (0,8 cento) iki 9,9 cento (nakties ir savaitgalio).
Plano „namai“ vienos laiko zonos tarifas mažėja 8,3 proc. (1,1 cento) iki 12,2 cento, o dviejų laiko zonų – 8,7 proc. (1,3 cento) iki 13,7 cento (dienos) ir 8,2 proc. (0,8 cento) iki 9 centų (nakties). Abonentinis mokestis nesikeičia.
Masiniai renginiai
Nuo liepos 1 iki liepos 16 dienos atvirose erdvėse bus leidžiami renginiai iki tūkstančio žmonių, o uždarose patalpose – iki 200 žmonių. Į šį skaičių neįtraukiami atlikėjai, sportininkai organizatoriai, aptarnaujantis personalas ir t.t.
Renginiai turi būti organizuojami ir vykdomi laikantis žmonių srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitų būtinų visuomenės sveikatos saugos, higienos bei asmens apsaugos priemonių naudojimo sąlygų.
Keičiasi kai kurių verslo liudijimų išdavimo tvarka
Gyventojai, kurie nuomoja gyvenamosios paskirties patalpas, nuo šiol kiekvienam nuomojamam objektui turės įsigyti atskirą verslo liudijimą ir už jį sumokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį.
Taip pat nebelieka galimybės su verslo liudijimu vykdyti pastatų ar statinių apdailos ir remonto, automobilių remonto, vaikų priežiūros, vandentiekio, šildymo, oro kondicionavimo bei elektros sistemų, įtaisų įrengimo bei remonto veiklas.
„Gyventojai, kurie nori ir toliau teikti minėtas paslaugas, gali įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą arba rinktis kitą veiklos vykdymo formą, – sako VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė–Šnirienė. – Tuo metu gyventojams, kurie nuomoja gyvenamosios paskirties patalpas (neteikiant apgyvendinimo paslaugų), keičiasi tai, kad jei anksčiau, norint nuomoti, pavyzdžiui, du butus, tą daryti buvo galima įsigijus vieną verslo liudijimą, tai nuo liepos 1 d. tokiu atveju kiekvienam objektui nuomoti reikės įsigyti atskirus verslo liudijimus“.
Gulantis į ligoninę ne visada reikės koronaviruso tyrimo
Nuo liepos 1 d. įsigalioja nauja pacientų, guldomų į ligoninę planiniam gydymui, tyrimo dėl koronaviruso (COVID-19) tvarka. Nuo trečiadienio tyrimai bus atliekami ne visiems pacientams, kaip iki šiol, o tik tiems, kurie atitiks epidemiologinius ar klinikinius kriterijus dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu.
Tyrimai bus atliekami tiems, kurie karščiuos, kosės, jiems bus pasunkėjęs kvėpavimas, pasireikš staigus uoslės ar skonio praradimas ar susilpnėjimas, arba jie 14 dienų laikotarpyje iki pasireiškiant simptomams bus turėję artimą sąlytį su patvirtintu koronaviruso infekcijos atveju, bus dirbę ar gydęsi slaugos ar globos namuose.
Jei kartu su pacientu gydymo įstaigoje jo prižiūrėti ar slaugyti liks kitas žmogus, jei jis atitiks epidemiologinius ar klinikinius kriterijus, jam taip pat bus atliekamas koronaviruso infekcijos tyrimas. Naujoji tyrimų tvarka galios ir dienos stacionaro bei dienos chirurgijos paslaugoms.
Pokyčiai dėl kompensuojamųjų vaistų
Nuo trečiadienio taip pat įsigalioja pokyčiai, kai mažas pajamas gaunantys, sunkiai besiverčiantys senjorai ir turintieji negalią kompensuojamuosius vaistus ir jiems reikiamas medicinos pagalbos priemones (MPP) galės įsigyti nemokėdami priemokų.
Tai reiškia, kad nepriklausomai nuo vaisto kainos, t. y. nesvarbu, ar anksčiau už vaistą tekdavo primokėti kelis eurus, nuo trečiadienio, įsigydami kompensuojamuosius vaistus, sunkiausiai besiverčiantys senjorai, neįgalieji nebeturės primokėti nė kiek.
Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, jei žmogus, turėdamas gydytojo receptą, iki šiol turėdavo vaistinėje sumokėti 3 eurų priemoką, dabar tą patį vaistą jis tiesiog pasiims vaistinėje ir nemokės nė cento.
Numatyta, kad priemokų už vaistus ir MPP nelieka visiems 75 metų ir vyresniems žmonėms, taip pat senatvės pensininkams ir turintiems negalią, jei jų pajamos – pensijos, socialinės išmokos, pašalpos – nesieks 95 proc. minimalių vartojimo poreikių dydžio, t. y. išlaidų, reikalingų minimaliems žmogaus poreikiams tenkinti per mėnesį (maistui ir kt. prekėms, paslaugoms). Dabar šis rodiklis siekia 257 eurus.
Vaistams ar kitoms medicinos pagalbos priemonėms įsigyti skiriamus pinigus mažas pajamas gaunantieji ir turintieji negalią sutaupytus pinigus galės skirti kitoms reikmėms, o jiems reikalingus vaistus įsigyti be papildomų išlaidų.
Mokesčiai^InstantElektra
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.