„Praėjusią savaitę bandžiau prisiskambinti į VMI Šiaulių padalinį, bet nepavyko. Buvau nustačiusi telefone pakartotinį numerio rinkimą. Jis tai darė per 230 kartų – niekas neatsišaukė.
Nesuprantu, kodėl nėra galimybės registruotis kitaip – kodėl nesukurta elektroninė registracijos versija?
Pakaktų pasirinkti laisvą konsultacijos laiką, ir nereikėtų nei sau, nei kitiems gadinti nervų“, – kalbėjo antradienį, birželio 23-iąją, pas konsultantą „aplinkiniais keliais“ patekusi šiaulietė.
„Aplinkiniais“, – nes ji pas VMI darbuotoją Šiauliuose pateko perėmusi savo tėčio anksčiau rezervuotą konsultacijos laiką, mat jo planai pasikeitė.
„Pajamų deklaraciją darbuotoja sutvarkė per kelias minutes – nebuvo jokių problemų. Bet tol, kol žmonės patenka pas specialistus, visiems perkaista nervai.
Laukiančių už durų – daugybė. Negalėję prisiskambinti ir užsiregistruoti žmonės tiesiog eina ir stoja į gyvą eilę. Jie įpykę dėl tokios tvarkos. Darbuotojai jiems leidžia palaukti, aiškina, kad visus priims, bet tik tada, kai sutvarkys užsiregistravusiųjų deklaracijas“, – kalbėjo šiaulietė.
Laikas jau senka
Pajamų deklaracijas gyventojai turi pateikti iki liepos 1 d. Tai turo padaryti ir žmonės, kurie praėjusiais metais pardavė paveldėtą nekilnojamąjį turtą, nuosavybėje neišlaikę jo 10 metų, iki liepos 1 d. turi pateikti pajamų deklaraciją.
Nuo birželio 1-osios, karantino sąlygoms sušvelnėjus, jie galėjo registruotis apsilankymui VMI aptarnavimo padaliniuose visoje Lietuvoje. Tam VMI savo interneto svetainėje paskelbė papildomus padalinių telefonų numerius.
Tačiau prisiskambinti, pasirodo, ir dabar dar nėra paprasta.
Registruotis tenka, nes pernai būstą pardavusieji žmonės turėtų mokesčių inspekcijoje ne tik deklaruoti pajamas, bet pateikti dokumentus ir sumokėti tam tikrus mokesčius. Tiesa, tai padaryti privalo ne visi, bet tie, kurie dovanotą ar paveldėtą nekilnojamąjį turtą pardavė neišlaukę dešimties metų.
Be to, žmonėms pildant deklaracijas kyla ir tokių klausimų, į kuriuos atsakymus gauna tik akis į akį susitikę su inspektoriais.
Tvarka nepasikeitė
Pasak VMI Mokestinių prievolių departamento direktorės Stasės Aliukonytės-Šnirienės, apsilankymų tvarka nepasikeitė.
„Siekiant užtikrinti gyventojų ir darbuotojų saugumą, atvykstančių į VMI klientų srautas yra reguliuojamas. Tai reiškia, jog žmonės, norintys atvykti gyvai konsultacijai, turi iš anksto užsiregistruoti VMI svetainėje skelbiamais telefonais arba paskambinus numeriu 1882. Numatytu registracijos laiku atvykusieji yra nedelsiant aptarnaujami. Jiems nereikia laukti eilėse.
Apsilankymui gyventojai registruojami kelioms dienoms į priekį, maksimalus priimamų klientų skaičius per dieną negali būti didesnis kaip 2500 klientų visoje Lietuvoje. Tiek jų ir yra aptarnaujama.
Pastebėjome, kad daugiausiai skambučių sulaukiame rytais, tačiau srautai nėra nusistovėję, todėl pasitaiko situacijų, kai kyla sunkumų prisiskambinant“, – paaiškino S.Aliukonytė-Šnirienė.
Skyrė daugiau laiko
VMI priminė, jog šiemet pajamų deklaravimo laikotarpis yra kur kas ilgesnis, nei ankstesniais metais. Deklaravimo terminas yra pailgintas dviem mėnesiais – iki liepos 1 dienos, taigi gyventojai turėjo daug laiko deklaracijai pateikti.
Pasak S.Aliukonytės-Šnirienės, šiemet daugiau gyventojų pajamas deklaravo savarankiškai, kadangi EDS vedlio dėka deklaracijas e. būdu pateikti yra paprasčiau.
Šiuo metu pajamas jau deklaravo kiek daugiau nei milijonas (1,082 mln.) gyventojų.
Savarankiškai deklaracijas pateikė apie 933 tūkst. gyventojų, o su VMI pagalba – beveik 135 tūkst.
„Palyginę su atitinkamu laikotarpiu pernai, matome, kad gyventojai deklaracijas šiemet teikia ir aktyviau.
Šiemet, kai iki deklaravimo pabaigos buvo likę 10 dienų, deklaravusių pajamas buvo kone 202 tūkst. gyventojų daugiau, nei tuo pat laiku praėjusiais metais. Net 51 tūkst. daugiau buvo pateikta ir individualią veiklą vykdančių gyventojų deklaracijų“, – teigė Mokestinių prievolių departamento direktorė.
Konsultacijos telefonu 1882 bus teikiamos ir per Jonines bei ateinantį šeštadienį – birželio 27-ąją.
Delspinigių iš karto neskaičiuos
O kas bus, jei iki liepos 1 d. žmonės nesuskubs deklaruoti pajamų? Sumokėti mokesčių?
„Jeigu žmogus nevykdo jokios individualios veiklos arba dirba savarankiškai tokioje srityje, kur individuali ekonominė veikla įtraukta į nukentėjusių nuo COVID-19 veiklų sąrašą ir patyrė finansinių sunkumais bei negali iki liepos 1 d. sumokėti pajamų mokesčio, automatiškai taikomos mokestinės pagalbos priemonės“, – paaiškino S.Aliukonytė-Šnirienė.
VMI iki ekstremaliosios situacijos pabaigos ir dar du mėnesius delspinigių neskaičiuos ir išieškojimo veiksmų nevykdys.
Pasibaigus ekstremaliajai situacijai gyventojai turės du mėnesius mokesčiams sumokėti, arba pateikti prašymą ir sudaryti mokestinės paskolos sutartį (MPS) be palūkanų.
Permokos tebemokamos
251 tūkst. gyventojų deklaravo 125 mln. eurų mokėtiną GPM.
716 tūkst. gyventojų deklaravo 154 mln. eurų grąžintiną GPM.
Naujausiais duomenimis, 286 tūkst. gyventojų jau grąžinta apie 59 mln. eurų GPM permokų. Visiems gyventojams permokos sugrįš iki liepos 31 d.
Tiems, kurie neturi galimybės naudotis VMI e. paslaugomis, deklaraciją pateikti nuotoliniu būdu padeda ar pateikia už juos VMI konsultantai, paskambinus telefonu 1882.
Net ir tokiu atveju, kai, pavyzdžiui, gyventojui pildant deklaraciją reikia pateikti su NT pardavimu susijusių dokumentų duomenis, fiziškai dokumentų atnešti VMI nereikia, užtenka prašomus duomenis pateikti konsultantui telefonu.
Kaip rodo pirmųjų birželio savaičių apsilankymų suvestinė, didelė dalis atvykusiųjų konsultuotis gyvai savo klausimus gana paprastai galėtų išspręsti pasinaudoję mokesčių konsultantų pagalba telefonu.
Deklaravimo laikotarpiu telefonu 1882 suteikta daugiau kaip 79 tūkst. konsultacijų vien deklaravimo tema. Dar per 163 tūkst. skambučių sulaukė ir konsultacijas suteikė įvairių apskričių konsultantai.