Atskleidė, kodėl per Jonines nenuleidžia kainų: pavėlavusieji jau gali graužtis nagus
Audrė Srėbalienė
2020-06-13 08:04„Per vėlu. Viskas išnuomota“, – štai tokį atsakymą tenka išgirsti žmonėms, kurie tik dabar susizgribo, kad Jonines vertėtų atšvęsti kokioje nors kaimo turizmo sodyboje.
Nuomos kainos jose nenusmuko, bet ir neužkopė į aukšybes. Bet uždelsusiems Joninių laužą teks sukurti kur nors kitur.
„Užariau ir užakėjau karantiną“, – pratarė „Senoji Rusnė“ šeimininkas Tomas. Ši saloje esanti sodyba talpina du gyvenamuosius namus ir pirties pastatą. Jeigu kas nors dabar ir sumanytų Rusnėje atšvęsti Jonines – per vėlu.
Saloje, Vorusnės kaime esanti kaimo turizmo sodyba trumpiausiai metų nakčiai jau yra rezervuota, kitos – taip pat.
„Viskas užimta. Sulaukiau užsakymų Joninėms, vos tik buvo pasakyta, kada baigsis karantinas“, – paaiškino Tomas.
Jo teigimu, sodybos nuomos kaina išliko tokia pati, kaip ir pernai. Pavyzdžiui, 16-os miegamų vietų svečių namo nuoma parai kainuoja 150 eurų, jį nuomojantis už pirtį papildomai reikėtų sumokėti 100 eurų.
Trumpiausią naktį švęs kitaip
Molėtų rajone esančios „Kliukų sodybos“ šeimininkas Vytis Štelbys per šias Jonines svečių nepriims. Ir tam turi rimtų argumentų.
„Esame ramaus poilsio sodyba. Norinčių rezervuoti sodyboje namelius Joninių nakčiai skambučių buvo daugybė, bet visiems atsakiau. Joninės, kaip ir Nauji metai – nenuspėjamo elgesio svečių laikas.
Kita vertus, per Jonines bus mūsų šeimos vaikų šventė, todėl dėmesį skirsime jiems. Tačiau ir prieš Jonines, ir po jų viskas „apšaudyta“ – savaitgaliai jau užimti“, – kalbėjo V.Štelbys.
Jo teigimu, niekada, net ir per pačius didžiausius sunkmečius, nebuvo problemų užpildant namus liepos mėnesį.
„Tai populiariausias lietuvių atostogų laikas. Dalis rezervuojančiųjų laiką poilsiui yra nuolatiniai mūsų klientai, jie išvažiuodami namo jau užsisako vietą kitų metų atostogoms.
O štai birželio sėkmė priklauso nuo oro, nors šiųmečiai jo savaitgaliai jau visi užimti. Sausoka būna ir paskutinė rugpjūčio savaitė, kai žmonės ima „pirkti vaikams sąsiuvinius“, – sakė jis.
Derasi ir išsiduoda
Ar šį turizmo sezoną nuomos kainos pasikeitė? Anot Vyčio, jos yra fiksuotos ir nesikeitė maždaug nuo 2013-ųjų.
„Aišku, yra žmonių, kurie dabar skambina ir atkakliai derasi. Jie galvoja, kad per karantiną visi „kaimiečiai“ badavo, tai dabar galima mus „prismaugti“. Atsiranda klausiančių, ką galėtume pasiūlyti 12 žmonių už 100 eurų. Pasiūlau neatvažiuoti.
Laikausi nuostatos, ir per daugybę metų ji pasitvirtino: nuleidus kainą nebeįmanoma atsiginti „gyvuliukų“ – tokių poilsiautojų, kurie triukšmauja ir viską niokoja. Taigi kaina yra tam tikras rėtis – tam tikra klientų atrankos priemonė“, – paaiškino V.Štelbys.
Dirbdamas su žmonėmis jis įgijo psichologo patirties. Ir nesunkiai perkanda poilsiautojų būdą.
„Derėtis bando dauguma norinčiųjų išsinuomoti sodyboje namuką.
Bet iš kalbėjimo manieros pajuntu, su kuo bendrauju – ar su normaliu, kultūringu žmogumi, ar jo priešprieša. Agresyviausiai derasi tie, kurie yra arba „gyvuliukai“, arba yra aptekę pinigais“, – užsiminė pašnekovas.
Taigi jau septyneri metai, kaip savaitgalį – nuo penktadienio iki sekmadienio – keturių vietų namelio nuoma „Kliukų sodyboje“ kainuoja (su PVM) apie 213 eurų. Ši kaina aprėpia viską: patalynę, rankšluosčius, malkas, šašlykinę, iešmus. Papildomai reikia sumokėti tik už pirtį.
„Tokia yra mūsų šeimos nuostata: pasitikime klientais – nekontroliuojame jų ir nelendame į akis. Bet jei svečiams išvykus pamatome ką nors bloga, prie kontaktų tenka įsirašyti žodelytį „ne“. Ir kitą kartą vietos jiems nebebūna“, – štai kokia patirtimi pasidalino Vytis.
Užimtumas kone aklinas
Mažoji bendrija „Padis LT“ valdo skelbimų katalogus prieezero.lt, priejuros.lt bei prieupes.lt. Pasak šios bendrovės vadovo Lauryno Šertvyčio, Joninių laikotarpis pilsio paslaugų teikėjams yra dosnus klientų.
„Ir kaimo turizmo sodybos, ir prie jūros esantys poilsio namai ar viešbučiai yra kone aklinai užpildyti.
Negirdėjau savininkų skundžiantis, kad kam nors trūktų klientų.
Joninėms žmonės suskubo rezervuoti vietas vos tik buvo paskelbta, kada karantinas bus panaikintas. Taigi didelės koronaviruso baimės nebeliko, o patalpų nuomotojai aktyviai dirba, kad prisikviestų svečius“, – sakė L.Šertvytis.
Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad dauguma žmonių, švęsiančių Jonines, šiemet laisvadieniais pasidarė pirmadienį bei antradienį, todėl rezervacijų laikas pailgėjo iki penkių dienų.
Ar karantinas neaptirpdė kambarių nuomos kainų?
„Vienur jos išliko tos pačios, kitur – šiek tiek paaugo. Kainos priklauso nuo daugybės veiksnių, bet labiausiai – nuo vietos, pavyzdžiui, pajūryje, Palangos ar Šventosios svečių namuose kambarys arba apartamentai parai kainuoja 40-80 eurų, Kuršių Nerijoje – brangiau, ypač Nidoje.
Kaimo turizmo sodybų nuoma taip pat marguliuoja. Nes vieni savininkai nuomoja visą sodybą, kiti – atskirus šeimoms skirtus namelius, treti – tik kambarius.
Jeigu kempinge vieta parai kainuoja 10-15 eurų, tai sodyba, kurią išsinuomoja kelios šeimos, per parą gali kainuoti 300-400 eurų. Tačiau padalinus šią sumą kokiai 15-ai žmonių, nėra itin brangu“, – kalbėjo L.Šertvytis.
Atšaukė rezervacijas, bet ne visi
Niūriomis prognozėmis jis nelinko dalintis. Esą, sodybų savininkai nesiskundžia tuo, kad vasarą trūks klientų.
„Per karantiną jie buvo išsigandę, kad šiemet nebeatvyks žydai iš Izraelio, kurie kasmet poilsiaudavo Molėtų, Anykščių rajonuose bei aplink Druskininkus ir kambarius rezervuodavo ilgam laikui. Šiemet dalis jų atšaukė rezervacijas.
Vis dėlto juos keičia lietuviai, ir būtent tose sodybose, kurių savininkai aktyviai dirba ir „neužlenkė“ kainų – nepadarė jų neįkandamų.
Šiemet po pasaulį niekas nenori blaškytis nenori, taigi lietuviai taip pat atostogų lieka savame krašte ir čia poilsiaus“, – patikino Laurynas.