Darželiai atveria duris: pristato, kaip elgtis tėvams Skelbia apie nedarbingumo pratęsimą

2020 m. gegužės 13 d. 09:35
Vyriausybės sprendimu, nuo gegužės 18 dienos duris gali atverti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos, todėl dalis tėvų grįš į darbus.
Daugiau nuotraukų (14)
Kiti tėvai, auginantys darželinukus ir priešmokyklinukus, galės kreiptis dėl nedarbingumo pratęsimo, ypač tai rekomenduojama, kai vaikai serga lėtinėmis ligomis arba gyvena su suaugusiais žmonėmis, priklausančiais rizikos grupėms.
„Daug tėvų domisi, kaip jiems elgtis, kokiomis sąlygomis bus išduodami nedarbingumo pažymėjimai. Pirmiausia, džiugu, kad dalis tėvų galės grįžti į darbus, nes gauname nemažai verslo signalų, kad jie jau laukia grįžtančių darbuotojų.
Tačiau kol kas tie darbuotojai negali grįžti, nes nėra kur palikti vaikų. Kaip žinia, apie 60 tūkst. žmonių naudojasi nedarbingumo pažymėjimais tam, kad galėtų prižiūrėti savo vaikus, neįgaliuosius ar senjorus. Vis dėlto, SAM nerekuomenduoja į darželius vesti vaikų su lėtinėmis ligomis ir vaikų, kurie gyvena su rizikos grupėms priskiriamais giminaičiais – vyresniais nei 60 metų amžiaus arba sergančiais lėtinėmis ligomis“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
„Nedarbingumo išdavimo tvarka lieka tokia pati, ir tėvai patys apsisprendžia – naudotis nedarbingumu ar ne. Jei grįžti į darbą, kur pajamos, tenkančios asmeniui, yra didesnės nei gaunant nedarbingumą, tada atitinkamai vaikai pradėtų eiti į darželį, o tėvams, grįžusiems į darbą, atsistatytų 100 proc. pajamos, kurios buvo mokamos iki išeinant į vaiko priežiūrą“, – kalbėjo L.Kukuraitis.
Pasirinkus tęsti nedarbingumą, vaiką prižiūrinčiam ir ligos draudimu draustam tėčiui, mamai, o, atskirais atvejais, vienam iš senelių, toliau bus mokama ligos išmoka, kuri siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“, rašoma ministerijos pranešime.
„Gali būti, kad duris atvers tik dalis darželių ar jų grupių, mat ugdymo įstaigoms reikės perorganizuoti savo darbus, kad apsaugotų vyresnius ar lėtinių ligų turinčius darbuotojus. Labiausiai tikėtina, kad vaikai į darželius grįš palaipsniui, todėl nedarbingumo pažymėjimai ir toliau bus išduodami bendra tvarka“, – teigė L.Kukuraitis.
Karantinas Lietuvoje pratęstas iki gegužės 31 dienos, tai reiškia, kad iki to laiko galioja speciali socialinės apsaugos ir darbo bei sveikatos ministrų nustatyta nedarbingumo pažymėjimų išdavimo tvarka.
Nedarbingumas karantino metu
Ekstremalios situacijos ir karantino metu nedarbingumas ugdymo įstaigas lankiusių darželinukų, priešmokyklinukų, pradinukų ir vaikų su negalia iki 21 metų priežiūrai išduodamas iki 60 kalendorinių dienų laikotarpiui. Gydytojas pats sprendžia, kuriam laikotarpiui išduodamas nedarbingumo pažymėjimas – 60 kalendorinių dienų yra ilgiausias terminas. Atkreipiame dėmesį, kad ligos išmoka bus mokama ne ilgiau kaip iki karantino pabaigos, nepriklausomai nuo to, kad nedarbingumo pažymėjimas bus išduotas ilgesniam laikotarpiui.
Jeigu nedarbingumo pažymėjimo galiojimo terminas baigiasi, o karantinas neatšauktas, tuomet nedarbingumas gali būti tęsiamas dar iki 60 kalendorinių dienų.
Tėvams nusprendus vesti vaiką į darželį ar priešmokyklinio ugdymo įstaigą bei grįžus į darbą, ligos išmokos mokėjimas ir nedarbingumas bus nutrauktas nuo pirmos darbo dienos. Apie darbuotojo grįžimą į darbą „Sodrai“ praneša darbdaviai.
Kaip žinoma, nedarbingumą vaiko priežiūrai ir ligos išmoką ekstremalios situacijos ir karantino metu gali gauti ligos draudimu apdrausti tėvai, įtėviai, globėjai, budintys globotojai ir seneliai, tačiau pastarieji tik tuo atveju, jei vaiko tėvai negali dirbti nuotoliniu būdu arba jiems darbe nėra paskelbta prastova.
Kada išduodamas nedarbingumo pažymėjimas?
– Jei yra būtinybė prižiūrėti vaiką, ugdomą pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ar pradinio ugdymo programą, arba pagal specialiojo ugdymo programą besimokantį vaiką su negalia iki 21 metų.
Tai reiškia: jei vaikas eina į darželį, būtinybės prižiūrėti vaiką nėra; jeigu galimybių eiti į darželį dar nėra, nes darželis dar nedirba arba dirba ribotai, tuomet būtinybė egzistuos. Teisės aktai nenumato galimybės ir vesti vaikus į darželį, ir gauti ligos išmoką. Paaiškėjus, jog vaikas eina į darželį ir kartu yra gaunama ligos išmoka, asmuo ligos išmoką privalės grąžinti.
– Vaikas serga lėtinėmis ligomis.
– Vaikas gyvena su asmenimis, priklausančiais rizikos grupėms, kuriuos reikia saugoti: tai yra, vyresniais nei 60 metų ar sergančiais sunkiomis lėtinėmis ligomis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.