Lietuvoje turizmo sektoriuje dirba beveik 50 tūkst. žmonių, jis sukuria 2,2 proc. mūsų šalies bendrojo vidaus produkto.
Kelionės bus vykdomos tik tada, kai saugu
Rūpindamiesi keliautojų saugumu, Lietuvos kelionių organizatoriai vadovaujasi atsakingų institucijų rekomendacijomis. Pagal jas visi užsakomieji skrydžiai buvo sustabdyti dar kovo 12 d., kai Užsienio reikalų ministerija išplatino rekomendacijas susilaikyti nuo bet kokių kelionių į užsienį.
Nuo tos dienos buvo vykdomi tik repatriacijos skrydžiai užsienyje buvusiems keliautojams parskraidinti namo. Per mažiau nei dvi savaites didžiųjų kelionių organizatorių iniciatyva ir lėšomis į Lietuvą buvo sugrąžinti visi klientai, taip pat ir iš tolimiausių pasaulio kampelių.
Atsižvelgiant į dabartines rekomendacijas, dėl viruso plitimo skrydžiai nebus vykdomi iki balandžio 14 d., ir kelionės bus atnaujinamos tik tada, kai saugu.
Pasak Mildos Plepytės-Rainienės, Lietuvos turizmo asociacijos vykdančiosios direktorės, dėl laikinai nevykdomų skrydžių ir smukusių pardavimų kelionių organizatoriai visame pasaulyje patiria sunkumų.
„Situaciją dar labiau apsunkina ir tai, kad nemaža dalis kelionių organizatorių lėšų už ateinantį vasaros sezoną jau buvo įmokėtos partneriams užsienio šalyse – apgyvendinimo, pervežimo paslaugų tiekėjams. Šie dėl pandemijos dažnai nesutinka lėšų grąžinti iškart, o skatina nukelti keliones vėlesniam laikui.
Todėl įprastos kelionių keitimo ir atšaukimo sąlygos šiuo metu nepakankamos: tik kompromisas padės užtikrinti keliautojų atostogas ateityje ir tuo pat išsaugoti turizmo industriją“, – sako M. Plepytė-Rainienė.
Valdydami situaciją, Lietuvos kelionių organizatoriai ir kelionių agentūros ėmėsi veiklos efektyvumo ir sąnaudų mažinimo veiksmų, siekdamos maksimalaus darbo vietų išsaugojimo. Industrija taip pat ketina naudotis valstybės teikiama parama, kai tik bus aiškiai apibrėžtos paramos verslui priemonės ir jų naudojimosi sąlygos.
Prašo neatšaukti, o atidėti kelionių planus
Įprastai už atšauktas keliones pinigai grąžinami per 14 dienų, bet šiandienos situacija nepatenka į jokius įprastų sutarčių rėmus, o organizatorių įsipareigojimai keliautojams yra pernelyg dideli. Todėl šalys reaguoja ir skubiai peržiūri teisinį reguliavimą daugelyje Europos valstybių.
„Didžiosios šalys įteisina kuponus kaip kompromisą tarp keliautojo ir verslo, arba tiesiog prašo žmonių keliones atidėti. Lietuvoje antradienio popietę Seimo priimti įstatymų pakeitimai taip pat numato kelionių kupono siūlymą kaip alternatyvą keliautojui, norinčiam atidėti atostogas.
Tiems, kuriems šis siūlymas netiks, iki 6 mėnesių ilginamas pinigų grąžinimo terminas. Kelionių kuponas suteiktų galimybę panaudoti įmokėtas lėšas savo būsimai kelionei. Tiems, kurie per vienerius metus neišsirinks naujos kelionės, galės šį kuponą iškeisti į grynuosius pinigus, tačiau įstatymų pataisoms dar turės pritarti prezidentas“, – teigia M. Plepytė-Rainienė.
Kelionių organizatoriai jau dabar žmonėms siūlo itin lanksčias atostogų atidėjimo sąlygas – leidžia keisti ne tik karantino laikotarpio keliones, bet ir vėlesnes, suprasdami, kad iškart po apribojimų pabaigos žmonėms keliauti dar bus nedrąsu. Keliautojams siūlomos alternatyvos vykti atostogų vėliau šiemet ar be jokios rizikos atidėti kelionę net ir kitiems metams.
„Tik vakar priimtas kompromisas gali išsaugoti tvarų verslą ir užtikrinti ramias keliautojų atostogas ateityje. Ne bankrotų virtinė, bet stabilus, daug metų veikiantis ir patikimas verslas, su daug rinkos žaidėjų ir sveika konkurencija gali užtikrinti kokybiškas, saugias žmonių atostogas ateityje už konkurencingą kainą“, – tikina M. Plepytė-Rainienė.
Kelionių organizatoriai stengiasi rasti kiekvienam klientui geriausią pasiūlymą, daugelio keliautojų situacijas sprendžia individualiai. Dėl būsimų kelionių žmonėms nerimauti nėra ko, nes visi didieji kelionių organizatoriai turi specialius draudimus ar bankų garantijas – nemokumo atveju už neįvykusias keliones grąžinami visi turisto sumokėti pinigai. Taigi, visos žmonių įmokos, taip pat ir kelionių kuponai, yra visiškai saugios.