Kaip šią vasarą atostogausime: jei liks pinigų, turėsime dvi galimybes

2020 m. balandžio 2 d. 07:41
Po truputį artėjantis atostogų sezonas atneša nerimo kaimo turizmo sodybų savininkams ir pajūrio nuomininkams – jie baiminasi nesulauksią rezervacijų. Visgi kai kurie svarsto, kad lietuviai į užsienį šįmet važiuos mažiau ir mieliau rinksis poilsį kaime ar prie Baltijos jūros.
Daugiau nuotraukų (17)
Tikisi karantino sušvelninimo
Lietuvos kaimo turizmo asociacijos (LKTA) prezidentė Agnė Vaitkuvienė portalui lrytas.lt tikina, kad karantinas tikrai pakoreguos poilsiautojų planus.
„Žmonės bijo oro uostų ir, ko gero, pasiliks Lietuvoje – jeigu, aišku, apskritai turės iš ko atostogauti.
Visgi šiokius tokius ženklus, kad žmonės ruošiasi atostogauti, jau pastebime. Dabar populiariausi nameliai vienai šeimai prie vandens telkinio, prie miško. Visgi pastarąsias savaites tvyro tokia nežinomybė: vieni išsigandę atšaukinėja rezervacijas, kiti perkelia į vėlesnį laiką“, – sakė ji.
Kovo mėnesį, anot A.Vaitkuvienės, dirbo tik apie ketvirtadalis visų sodybų, kurios yra pritaikytos dirbti šaltojo sezono metu.
„Daugiausia tai buvo renginių sodybos, priimdavusios žmones iki karantino paskelbimo. Tačiau paskelbus karantiną, renginiai buvo atšaukti ir sodybų pajamos sumažėjo 50–80 proc.“ – kalbėjo LKTA prezidentė.
Paskelbus karantiną, teigė ji, nors apgyvendinimo paslaugos ir nebuvo uždraustos, daugelis žmonių atšaukė užsakymus ir ramaus poilsio sodybose nakvynių skaičius kovo mėnesį buvo mažesnis kelis kartus, palyginti su praėjusių metų kovu.
„Tačiau žmonės teiraujasi, ieško sodybų, kur galėtų apsistoti savaitei atostogų, renkasi, tikimės, kad užsakymų vasaros atostogoms padaugės. Saviizoliacijai žmones priima nedaug sodybų, daugiausia tai yra didelės sodybos aplink Kauną“, – pasakojo A.Vaitkuvienė.
Portalų Priejūros.lt ir Prieežero.lt vadovas Laurynas Šertvyčius sako nepastebėjęs, kad žmonės jau ruoštųsi vasarai.
„Dabar portalų lankomumas sumažėjęs, išankstinių rezervacijų mažiau, negu kad būdavo anksčiau, bet greičiausiai tik dėl dabartinės situacijos, mat žmonės apskritai yra nežinioje. Bet užklausų viena kita yra“, – kalbėjo jis.
Anot L.Šertvyčiaus, karantino pradžioje, kai dar daugelis situacijos nepriėmė rimtai ir nebuvo uždrausta lankytis kurortuose, žmonių pagausėjimas jautėsi – padidėjo skambučių skaičius, žmonės ieškojo, kur išvažiuoti karantinuotis.
„Iš pradžių kai kuriuos turbūt net apėmė euforija, galvojo: išvažiuosim per karantiną pailsėti. Bet, kai jis jau tęsiasi trečia savaitė... Šiaip sodybos šiuo metu tikrai sulaukia poilsiautojų. Žinoma, nėra daug tų tinkamų sodybų ir ne visi nori priimti žmones, kad paskui sodyba netaptų užkrato židiniu“, – sakė vadovas.
Jis taip pat viliasi, kad šie metai vidiniui turizmui bus geri.
„Į užsienį iki metų pabaigos žmonės vargu, ar galės laisvai išvykti – kas bijos, kas nevažiuos dėl finansų. Tad, mano manymu, jeigu tik karantinas iki vasaros bus sušvelnintas, vidinis turizmas turėtų būti visai geroje situacijoje“, – svarstė L.Šertvyčius.
Anot jo, kainos greičiausiai nedidės.
Bliūkšta optimistinės prognozės
Palangos meras Šarūnas Vaitkus portalui lrytas.lt sakė, kad kol kas sunku prognozuoti, koks bus ateinantis sezonas, nes tik dabar pradėjo kilti infekcijos kreivė.
„Kol kas vyrauja niūresnės nuotaikos. Žiūrėsime, ar mums visiems kartu sutelkus jėgas pavyks įveikti virusą – viskas priklauso nuo to.
Bet jeigu mums pavyks suvaldyti situaciją ir bus atšaukti visi karantinai, tada natūralu, kad žmonės suplūs į mūsų kurortus, mažiau vyks į užsienio šalis“, – kalbėjo jis.
Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė portalui lrytas.lt teigė, kad žmonės, užsisakę vietas ilsėtis pajūryje, atšaukinėja rezervacijas – daugelis jų atšauktos jau beveik iki liepos mėnesio.
„Visi suprantame, kad šita situacija atsilieps visiems labai stipriai. Kaip reikės išlaikyti darbuotojus? Vyriausybės pasiūlytos priemonės verslui, kai finansuojama 90 proc. darbuotojo atlyginimo,vis dar yra sudėtingos, nes verslams reikia iš kažkur paimti tuos 10 proc.
Kol kas dar sunku spėti, koks bus šis sezonas, bet jau aišku viena – jis jau nebus toks, koks galėjo būti. Kokiose močiučių vilose, teoriškai, gali pasitaikyti nelegalios nuomos atvejai karantino metu. Bet, kadangi matėme, kaip mažėja tos rezervacijos, žinome, kad žmonės yra sąmoningi ir supranta, kad karantinas nėra atostogos – jau gana ilgą laiką tas kalama į galvą. Tad, jeigu tokių ir pasitaikys, jų greičiausiai tebus vienetai. Tuo labiau, kad yra numatytos ir baudos.
Aišku, mes nesame patenkinti, bet ši situacija buvo neišvengiama. Dabar belieka tik laukti, kol viruso plitimas bus suvaldytas ir viskas stos į vėžes“, – kalbėjo I.Valaitienė.
„Manau, kad vietos turizmas šįmet bus stipriai didesnis, jei tik žmonės turės pinigų ir jei tik karantinas neužsitęs. Jei užsitęs iki kokio birželio vidurio, dar bus gerai, bet jei iki liepos vidurio – bus labai blogai“, – kalbėdamas su lrytas.lt svarstė Neringos meras Darius Jasaitis.
Taip pat, anot jo, kiekviena savivaldybė susiduria su nemažai iššūkių – pavyzdžiui, Neringoje svarstoma, ar samdyti šįmet gelbėtojus.
„Jau reikėtų ieškoti darbuotojų ir pasirašinėti sutartis, nes paskui jaunimas nebelaukia ir susiranda kitokių darbų. Bet tokioje situacijoje visiškai neaišku, ką daryti, ar verta tuos gelbėtojus samdyti. Jei karantinas baigsis birželį, jau bus per vėlu – lėšas turime planuoti jau dabar“, – sakė D.Jasaitis.
Dar, svarstė jis, neaišku, kaip bus su poilsiautojais. „Žmonės dabar leidžiami atostogų, o kaip bus vasarą, kai jos visos jau bus išnaudotos ir įmonėms reikės padaryti tuos užsakymus, kurių nepadarė per karantiną? Tai reiškia, kad nevažiuos poilsiautojai pas mus...
„Dabar tos mano optimistinės prognozės, kurias sakiau prieš savaitę, jau ima bliūkšti“, – liūdnai kalbėjo D.Jasaitis.
Uždraudė apgyvendinimą
Druskininkų rajone esančios sodybos „Žiogeliai“ savininkė Lolita Diana Babilienė portalui lrytas.lt sakė, kad į savo sodybą svečių nepriima. „Gal būtume ir tikėjęsi, bet meras uždraudė visą apgyvendinimą“, – sakė ji.
Anot moters, dauguma jos klientų yra iš užsienio. „Keli jau atšaukė užsakymus, keli, užsisakę vėliau, dar liko – bet turbūt irgi dar laukia žinių, kaip viskas toliau čia bus, – svarstė L.D.Babilienė. – Norisi tikėti, kad jei ne birželį, tai liepą, rugpjūtį verslas dar atsigaus“.
Kaimynų kaime, Širvintų rajone įsikūrusi kaimo turizmo sodybos „Oreivių užuovėja“ viena savininkių Danguolė Dirmeikienė sakė, kad jie išvis jau kurį laiką nesulaukia užsakymų.
„Dabar žmonėms ne tai rūpi“, – sakė ji. Visgi, kai vėl ims sulaukti užsakymų, kainų, kad „atsigriebtų“ už nepelningą laiką, jie didinti neketina.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.