Liepė nusigriauti tvoras arba pastatyti medines
Į lrytas.lt portalą kreipėsi skaitytojas Arūnas iš Mažeikių, kurio mama gavo ESO raginimą sutvarkyti žemės sklypą juosiančią metalinę tvorą.
„ESO atsiuntė mano mamai laišką – bet, kiek žinau, atsiuntė ne vien jai, o ir daugumai Lietuvos gyventojų. Esmė tokia, kad tie gyventojai, kuriems elektros laidai eina per tvorą arba šalia laidų yra metalinė tvora, tą tvorą iki birželio mėn. turi nugriauti, pakeisti medine arba pasamdyti atestuotą įmonę (būtent UAB) ir įrengti įžeminimus.
Jei elektros laidai eina per mano žemę, mano namas buvo priduotas kaip tvarkingai pastatytas (tai reiškia – atitinka visus įstatymus), kaip dabar gali sugalvoti, kad mano tvora trukdo?“ – negalėjo patikėti susiklosčiusia situacija skaitytojas.
Arūno manymu, jei bendrovei kažkas neįtinka, ji ir turėtų išspręsti problemą.
„Jie turi elektrikus, turi įrangą, kuria gali patys padaryti tuos įžeminimus, jei jiems reikia. Kodėl mes, gyventojai, dabar turime kentėti, leisti savo sunkiai uždirbtus pinigus, jei kažkas sugalvojo pasipelnyti?“ – neslėpė pasipiktinimo vyras.
Įpareigoja taisyklės
ESO ryšių su visuomene projektų vadovas Tomas Kavaliauskas portalui lrytas.lt sakė, kad, esant elektros oro linijoms, prie jų yra numatytos apsaugos zonos: „Pagal Elektros įrenginių įrengimo bendrąsias ir Elektros tinklų apsaugos taisykles, priklausomai nuo to, kokia yra linijos įtampa, apsaugos zona iš abiejų laido pusių gali siekti nuo 2 iki 10 metrų.“
Pasak T. Kavaliausko, taisyklių nuostatos draudžia įrengti vielines užtvaras ir metalines tvoras elektros tinklų apsaugos zonoje be raštiško ESO sutikimo. Mat jei tokioje apsaugos zonoje, kurioje pažeidžiant nustatytus reikalavimus bus įrengti vieliniai ar metaliniai aptvarai įvyks gedimas ar nutrūks laidas elektros oro linijoje, gali kilti pavojus žmonių gyvybei ir sveikatai.
„ESO kasdien vykdo planines oro linijų apžiūras visoje Lietuvoje, po kurių, specialistui nustačius galimą pažeidimą, apie tai būtinai informuojamas sklypo ar žemės savininkas dėl galimai gresiančio pavojaus sveikatai ir gyvybei. Sklypo ar žemės savininkas informuojamas, kad apsaugos zonose esantys statiniai (tvoros, el. piemenys, šiltnamiai ir pan.) turi būti būtinai įžeminti“, – sakė ESO atstovas.
Jo teigimu, esant vielinėms ar metalinėms tvoroms, atskiri jos fragmentai turi turėti tarpus arba jos dalys turi būti pakeistos į kitas, nelaidžias elektros srovei, medžiagas (plastiko ar medžio), kad nekeltų pavojaus žmonių gyvybei.
„ESO, kaip tai numato teisės aktai, įspėja gyventojus apie galimas grėsmes, tačiau žemės ar sklypų savininkų (privačioje) nuosavybėje negali imtis vienų ar kitų veiksmų. Pašalinus trūkumus, žemės ar sklypo savininkai turi informuoti ESO apie atliktus varžų matavimus“, – kalbėjo T. Kavaliauskas.