FAO skaičiuojamas maisto kainų indeksas paskutinį 2019 metų mėnesį sudarė 181,7 punkto ir buvo 2,5 punkto didesnis negu lapkritį bei didžiausias nuo 2014 metų gruodžio.
Bendro indekso pakilimą gruodį visų pirma paskatino padidėjusi palmių aliejaus ir biokuro gamyboje naudojamų cukranendrių paklausa, pažymima ataskaitoje.
Iš viso 2019 metais bendras FAO indeksas sudarė vidutiniškai 171,5 punkto ir buvo maždaug 1,8 proc. didesnis negu 2018 metais, bet 25 proc. mažesnis negu 2011 metais, kuomet jis buvo pasiekęs aukščiausią lygį.
Augalinių aliejų kainų indeksas gruodį, palyginti su lapkričiu, pašoko 9,4 proc. ir šio indekso pakilimas buvo užfiksuotas šeštą mėnesį iš eilės.
„Šio indekso šuolį ir vėl paskatino palmių aliejaus kainos, kurias palaiko didelė paklausa..., taip pat nuogąstavimai dėl pasiūlos mažėjimo“, – pažymima organizacijos ataskaitoje.
Cukraus kainų indeksas per mėnesį pakilo 4,8 proc. ir tai iš dalies lėmė naftos pabrangimas, Brazilijos gamintojus paskatinęs daugiau cukranendrių skirti etanolio gamybai, o dėl to pasaulio rinkoje sumažėjo cukraus pasiūla.
Pieno produktų kainų indeksas per mėnesį pakilo 3,3 proc. ir tai visų pirma lėmė dėl eksporto iš Europos Sąjungos (ES) ir Okeanijos sumažėjimo beveik 8 proc. pašokusios sūrio kainos.
Grūdų kainų indeksas gruodį paaugo 1,4 proc. ir tai daugiausia lėmė kviečių kainų pakilimas, kurį paskatino padidėjusi importuojamų kviečių paklausa Kinijoje ir logistikos problemos Prancūzijoje, kurių atsirado dėl šalyje besitęsiančių protestų. Tačiau kukurūzų ir ryžių kainos iš esmės nepakito.
Mėsos kainų indeksas gruodį sudarė 191,6 punkto ir, palyginti su patikslintu lapkričio mėnesio įverčiu, beveik nepakito.
FAO pasaulio maisto kainų indeksas rodo penkių maisto produktų grupių: grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių aliejų ir cukraus kainų pokyčius tarptautinėse rinkose.