Kauno turgavietėse, prekybos centruose, aikštelėse šalia jų įsibėgėjo prekyba Kalėdų eglutėmis, kėniais, pušimis bei šių spygliuočių šakomis ar iš jų nupintais advento vainikais, eglučių formos dekoracijomis.
Prekybininkai šventinių eglių pirkimo vajaus tikisi šį savaitgalį ar kitos savaitės pradžioje.
Tačiau, jų pastebėjimu, tie, kurie namų ar darbo erdves mėgsta puošti iš anksto, Kalėdų medelius perka jau nuo pirmųjų gruodžio dienų. Dažniausiai žmonės renkasi kėnius ar jų šakas.
Paslaptis – paberti druskos
Rotušės aikštėje spygliuočių šakas, iš jų pintus vainikus, suformuotas eglutes, kalėdines puokštes parduodanti Irena Daujotienė tikino, kad kauniečiai, kurie kartą pabando papuošti kėnio šaką ar visą medį, po to retai renkasi įprastą žaliaskarę.
„Kėniai šiuo metu itin madingi. Tačiau žmonės juos perka ne tik dėl to, kad jie, kaip sakoma, šiuo metu ant bangos. Šiuos medelius galima papuošti anksčiau, nes jų spygliai nebyra. Be to, daugelis sako, kad kėniai atrodo kur kas prabangiau“, – kalbėjo prekiautoja.
Kėnių šakas, vainikus ir kitas dekoracijas žmonės perka nuo tada, kai lapkričio 30-ąją įžiebus kosminę Kauno eglę prasidėjo jų prekyba.
Šių spygliuočių šakelės Rotušės aikštėje kainuoja apie 2 eurus, vainikai, nelygu dydis, – 6–12 eurų, už labai didelius prašoma 30 eurų, iš šakų sukurtos eglutės – 7–12 eurų.
Norintiems kėnių šakas ar dekoracijas išlaikyti kuo ilgiau gyvybingas ir gražias I.Daujotienė patarė jas retkarčiais papurkšti vandeniu ir bent kartą per savaitę pabarstyti smulkia druska.
Siūlo vengti šildomų grindų
Stoties turgavietėje šventinėmis puokštėmis, vainikais ir medžiais prekiaujantis Laimis taip pat tvirtino, kad šįmet pirkėjai dažniausiai perka kėnius.
„Kol kas pirkėjai labiau dairosi į advento vainikus ar puokštes. Medelių, tikina, ateisiantys šį savaitgalį ar kitą savaitę. Populiariausios yra dekoracijos iš kėnių. Pastebėjau, kad jas ypač mėgsta pirkti šeimos su vaikais. Sako, kad jie saugesni, puošdami tokius vainikus ar kurdami puokštes mažieji neįsiduria“, – kalbėjo pardavėjas.
Kauniečiai kėnių šakų vainikui linkę išleisti 5–7 eurus, iš jų sukurtai eglutei – 7–15 eurų. Šių medelių šakos kainuoja nuo 1 iki kelių eurų.
„Žmonės nori kuo ilgiau džiaugtis šventėmis, o kėnių vainikus ir puokštes ar visą medį nepakitusius galima išlaikyti mėnesį ir dar ilgiau. Svarbu dekoracijų nelaikyti arti radiatorių ar ant šildomų grindų, nes tuomet spygliai džiūsta, pradeda trauktis, suktis, ruduoja“, – tvirtino Laimis.
Perka nuo gruodžio pradžios
Vienos prekyvietės pašonėje Kauno centre žaliaskarėmis ir kitais spygliuočiais prekiaujantis Deivydas iš Lazdijų sakė, kad pirkėjų poreikiai labai skirtingi.
Tie, kurie trokšta, kad jų namai per Kalėdas pakviptų mišku, perka tradicines lietuviškas eglutes ar jų šakas. O tie, kuriems norisi įmantresnio ir priežiūros nereikalaujančio pagrindinio šventinio atributo, renkasi vietines pušis ar iš Danijos atvežtus kėnius.
„Tie, kurie Kalėdoms pradeda ruoštis nuo gruodžio pradžios, dažniau prašo kėnių, mat jie ilgiau laikosi. Lietuviškas žaliaskares žmonės įprastai perka vėliau. Eglutes vazonuose – likus maždaug porai savaičių iki Kūčių, o nukirstas – maždaug prieš savaitę“, – kalbėjo prekiautojas.
Mažesnėse erdvėse gyvenantys kauniečiai renkasi 1,20–1,50 metro aukščio kėnius, kainuojančius apie 15–20 eurų, į nuosavą namą žmonės linkę parsinešti didesnį medį, kuris gali siekti 2–2,5 metro. Toks įspūdingas kėnis kainuoja apie 30 eurų.
Šakelių kainos – nuo 50 centų iki poros eurų.