Neseniai Rusijos laikraštis „Trud“ bei kitos žiniasklaidos priemonės, pasirėmusios personalo atrankos kompanijos „Worki“ statistika, paskelbė netikėtą naujieną.
Pasirodo, ekonominių imigrantų algos auga gerokai sparčiau nei rusų, o pastarieji atlyginimais jau nusileidžia atvykėliams.
Skirtumai – nemenki
Akivaizdus to pavyzdys – vairuotojų uždarbiai.
Tokį darbą dirbančių svetimšalių vidutinė alga Rusijoje siekia 54,5 tūkst. rublių (773 eurus) per mėnesį, o patys rusai sutinka sėsti prie vairo už 47 tūkst. rublių (667 eurus).
Didesnius atlyginimus nei vietiniai gauna ir prekybos centruose, ir statybose, ir netgi krovikais dirbantys atvykėliai.
Maskvoje atlyginimai skiriasi vidutiniškai 640 rublių (9 eurais) imigrantų naudai, Sankt Peterburge – 1150 rublių (16,3 euro).
Šiuo atžvilgiu pirmauja Samara, kur užsieniečiams mokama vidutiniškai 2100 rublių (29,8 euro) daugiau nei savo šalies piliečiams, bei Žemutinis Naugardas, kur algų žirklės siekia net 5150 rublių (per 73 eurus).
Mieliau samdo užsieniečius
Darbdaviai neslepia, kad menkos kvalifikacijos darbams atlikti geriau samdyti užsieniečius ir mokėti jiems daugiau, nes šie žmonės nori užsidirbti, todėl yra pareigingi, mažiau ginčijasi ar girtauja nei vietiniai. Tiesa, užsieniečių daug kur trūksta, nes pastaruoju metų kur kas daugiau darbo jėgos išvyksta nei atvyksta į Rusiją. Taip nutiko nuo tada, kai krito rublio kursas.
Net ir kvalifikuotiems darbuotojams šalyje mokami palyginti menki atlyginimai. Rusijos statistikos tarnybos duomenimis, šįmet tik 7 proc. dirbančių žmonių mėnesio alga viršija 100 tūkst. rublių (1,4 tūkst. eurų). Daugelyje Vakarų Europos valstybių tai tėra minimalus atlyginimas.
Užtat net 25 Rusijos regionuose daugiau nei penktadalis žmonių uždirba mažiau nei po 15 tūkst. rublių (213 eurų). Ir tai laikoma norma.
Palygino su vokiečiais
Darbo ministerijos vadovai aiškina, kad mažus atlyginimus nulemia menkas darbo našumas.
Tačiau laikraštis „Trud“ pateikė palyginimą su Vokietija. Ten vienam gyventojui tenkanti bendrojo vidaus produkto (BVP) dalis pagal perkamąją galią yra 1,8 karto didesnė nei Rusijoje.
Vidutinė vokiečio alga siekia daugiau nei 2,2 tūkst. eurų, o ruso – 511 eurų. Skirtumas – net 4,3 karto.
Tai tinka ne visais atvejais. Antai Vokietijos ministrų kabineto nario alga siekia 14,6 tūkst. eurų, o Rusijos – apie 8,5–9,9 tūkst. eurų. Skirtumas – kaip ir vienam gyventojui tenkanti BVP dalis.
Panašiai yra ir su deputatais: Bundestago nariai uždirba apie 9,5 tūkst. eurų, o Valstybės Dūmos – mažiau nei du kartus.
Tačiau kai pradedamos lyginti žemesnės kategorijos darbuotojų algos, skirtumai jau tampa kosminiai.
73
Tiek eurų daugiau Žemutiniame Naugarde vidutiniškai mokama užsieniečiams nei vietiniams darbuotojams.