Atrodo, kad į Lenkiją tautiečiai traukia ieškoti lobių, o jų lobiai čia prieinami visiems – dešros, pienas, daržovės. Iš tikrųjų lietuvius į kaimynų parduotuves vilioja ne geresnės ar skanesnės gėrybės, o tokios pačios kaip ir Lietuvoje prekės, tik gerokai pigesnės.
Į Lenkiją apsipirkti važiuoja gyvenantys ir pasiturinčiai, ir varganiau. Tendencijos nesikeičia daugybę metų, – kainos mūsiškiams yra patrauklios.
Lietuviški reklaminiai stendai byloja, kad mūsų šalies gyventojams nė motais, jog suveža pinigus kaimynų prekybininkams.
Patriotizmo šioje vietoje nedaug. Brangstantys Lietuvoje maisto produktai, vis didesni alkoholinių gėrimų akcizai pykdo lietuvius ir verčia ieškoti pigesnių alternatyvų.
Dažniau Lenkijoje apsiperkantys lietuviai žino, kad nuo šiol joje sekmadieniais, išskyrus paskutinį mėnesio sekmadienį, parduotuvės nedirbs. Tad apsipirkinėjančių čia paieškojome rugpjūčio 16-ąją, penktadienį.
Pildo namų barą alkoholiu
Kelią iki Suvalkų įveikia ir žemaičiai, nors jiems jis – tolimas. Kretingiškių šeima su draugais sakė keliaujanti savaitgaliui prie ežerų, o į Suvalkus užsuko apsipirkti iškylai. „Biedronka“ parduotuvėje sutikome juos prie silpnųjų alkoholinių gėrimų lentynų. Jų teigimu, kainos jose tokios, kokių nepamatysi Lietuvoje.
Alkoholis, panašu, populiariausia prekė. Kone kiekviename lietuviškais numeriais paženklintame automobilyje buvo prikrauta daug alkoholinių gėrimų dėžių.
Jei anksčiau tautiečiai pirkdavo kuo daugiau pieno produktų, pastaruoju metu namo dideliais kiekiais tempia alkoholį.
„Jis čia daug pigesnis. Dirbu tolimųjų reisų vairuotoju, tad pro Suvalkus pravažiuoju kone kiekvieną dieną.
Tačiau tik dabar pirmą kartą sustojau apsipirkti. Lietuvių pilna parduotuvė. Tiek, kiek čia ta pati prekė kainuoja zlotais, Lietuvoje – eurais, vadinasi, maždaug triskart ar net keturiskart pigiau“, – pasakojo jonavietis, kuris pirko tik alkoholinius gėrimus. Jo teigimu, Lietuvoje už savo pirkinius jis būtų sumokėjęs 25 eurais brangiau.
Pasak šio pašnekovo, pastaruoju metu mūsų tautiečiai dažniausiai traukia į turgų, mat ten rugsėjo 1-ąjai perka kanceliarines prekes ar kuprines. O daugiausiai lietuvių, jo teigimu, galime sutikti prekybos centre „Kaufland“. Išties atrodė, kad ties „Kaufland“ parduotuve kas antras automobilis buvo lietuvių.
Suvalkietiška tarme kalbančių lietuvių Suvalkuose galime sutikti dažniau, mat jiems šis miestas – arti.
„Atvažiuojame apsipirkti maždaug kartą į mėnesį. „Kaufland“ parduotuvėje lietuvių nuolat pilna, šioje – mažiau“, – pasakojo „Biedronkoje“ sutiktas marijampolietis Robertas, perkantis maisto prekių. Jo teigimu, jos čia pigesnės, todėl pavyksta nemažai sutaupyti.
Perka net ir tai, ko nereikia
Daugelis lietuvių iš parduotuvės link savo automobilių grįžta iki viršaus įvairių prekių prikrautais vežimais. Atrodo, kad lietuviai šluoja ne tik maistą, bet griebia viską, kas bent kiek kainuoja pigiau, nei Lietuvoje.
Štai šeimyna iš parduotuvės į automobilių stovėjimo aikštelę sugrįžo jau antrą kartą. Atsivežė dar vieną pilną vežimėlį maisto prekių.
„Perkame viską iš eilės. Kas papuola – tą ir imame. Atvažiavome nuo Elektrėnų, taigi kelias nėra artimas. Bet paskaičiavome, kad tikrai sutaupėme bent pusę pinigų“, – pasakojo su dukra Į Lenkiją nuvykę Valdas ir Ingrida.
Štai Vida pasakojo, kad kosmetikos gaminių kainos smarkiai skiriasi, pavyzdžiui, analogiškas veido kremas nuo saulės su 50 SPF apsauga Lietuvoje kainuoja net šešiais eurais brangiau, nei Lenkijoje.
Lietuvius į Lenkiją vilioja ir vaistai. Pašnekinti žmonės minėjo kraują skystinantį preparatą, kurį perka savo senyvo amžiaus šeimos nariams, nes jo Lietuvoje paprasčiausiai nėra.
„Atvažiavome vaistų, kurių į Lietuvą neveža. Poilsiavome Druskininkuose, tai mums – netoli“, – pasakojo Marija ir Vytautas.
Lietuviai elgiasi neapgalvotai
Tačiau jiedu, kitaip nei kiti čia sutikti lietuviai, stebėjosi, kodėl tautiečiai taip gausiai traukia apsipirkti į Lenkiją. Jų nuomone, lietuviai įsitikinę, kad atvažiavę čia sutaupys, tačiau atvykę perka net ir tai, ko jiems iš tikrųjų nereikia.
„Labai daug lietuvių čia. Šiaip apsipirkti mes nevažiuojame ir manome, kad tai netikslinga. Prisiperka žmonės daugiau, nei reikia ir išleidžia daugiau, nei planuoja. Ar tiek jiems iš tikrųjų reikia? Atrodo, kad mes nieko kito neveikiame, tik valgome“, – stebėjosi šeima.
Jiems antrino ir klaipėdietis, kuris pasakojo, kad kelionė – brangi, degalams prireikia penkiasdešimt eurų. Norint, kad ji atsipirktų, reikia išleisti didelę sumą pinigų, tad ir apsipirkimas tampa dideliu vargu.
„Reikia išleisti apie 300 eurų, kad kelionė ir prekės atsipirktų“, – sakė iš Klaipėdos atvykęs lietuvis.