„Geras būdas padėti vaikui apsispręsti ir atrasti savo stipriąsias savybes – leisti jį į įvairias stovyklas Lietuvoje ir užsienyje, nes tai jaunam žmogui padeda lavinti būsimoms studijoms reikalingus įgūdžius ir kryptingai išnaudoti vasarą“, – pabrėžė vienintelė Lietuvoje Britų tarybos „Education UK“ sertifikuota tarptautinių studijų ekspertė, AMES (American English School) vadovė Eglė Kesylienė.
Tarptautinės vasaros stovyklos ne tik padeda jaunam žmogui „pasimatuoti“ norimą profesiją, bet ir tapti savarankiška asmenybe.
„Tam labiausiai tinka tarptautinės stovyklos ar mėnesio, trimestro ar akademinių metų programa dar mokantis gimnazijoje, kai tenka išeiti iš savo komforto zonos ir bent trumpam susikurti naują aplinką“, – aiškino E.Kesylienė.
Tinkamą variantą ras kiekvienas
Renkantis stovyklą yra įvairiausių pasiūlymų. Vykstantiems pirmą kartą E.Kesylienė rekomenduoja rinktis stovyklas su lydinčiu asmeniu bei grupe.
Siekiantiems įsitikinti, kad norima studijų kryptis jiems tikrai patinka, rekomenduojama stovyklauti individualiai. O norintiems tiesiog pagerinti anglų kalbos žinias verta rinktis anglų kalbos tobulinimo stovyklas, dažniausiai trunkančias dvi savaites.
Pastaruoju metu itin sparčiai keičiasi stovyklavimo tendencijos. E.Kesylienės teigimu, anksčiau beveik 80 proc. vykstančiųjų rinkdavosi tokias stovyklas, kuriose lavinamos anglų kalbos žinios. Dabar beveik 80 proc. renkasi stovyklas, kuriose tobulinamos akademinės, sporto, menų žinios ir panašiai.
Vis daugiau abiturientų renkasi stovyklauti užsienyje, nes iš ten gali grįžti su anglų kalbos egzamino pažymėjimu, kuris įskaitomas vietoj valstybinio brandos užsienio kalbos egzamino. Tokiu būdu moksleivis gali sutaupyti nemažai laiko, ruošiantis kitiems egzaminams, sakė E.Kesylienė.
Negalima tikėtis žemesnių kainų
AMES stovyklos Lietuvoje prasideda nuo 100 eurų dienos programose, 490 eurų Palangoje, o užsienio stovykla dažniausiai kainuoja daugiau nei 1000 eurų. Tokios kainos gali atbaidyti daugelį tėvų, tačiau E.Kesylienė sako, jog nereikia vertinti tik galutinės kainos.
„Padalijus mūsų organizuojamos stovyklos Palangoje savaitės kainą iš dienų skaičiaus, vidutiniškai vienam vaikui diena kainuoja apie 52 eurus: tai penkios valandos kvalifikuoto dėstytojo anglų kalbos paskaitų, po to – sporto ir meninės programos su profesionalais“, – pabrėžė E.Kesylienė.
Tokiuose užsiėmimuose specialistams mokamas atitinkamas atlyginimas, o maitinimas 4 kartus per dieną bei nakvynė taip pat kelia stovyklavimo kainas.
Yra ir pigesnių variantų
Norintiems pigesnių stovyklų, vykstančių Lietuvoje, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siūlo jų finansuojamas stovyklas, kurių kainos šiemet nepakito bei yra iš dalies padengiamos.
Ministerijos teigimu, tarp Lietuvoje stovyklaujančių vaikų taip pat populiaru rinktis stovyklas su neformaliojo švietimo programomis.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija prognozuoja, kad savivaldybių ir valstybės finansuojamų stovyklų šiais metais veiks daugiau nei pernai (2018 m. buvo finansuotos 1325 stovyklos), nes tam šiemet skiriama daugiau lėšų.
Pasak Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovų, stacionarios, ES fondų pinigais iš Europos socialinio fondo finansuojamos stovyklos TAPK 2 projekto lėšomis yra apmokamos iš dalies – dengiama 30 proc. stovyklos kainos, likusią dalį sumoka tėvai.
Socialiai remiamos šeimos ar neįgalūs vaikai gali tikėtis beveik visiško stovyklos kainos padengimo – 95 procentais.
Galima rinktis nemokamas stovyklas
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos teigimu, daug nemokamų veiklų vasarą vaikams siūlo ir jų inicijuotos akcijos „Atverk duris vasarai“ dalyviai.
Pernai apie 250 įvairių organizacijų beveik visose savivaldybėse vaikams rengė nemokamas edukacines programas. Šiuo metu savivaldybėse užregistruota daugiau nei 200 nemokamų edukacinių iniciatyvų vaikams.