Tokią galimybę pasiūlė lietuviai, sukūrę mobiliąją žinių dalijimosi aplikaciją „Humans App“, kuri leidžia už susitikimą ir žinių apsikeitimą su pasirinktu žmogumi sumokėti jo prašomą sumą pinigų ir savo pasirinktą dalį tos sumos vėliau jie gali skirti pelno nesiekiančioms organizacijoms.
Susitikimų kainos gali svyruoti ir nuo dešimt iki kelių tūkstančių eurų. Tiesa, programėlė iškart susilaukė ir kritikos, nes susitikimų su žymiais žmonėmis kaina nemaža, o paaukojama sumos dalis pelno nesiekiančioms organizacijoms dažniausiai nėra jau tokia didelė.
Pavyzdžiui, pasikviesti Andrių Užkalnį į vakarėlį trims valandoms kainuoja 3000 eurų, Aistį Mickevičių keturioms – 1200 eurų. Pasikalbėti su Beata Tiškevič prie kavos puodelio – 89 eurai, o 45 minučių pokalbis su parlamentare Aušra Maldeikiene jums atsieitų 50 eurų. Be to, viešojoje erdvėje pasirodė kalbų, kad tokiu būdu tarsi pardavinėjami žmonės.
Nusprendė paneigti mitus
Tiesa, aplikacijos kūrėjai – vienas iš „Vinted“ įkūrėjų Justas Janauskas bei rašytoja Gabija Grušaitė – nusprendė paneigti jau susiformavusius mitus apie dar tik savaitę veikiančią, tačiau milžiniško populiarumo sulaukusią aplikaciją. Anot jų, programėlės pagrindinis tikslas nėra tik suvesti žmones ar paremti pelno nesiekiančias organizacijas. Jų misija – sukurti prieigą prie žmogiškosios patirties ir žinių.
„Ši platforma leidžiančia dalintis tuo, ko neranda net „Google“ – konkrečia vieno asmens patirtimi ir žiniomis. Kaip parašyti knygą? Kaip išgyventi iš meno arba pradėti startuolį? Tai – vertingos žinios, kuriomis galima pasidalinti daug paprasčiau, nei braižant schemas seminaruose, naršant forumuose ar skęstant paieškos platformose. Tai patyriau pats, kai „Vinted“ turėjo nesėkmingą etapą“, – kalbėjo J.Janauskas.
Kaip pasakojo žinių dalijimosi platformos įkūrėjai, „HumansApp“ padeda žmonėms iš skirtingų socialinių ratų susitikti gyvai ir apsikeisti žiniomis, už kurias yra atitinkamai atlyginama. Čia galima tiesiog įgyti asmeninį pokalbį su pasirinktu žmogumi arba pačiam tapti tokiu ir gauti atlygį už savo ilgus metus kauptų žinių pasidalijimą.
Savo patirtimi pasidaliję specialistai programėlėje šalia savo pavardės ir temų, apie kurias su jais susitikus galima pasikalbėti, rašo ir atitinkamą procentą, kokia suma atiteks vienai ar kitai jų pasirinktai organizacijai, pavyzdžiui, gyvūnų ar vaikų globos namams. „HumansApp“ rinkodaros vadovė Alisa Bulybenko-Mažeikienė skaičiavo, kad apie 70 proc. pokalbį su savimi parduodančių žmonių dalį pinigų skiria būtent labdaros organizacijoms.
Ateitis – žinių dalijimasis
„HumansApp“ kūrėjai tikino – daiktų dalijimasis esą yra praeitis, o žinių dalijimasis – tai tikroji visuomenės ateitis. Jie juokavo, kad aplikacija visiškai nėra panaši į „Tinder“, nes susitinkama čia ne užmegzti draugystę ar artimus santykius, o papasakoti žmogui apie sritį, kurią jie išmano ir pasidalinti vertingais patarimais.
„Tai nėra pažintis ar draugystė, nes per tas minutes tu gauni visą žmogaus sukauptą patirtį. Tai žmonių minčių ir žmogiškųjų patirčių dalijimasis“, – apie aplikaciją kalbėjo G.Grušaitė.
Ji pasakojo, kad tokia idėja gimė prieš 2,5 metų, tačiau ji oficialiai startavo vos prieš savaitę. Šiuo metu prie platformos jau prisijungė 20 labdaros organizacijų, apie 600 susitikimus su jais už pinigus siūlančių asmenų ir beveik 10 tūkst. vartotojų. Iš viso per savaitę įvyko beveik šimtas susitikimų.
Anot G.Grušaitės, prie programėlės jungtis ir pokalbį su savimi gali siūlyti bet kas, kas tik turi patirties ir žinių ką nors įdomaus papasakoti. Tai nebūtinai turi būti visuomenei žinomi asmenys. „Daugeliui žmonių tiesiog patinka ta idėja, kad jie gali dalintis žiniomis ir paremti organizacijas, kuriomis jie tiki. Žmonės patys nusprendžia, kam skirti pinigus ir kiek kainuoja susitikimas su jais“, – aiškino ji.
Plėsis į užsienio rinkas
Paklausta, ar ši programėlė negali tapti erdve ir įvairiems neteisėtiems veiksmams, G.Grušaitė patikino, kad kiekvieną susitikimą su juo siūlantį asmenį komanda asmeniškai patikrina, padeda jam užpildyti anketą apie save ir jokie nelegalūs veiksmai aplikacijos pagalba esą vykti negali. J.Janauskas pabrėžė, kad programėlės negalima vadinti ir prekyba žmonėmis.
„Prekyba žmonėmis yra per prievartą, o pas mus jokių prievartų nėra, – juokavo jis. – Žmonės paprasčiausiai uždavinėja klausimus ir dalijasi žiniomis. Pokalbis yra nuostabus formatas.“
G.Grušaitė taip pat patikino, kad tokia programėlė yra vienintelė pasaulyje ir jos idėja priklauso patiems jos autoriams. Visgi ji pabrėžė, kad jos tikslas nėra žinių dalijimosi paslaugą siūlyti tik Lietuvoje, komanda ketina plėstis ir į užsienio rinkas.
„Mes matome save kaip tarptautinę kompaniją ir anksčiau ar vėliau turėsime lokalizacijas. Tai yra produktas, kurį vartotojas mato dar tik ankstyvoje jo stadijoje. Plėsimės ir į kitas užsienio rinktas jau labai greitai“, – tikino G.Grušaitė.