Trišaliame nacionaliniame susitarime sutarta, kad Lietuvoje MMA negali būti mažesnė kaip 45 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU) ir didesnė kaip 50 proc. VDU. Konkretus procentas skaičiuojamas pagal keturių didžiausią VDU ir MMA santykį turinčių Europos Sąjungos šalių vidurkį.
„Aš priminsiu, kad Lietuvos bankas yra pristatęs analizę ir pagal formulę, dėl kurios mes 2018 metais sutarėme, dydis yra 607 eurai“, – posėdyje sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.
Profesinių sąjungų atstovai šiam siūlymui pritarė.
„Europos socialinė chartija rekomenduoja MMA turėti 60 proc. VDU ir mes, kaip pažangi valstybė, turime judėti link šio tikslo. (...) Mes džiaugiamės, kad Vyriausybė mato tiesą ir mato, kad didėjimas po 10 ar 20 eurų nepateisina žmonių lūkesčių. Mes skaičiuodami sakome, kad, mūsų skaičiavimais, MMA atitinka būtent 607 eurus, ir mes sakome, kad tai yra minimali riba, nuo kurios mes galime pradėti derybas“, – sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Darbdaviai posėdyje taip pat suabejojo, ar praeitais metais Trišalė taryba priėmė teisingą sprendimą dėl formulės.
„Jei įrašėme vidurkį ir įrašėme ribas (nuo 45 iki 50 proc. – ELTA), turime ribų laikytis ir fiksuotą dydį išimti iš susitarimo. Šiandien mes tai galime padaryti ir tada diskutuoti apie ribas. Aš kviečiu visus dar kartą grįžti prie susitarimo, ir jei padarėme klaidą, turime ištaisyti“, – sakė Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas.
Jo teigimu, skaičiuojant MMA reikėtų imti 45 proc. siekiančias ribas ir pagal jas MMA siektų 580 eurų.
Kaip skelbia BNS, Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų interesams atstovaujanti Trišalė taryba antradienį nesusitarė, kiek nuo 2020 metų turėtų didėti minimali mėnesio alga (MMA), todėl sprendimą, kaip ir pernai, priims Vyriausybė.
Profesinių sąjungų ir Vyriausybės atstovai siūlė MMA didinti apie 10 proc. iki 607 eurų (iki mokesčių), tuo metu darbdaviai siūlė ją didinti iki 580 eurų.
Šiuo metu MMA siekia 555 eurų prieš mokesčius.
Pernai Trišalėje taryboje po ilgų diskusijų taip pat nepavyko rasti bendro sprendimo dėl MMA didinimo nuo 2019-ųjų, todėl šį rodiklį tvirtino Vyriausybė.
Trišalė taryba yra nusprendusi, kad MMA turi būti 45-50 proc. vidutinės algos.
Kaip skelbė ELTA, Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis balandžio pabaigoje Trišalės tarybos posėdyje sakė, jog MMA kitais metais gali didėti 41 euru ir siekti 471,1 euro pagal ankstesnę mokesčių sistemą ir 607,3 euro pagal naują mokesčių sistemą.
ELTA primena, kad nuo šių metų MMA padidėjo 7,5 proc. ir siekia 430 eurų. Minimalus valandinis atlygis pakilo 7,5 proc., iki 2,63 euro.
Tiesa, įvertinus tai, kad nuo sausio 1 dienos įsigaliojo mokesčių reforma, MMA sudaro 555 eurus, o minimalus valandinis atlygis – 3,39 euro.
Praėjusiais metais MMA siekė 400 eurų, o minimalus valandinis atlygis – 2,45 euro.
Trišaliame nacionaliniame susitarime sutarta, kad Lietuvoje MMA negali būti mažesnė kaip 45 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU) ir didesnė kaip 50 proc. VDU.
Konkretus skaičiuojamas pagal keturių didžiausią VDU ir MMA santykį turinčių šalių vidurkį.
Minimali alga Lietuvoje gali būti mokama tik už nekvalifikuotą darbą.
Kornelija Mykolaitytė (ELTA)