Sugadinote banknotą? Ekspertai įspėja: yra kelios klaidos, kurias padarę nebeatgausite pinigų

2019 m. gegužės 28 d. 14:16
Akvilė Bružinskaitė
Suplyšusių ar apdegusių banknotų neskubėkite išmesti – yra būdų, kaip prikelti pinigą, kurio parduotuvėje nebepriima. Tik svarbu nedaryti vienos klaidos.
Daugiau nuotraukų (4)
Kai prasideda šildymo sezonas, ypač kaimuose, kur žmonės dar kūrenasi krosnimis, į Lietuvos banką atnešama nemažai sudegusių pinigų. Anot Lietuvos banko pinigų ekspertės Ramunės Juzėnienės, senyvo amžiaus žmonės vis dar mano, kad pinigus, sudėjus į stiklainį, saugiausia laikyti krosnyse arba židiniuose. Todėl neretai užmiršus ar sugalvojus pasišildyti to nežinantiems giminaičiams santaupos sudeginamos.
Tokiais atvejais pinigus Lietuvos bankas pakeičia, tik keičiami banknotai turi atitikti Lietuvos banko keitimo taisykles. Be to, labai svarbu nebandyti patiems sutvarkyti sugadintų kupiūrų.
Jeigu pinigai buvo stiklainyje, jokiu būdu jų iš ten neišimkite, nebandykite klijuoti. Turėkite omenyje, kad Lietuvos bankas turi pinigų vertinimo ekspertus, kurie, atlikę išsamią analizę, gali atlyginti patirtą žalą.
Pasak R.Juzėnienės, pagrindinė klaida, kurią daro žmonės – lipina pažeistą kupiūrą. Gyventojai bando suplyšusius banknotus klijuoti lipnia juosta, o lipnios juostos nuo banknoto atklijuoti dažnai neįmanoma.
Neretai sugadintas banknotas būna suklijuojamas blogai, sulipinamos skirtingų banknotų dalys, o tai apsunkina ekspertų darbą. Tad verčiau visas surinktas suplyšusio ar kitaip sugadinto banknoto dalis atvežti ekspertams, nei imtis pinigą tvarkyti patiems.
Tačiau Lietuvos banko atstovė priminė, kad bankas gali kompensuoti patirtą žalą tik tada, jeigu sugadinto atnešto banknoto plotas yra didesnis nei 50 procentų viso banknoto. Taip bankas siekia apsisaugoti nuo apgavysčių, kai bandoma atnešti tą patį banknotą ir pinigus atgauti du kartus.
Atnešto banknoto paprasčiausia vertinimo priemonė – trafaretas. Jis ir padeda nustatyti, kiek išliko banknoto ploto. Tačiau, jei šios priemonės sugadintam banknotui įvertinti nepakanka, arba sugadintas plotas nėra išmatuojamas plika akimi, banko darbuotojai pasitelkia specialią įrangą. Ja banknotas fotografuojamas, lyginamas su tikro banknoto plotu. Tuomet jau galima spręsti, ar kupiūra keičiama ir ar patirta žala kompensuotina.
Senieji, sugadinti ir Lietuvos bankui grąžinti pinigai dar tam tikrą laiką kaupiami, o vėliau – naikinami.
Banknotaisugadinti pinigai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.