Kodėl vieni pirkėjai į sendaikčių turgų skuba pro aušrą, o kiti laukia vakaro?

2019 m. kovo 31 d. 12:17
Sendaikčiams silpnybę jaučiantys žmonės nekantriai laukė šio savaitgalio. Kauno prekybos miestelyje „Urmas“ šurmuliuoja tradicinis senturgis „Laiko ratu. Šįkart jis naujoje vietoje – Bagažinių turgaus aikštėje.
Daugiau nuotraukų (28)
Keliems šimtams prekybininkų iš Lietuvos ir kaimyninių šalių bei tūkstančiams pirkėjų rūpi, kad daugybė ne pirmos jaunystės daiktų atgimtų iš naujo.
Turguje būriuojasi sendaiktininkai, antikvaro kolekcininkai, plokštelių pardavėjai, bukinistai, numizmatai, filatelistai. 
Senturgiai „Urme“ rengiami tris kartus per metus – pavasario pradžioje, pabaigoje ir rudenį. Pirmasis metų senturgis būna išskirtinis tuo, kad prieš Velykas žmonės tvarkosi namus, sodybas, vasaros rezidencijas, todėl netrūksta pirkėjų, ieškančių baldų, išskirtinių interjero detalių, eksterjero puošmenų ir kitų daiktų. 
Mėgstantys klasiką tvirtina, kad tokių daiktų šiuolaikinės kopijos įprastai būna ne tik smarkiai brangesnės, bet ir pagamintos iš prastesnių medžiagų. Kur kas išmintingiau išskirtinių senovinių daiktų ieškoti pas sendaikčių pardavėjus. 
Dėl šios priežasties daugelis senienų medžiotojų jau pirmąją turgaus dieną lovoje ilgai nesivartė ir žvalgytuves po turgų pradėjo penktadienį nuo ankstaus ryto.
Nuolatiniai pirkėjai žino, jog originalesni ir įdomesni daiktai išstvarstomi labai greitai, todėl į sendaikčių turgų verta paskubėti. 
Tačiau yra ir tokių pirkėjų, kurie atvyksta paskutinę turgaus dieną - sekmadienį. Dar daugiau - jie laukia vėlyvos sekmadienio popietės, kuomet pardavėjai pradeda krautis daiktus, vildamiesi norimą daiktą įsigyti gerokai pigiau. Viena pažįstama sendaikčių medžiotoja tikino, jog tokiu būdu jai neretai pavyksta nuderėti keletą ar keliolika eurų net nuo smulkių daiktų.
Tarp parduodamų daiktų daugiausia galima rasti baldų ir namų interjero detalių, meno dirbinių, monetų, popierinių pinigų, vinilinių plokštelių, originalių tarpukario ir pokario laikus menančių įvairios paskirties daiktų. Keli pardavėjai turguje siūlė senovinę karinę atributiką. 
Prekės šiame senturgje kainuoja nuo maždaug 50 centų iki kelių tūkstančių eurų.
Prekybos miestelio „Urmas“ rinkodaros vadovas Jonas Plenta džiaugėsi, kad Kaunas tapo svarbiu Baltijos ir Rytų Europos regione vykstančios prekybos senais daiktais centru. 
„Apie mūsų turgų sužino vis daugiau prekybininkų iš tolimesnių šalių, o tai didina pasiūlos įvairovę ir mūsų renginiams suteikia papildomos kultūrinės ir istorinės vertės“, – tikino atstovas. 
Per tris dienas sendaikčių turguje apsilanko iki pusantro šimto tūkstančių žmonių. Daugiausia pirkėjų sulaukiama šeštadienį ir sekmadienį.
J.Plentos teigimu, derybos, diskusijos ir su daiktais susijusių istorijų pasakojimas – neatskiriama senturgio dalis. 
„Ne visų daiktų istorijos yra žinomos, todėl tie, apie kuriuos yra ką pasakyti, vertinami labiau“, – kalbėjo J.Plenta.
Jis šiame turguje siūlė atkreipti dėmesį į Kaune XIX amžiaus antroje pusėje išleistus vaistų aprašus, ir ano meto vaistininko antspaudus yra, viskas iš vieno archyvo. Dėmesio vertos ir senos laivų detalės, ir tarpukario laikų patefonai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.