Paprastai tariant, metrologija – tai mokslas apie matavimus, jų metodus ir priemones. Anot E. Lesutytės, nuo teorijos prie praktikos šis mokslas perėjo visai neseniai.
„Metrologijos mokslas kuria bendrą, unifikuotą matavimo vienetų supratimą, pradedant nuo ilgio ar masės iki radiacijos galios dozės matavimų – matavimai yra visų mokslų pagrindas“, – sako metrologijos specialistė.
Paliečia kiekvieną
Pašnekovė teigia, kad metrologų veikla vienu ar kitokiu būdu yra svarbi kiekvieno žmogaus gyvenime, net jei jis su tuo tiesiogiai nesusiduria – be matavimų neįmanoma apsieiti prekyboje, produkcijos kontrolėje, medicinoje, darbų saugoje ir daugelyje kitų sričių.
„Niekas nenori būti apgautas prekybos vietose, kai mums sako, kad pagal svarstyklių parodymus perkame kilogramą prekių, o iš tiesų jų svoris žymiai mažesnis“, – metrologų veiklos svarbą aiškina VMC laboratorijos vadovė.
Anot E. Lesutytės, yra ir nemažai pavyzdžių, kai nuo matavimo prietaisų tikslumo priklauso ir pasekmės žmogaus sveikatai.
„Matavimų tikslumas itin svarbus medicinoje. Darantis tyrimus labai svarbu, kad naudojamos matavimo priemonės būtų tikslios ir tinkamos naudoti. Mažiausias jų netikslumas gali iškreipti tyrimų rezultatus ir paskirtas gydymas gali būti neveiksmingas, o kartais – net ir kenksmingas“, – tęsia E. Lesutytė.
„Dar vienas pavyzdys – matavimo priemonės, skirtos visuomenės apsaugai nuo kenksmingo aplinkos poveikio. Priemonėms, saugančioms nuo kenksmingų aplinkos sąlygų, nesuveikus žmogus gali būti stipriai apnuodytas dujomis ar radiacijos doze“, – sako VMC laboratorijos vadovė.
Painioja su meteorologais
Metrologija, anot E.Lesutytės, visuomenėje dar nėra labai gerai pažįstama sritis, o bendraujant su žmonėmis pasitaiko kurioziškų situacijų, kai metrologai yra painiojami su kitų profesijų atstovais.
„Dažnai prisistatant, kad esi metrologas, sulaukiame klausimų, ar viską žinome apie orą, ar mūsų kursiokas Naglis Šulija arba prašymų prognozuoti, ar rytoj žmogui prireiks skėčio. Tuomet prasideda skirtumų tarp metrologų ir meteorologų aiškinimas“, – pasakoja metrologijos specialistė.
Pasak VMC laboratorijos vadovės, nors žodžių skambesys tarp metrologijos ir meteorologijos yra labai panašus, tačiau tiriamosios sritys – visiškai skirtingos. „Meteorologai tiria Žemės atmosferą ir joje vykstančius procesus bei prognozuoja orą, o metrologai yra atsakingi už tiksliuosius matavimus, vieningą matavimų sistemos vienetų perdavimą, rinkoje esančių matavimo priemonių įvertinimą“, – skirtumus aiškina ji.
Kaip teigia E. Lesutytė, vienintelis ryšys tarp šių sričių – kai meteorologams prireikia metrologų paslaugų: „Meteorologams, vertinant atmosferoje vykstančius procesus ir prognozuojant orą, reikia naudoti tikslias matavimo priemones – metrologai užtikrina, kad tokie prietaisai veiktų tiksliai ir būtų tinkami naudoti.“
Dirba ir laboratorijoje, ir išvykose
Pagrindinės metrologų veiklos sritys – matavimo priemonių patikra, kalibravimas ir bandymai. Matavimo priemonių patikra priklauso teisės metrologijos sričiai – kokius matavimo įrankius ar prietaisus privaloma tikrinti, numato Lietuvos teisės aktai. Jais taip pat apibrėžiami matavimo priemonių standartų reikalavimai: metrologinės patikros metu ir nustatoma, ar konkretus įrankis juos atitinka ir ar galima jį saugiai naudoti.
„Kalibravimas nuo metrologinės patikros skiriasi tuo, jog pagal užsakovo pageidavimą nustatoma kiek konkrečiai matavimo priemonė rodo su tam tikra matavimo neapibrėžtimi.
Jokie matavimai negali būti atlikti 100 procentų tikslumu. Matavimo neapibrėžtis parodo matavimo kokybę ir verčių sritį, kurioje yra tikroji matuojamojo dydžio vertė“, – darbo specifiką aiškina VMC laboratorijos vadovė E. Lesutytė.
Ji sako, kad VMC metrologinės paslaugos – plataus spektro. Centre atliekami elektrinių, geometrinių dydžių, fizikinių, cheminių, masės, tūrio, jėgos ir daugelio kitų matavimo priemonių tikrinimas bei kalibravimas, o kartais pasitaiko ir neįprastų prietaisų – yra tekę atlikti iliuzionistų triukams naudojamų įrankių matavimus.
Pasak E. Lesutytės, metrologas gali dirbti tiek laboratorijoje, tiek pagal iškvietimą. Jei metrologas tikrina prietaisus laboratorijoje, darbas prasideda nuo to, kad klientų aptarnavimo skyriaus darbuotojai pristato klientų matavimo priemones į tam tikrą laboratoriją.
„Tada metrologas susipažįsta su kliento pateikta matavimo priemone ir įvertina, kaip ir kokie parametrai turi būti matuojami. Paruošus darbui etaloninę įrangą, pradedami matavimai, o gautų rezultatų duomenys analizuojami ir apdorojami. Taip nustatoma, ar matavimo priemonė tinkama naudoti, bei koks matavimo priemonės tikslumas.
Galiausiai, išduodamas dokumentas ir prietaisas grąžinamas į klientų aptarnavimo skyrių, iš kurio klientai atsiima savo prietaisus.“, – apie metrologo darbo dieną pasakoja VMC specialistė.
Jei metrologas dirba klientų pageidaujamose vietose, jis prieš kelias dienas susiplanuoja maršrutą, pasiruošia jam reikėsiančias etalonines matavimo priemones, ir anksti ryte išvyksta pas klientus. „Dažniausiai išvykose yra tikrinamos tokios matavimo priemonės kaip svarstyklės, parkomatai, dujų signalizatoriai“, – priduria E. Lesutytė.
Specialistų rasti nelengva
„Vilniaus metrologijos centro“ laboratorijos vadovė sako, kad rasti metrologijos žinių turintį darbuotoją nėra lengva. Šią sritį dažniausiai renkasi tiksliųjų mokslų specialybes baigę žmonės, tačiau, anot E. Lesutytės, metrologui svarbios ir kai kurios asmeninės savybės, be kurių būtų sunku dirbti tokį darbą.
„Metrologijos specialistai dirba su įvairiausiais fizikiniais ir cheminiais parametrais, kartais yra vertinamos mikro- ar nanodalelės, o tam yra reikalingas kantrumas ir kruopštumas. Kadangi susiduriama su dideliais duomenų kiekiais, kuriuos būtina tinkamai analizuoti ir vertinti, metrologas privalo sugebėti analitiškai mąstyti ir nustatyti priežastinius ryšius.
Pateikdamas išvadas apie matavimo priemonę, jis suvokia, kokias pasekmes ši išvada gali turėti visuomenės gyvenime, todėl metrologas turi būti labai atsakingas“, – tikina VMC laboratorijos vadovė, pridurdama, kad sparčiai vystantis technologijoms ir mokslui, metrologai turi nuolat domėtis, kas vyksta mokslo ir technologijų pasaulyje.
E. Lesutytė teigia, kad nors gerą specialistą rasti ir sunku, ji išlieka optimistiška – įvertinę žmogaus norą tobulėti, būsimam VMC darbuotojui suteikia išsamius mokymus ir galimybę atrasti save metrologijos srityje.