„Dėl artėjančių rinkimų atliekų išvežimas dar nepabrango, tačiau neišvengiamai brangs, ir žymiai“, – tikino savivaldybės narys.
Jam įtarimų kelia, kaip skaičiuojama rinkliava už atliekų išvežimą. „Pagal planuotą įgyvendinti principą „teršėjas moka“, buvo nustatyta įmoka už atliekų tvarkymą kas ketvirtį perskaičiuojant kintamą įmokos dalį, priklausomai nuo faktiškai ankstesnį ketvirtį atiduotų komunalinių atliekų svorio.
„Tačiau sprendimas piktybiškai nevykdomas. Tai reiškia, kad niekas nekontroliuoja ne tik kiek atliekų išvežama, bet ir koks rinkliavos dydis turi būti paskaičiuotas kiekvienam gyventojui“, – aiškino Ž.Šilgalis.
Politikas teigė, kad sutartyse su atliekų vežėjais buvo numatytos baudos už sutartinių įsipareigojimų nevykdymą. Tačiau vietoj to, Ž.Šilgalio tikinimu, atsirado papildomi susitarimai su vežėjais.
„Vežėjams nuo lapkričio pradžios mokama iki 50 proc. daugiau, nei buvo numatyta. Nepaisant to iki šiol nebuvo pakeistas mokestis už atliekų išvežimą gyventojams, tačiau tą vis tiek teks padaryti“, – sakė tarybos narys.
Jo turimomis žiniomis, vežėjai daugiau lėšų uždirba už papildomas paslaugas, į kurias įrašomas ir privažiavimas prie konteinerių, kur jie sunkiau pasiekiami, konteinerių nukėlimą/užkėlimą ant rampų ir panašiai.
„Papildomi susitarimai sudaryti su VSA ir „Ecoservice“. Šie vežėjai kas mėnesį papildomai gauna šimtus tūkstančių eurų“, – teigė Ž.Šilgalis.
„Kokia visos tos reformos, kuri atnešė tiek chaoso, prasmė, kai jau akivaizdu, kad ir kaina bus didesnė nei buvo iki reformos“, – savo nuomonę dėstė Ž.Šilgalis.
5,5 mln. eurų skylė
Vilniaus miesto tarybos narys tikina, kad rinkliavas administruojanti savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) turi finansinių sunkumų: nesumoka vežėjams, atlyginimų darbuotojams, skola už atliekų priėmimą į sąvartyną siekia 912 tūkst. eurų. Esą tam naudojamos lėšos, kurios turėtų būti skirtos požeminiams konteineriams įrengti.
„Kad vilniečiams rinkliavos įkainius bus būtina greitai didinti apie 40 proc., patvirtina faktas, kad, rengiant Vilniaus miesto biudžetą, VASA prašė padidinti rinkliavos pajamų planą nuo 13,5 iki 19 mln. eurų“, – aiškino politikas.
Tačiau Vilniaus miesto administracijos direktoriaus pavaduotojas Julius Morkūnas teigė, kad ir taip rinkliavos surinkimas nepakankamas – trūksta planuotų 2 mln. eurų. Esą taip yra, kad sudėtinga 300 tūkst. vartotojų išsyk priprasti prie pokyčių, pasiekti ir informuoti uždelsusiuosius susimokėti.
Kovą - naujos kainos
Iki kovo 15 d. savivaldybė lauks atliekų vežėjų paraiškų, su siūlomomis paslaugų teikimo sąlygomis ir kainomis. „Planuotina kaina – žymiai didesnė. Tačiau kokia ji bus tiksliai, paaiškės po konkurso. Dabar gyventojai gaus lygiai tokias pat sąskaitas, kokias gavo iki šiol“, – aiškino J.Morkūnas.
Pratinasi nuo pavasario
Pernai gegužę sostinėje buvo įvesta 14 skirtingų rinkliavos už atliekų tvarkymą dydžių. Jie skiriasi individualiems namams, daugiabučiams, sodininkams, viešbučiams – grupių yra ir daugiau.
Pagal naują tvarką, vilniečiai gavo mokėjimo pranešimus už atliekų tvarkymą, kuriuose matyti, už ką ir kiek mokės iki pat metų pabaigos.
Sąskaitos sudaromos pagal dvinarę mokėjimo sistemą: nurodoma pastovioji rinkliavos dalis, priklausanti nuo nekilnojamojo turto ploto, bei kintamoji dalis, priklausanti nuo mišrių komunalinių atliekų susikaupimo normos ir nekilnojamojo turto kategorijos.