Labiausiai pernai atpigo cukrus. Taip pat smuko augalinių aliejų, mėsos ir pieno produktų kainos. Tuo tarpu grūdų kainos pasaulyje pakilo.
2018 metų gruodį, palyginti su lapkričiu, bendras indeksas beveik nepakito ir sudarė 161,7 punkto.
Grūdų kainų indeksas paskutinį metų mėnesį sudarė 167,1 punkto ir buvo 3 punktais, arba 1,8 proc., didesnis negu lapkritį bei 9,6 proc. didesnis negu 2017 metų gruodžio mėnesį.
Dėl nuogąstavimų dėl derliaus Argentinoje perspektyvų ir sumažėjusio eksporto iš Rusijos gruodį pabrango kviečiai. Tačiau didelė konkurencija eksporto rinkose varžė kainų kilimą.
Per visus 2018 metus grūdų kainų indeksas šiek tiek viršijo 165 punktus ir buvo 9 proc. didesnis negu 2017 metais, bet 31 proc. mažesnis už 2011 metais pasiektą rekordinį lygį.
2018 metais pakilo kviečių ir kukurūzų kainos ir tai paskatino šių grūdų gamybos pasaulyje mažėjimas.
Tačiau bendra visų pagrindinių grūdų pasiūla pasaulyje buvo visiškai pakankama, o jų atsargos tebėra didelės, pažymėjo FAO ekspertai.
Augalinių aliejų kainų indeksas gruodį sudarė 125,8 punkto ir buvo 0,5 punkto, arba 0,4 proc., didesnis negu lapkritį.
Šis indeksas pakilo pirmą kartą po dešimties mėnesių smukimo ir tai lėmė palmių aliejaus kainų pakilimas, kurį paskatino didėjanti vidaus paklausa pagrindinėse šio aliejaus gamybos šalyse bei auganti importo paklausa pasaulio rinkose, pažymima FAO ataskaitoje.
Tuo tarpu sojų ir rapsų aliejaus kainos pasaulyje toliau smuko ir tai lėmė atitinkamai didelės atsargos Jungtinėse Valstijose ir silpna paklausa Europos Sąjungoje (ES).
Per visus 2018 metus augalinių aliejų kainų indeksas sudarė 144 punktus ir buvo 15 proc. mažesnis negu 2017 metais bei mažiausias nuo 2007 metų.
Mėsos kainų indeksas gruodį sudarė 163,6 punkto ir buvo 1,3 punkto, arba 0,8 proc., didesnis negu lapkritį.
Paskutinį 2018 metų mėnesį paukštienos ir jautienos kainos beveik nepakito, o avienos kainos šiek tiek smuko ir tai visų pirma lėmė padidėjęs eksportas iš Okeanijos šalių.
Tuo tarpu kiaulienos kainos šiek tiek atsitiesė – be kita ko, dėl didelės importo paklausos pasaulio rinkose.
Per visus 2018 metus mėsos kainų indeksas sudarė 166,4 punkto ir buvo 2,2 proc. mažesnis negu metais anksčiau.
Pieno produktų kainų indeksas gruodį smuko septintą mėnesį iš eilės ir sudarė 170 punktų bei buvo 5,9 punkto, arba 3,3 proc., mažesnis negu lapkritį.
Padidėjus eksporto pasiūlai, visų pirma iš Naujosios Zelandijos, paskutinį 2018 metų mėnesį smuko sviesto, sūrio ir nenugriebto pieno miltelių kainos. Tačiau dėl padidėjusios importo paklausos šiek tiek pakilo nugriebto pieno miltelių kainos.
Per visus 2018 metus pieno produktų kainų indeksas sudarė 192,9 punkto ir buvo 4,6 proc. mažesnis negu 2017-aisiais.
O cukraus kainų indeksas gruodį sudarė 179,6 punkto ir buvo 3,6 punkto, arba 1,9 proc., mažesnis negu lapkritį.
Kainų smukimą, be kita ko, paskatino pranešimai apie cukraus gamybos Indijoje augimą pastaraisiais mėnesiais.
Per visus 2018 metus cukraus kainų indeksas krito beveik 22 proc. ir tai lėmė pakankamai aukšti gamybos ir sandėliuojamų atsargų lygiai.
FAO pasaulio maisto kainų indeksas rodo penkių maisto produktų grupių: grūdų, mėsos, pieno produktų, augalinių aliejų ir cukraus kainų pokyčius tarptautinėse rinkose.