Kokiai bendrovei priskirti gyventojai, jie galės sužinoti jau sausio 8 dieną. Iki liepos mėnesio jokie pinigai iš jų nuskaičiuojami nebus – per pusmetį jie galės pakeisti pensijų bendrovę arba apskritai pareikšti valią nedalyvauti kaupime.
Tai galima sužinoti prisijungus prie savo paskyros "Sodros" sistemoje.
Gyventojai, kurie iki šiol kaupime nedalyvavo ir yra jaunesni nei 40 metų (jeigu jie sausio 2 dieną buvo Lietuvos gyventojai, turi darbą ar vykdo bet kurią savarankišką veiklą), taip pat tie, kurie dalyvavimą kaupime sustabdė 2013 m., buvo automatiškai priskirti į antros pakopos pensijų fondus.
Iš viso 5 skirtingoms bendrovėms atsitiktine tvarka priskirta per 130 tūkst. pensijai nekaupiančių asmenų. Jie jau šiandien gali sužinoti, kokiai bendrovei buvo paskirta rūpintis jų ateities pensija.
Tiesa, į kaupimą įtraukti gyventojai per pusmetį gali atsisakyti dalyvauti kaupime arba pakeisti paskirtą pensijų bendrovę. Iki pat liepos mėnesio pinigai iš jų dar nebus nuskaičiuojami.
Pristatė skaičiuoklę
Įsigaliojus naujai tvarkai, „Sodra“ pirmadienį pristatė skaičiuoklę, kuri turėtų padėti gyventojams apsispręsti dėl papildomo kaupimo senatvės pensijai.
Į skaičiuoklę reikia įvesti savo gimimo datą, gaunamo atlyginimo dydį, iki šiol įgytą pensijų stažą, „Sodros“ pensijos apskaitos vienetus, nurodyti, ar dalyvaujate papildomame kaupime, kokia jūsų sukauptų lėšų vertė ir t.t. Pagal suvestus duomenis skaičiuoklė pateikia keturis ateities scenarijus.
A scenarijus parodo prognozuojamą pensiją, jeigu kaupsite pensijų fonde atidedant 3 proc. įmoką nuo savo atlyginimo + 1,5 proc. nuo vidutinio šalies užmokesčio (VDU) iš valstybės biudžeto pervedamą įmoką.
B scenarijus – pronozuojama pensija, pensijų fonde kaupiant didėjančias įmokas (2019 m. 1,8 proc. įmoka nuo savo atlyginimo + 0,3 proc. įmoka nuo vidutinio šalies užmokesčio iš valstybės biudžeto, 2020 m. atitinkamai 2,1 + 0,6 proc., 2021 m. 2,4+0,9 proc., 2022 – 2,7+1,2 proc., 2022 m. ir vėliau – 3+1,5 proc.)
C scenarijus rodo, kas bus, jeigu sustabdysite dalyvavimą antrojoje pensijų pakopoje, o sukauptas lėšas paliksite pensijų fonde.
D scenarijus, jeigu nutrauksite kaupimo sutartį ir su visais sukauptais pinigais grįšite į „Sodrą“.
Skaičiuoklę galite rasti čia.
Kas keičiasi?
Lrytas.lt primena, kad pagal naująją kaupimo formulę kaupiantieji galės prisidėti 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio popieriuje, o valstybė iš biudžeto skirs 1,5 proc. nuo užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio.
Šie procentai pateikti po darbdavio ir darbuotojo įmokų konsolidacijos, kai dirbančiųjų darbo užmokestis popieriuje išaugs 1,289 karto.
Norintieji pradėti nuo mažesnės įmokos, gali rinktis nuoseklų įmokos augimą nuo 1,8 proc. kitais metais iki 3 proc. po penkerių metų. Tai reikštų, kad 2019 m. kaupimo įmoka būtų 1,8 proc. nuo darbo užmokesčio, 2020 m. – 2,1 proc., 2021 m. – 2,4 proc., 2022 m. – 2,7 proc., 2023 m. – 3 proc.
Pasirinkus kaupti nuo 1,8 proc., valstybės paskata taip pat didėtų atitinkamai įmokos augimui: prasidėtų nuo 0,3 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio kitais metais ir pasiektų 1,5 proc. – 2023-iaisiais.
Tiesa, norintieji atsisakyti privalomo kaupimo arba pakeisti bendrovę, pirmiausia iki šių metų birželio pabaigos turėtų informuoti „Sodrą“ prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir pateikti atitinkamą prašymą.