Tai reiškia, kad yra naikinama „Sodros“ dalis, o pensija daugiausia priklausys nuo paties dirbančiojo, kuris fondą galės papildyti 3 proc. nuo savo atlyginimo, o dar 1,5 proc. nuo VDU atkeliaus iš valstybės biudžeto.
Įsigaliojus naujai tvarkai, „Sodra“ pirmadienį pristatė skaičiuoklę, kuri turėtų padėti gyventojams apsispręsti dėl papildomo kaupimo senatvės pensijai.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, kalbėdamas apie naująją skaičiuoklę, pažymėjo, kad „sukurti skaičiuoklę yra didžiulis intelektinis darbas ir diskusijos buvo aštrios“.
„Galutinis sprendimas leido prieiti prie šio varianto – vienos skaičiuoklės, dėl kurios sutarė įvairios grupės. Pagrindinis jos tikslas – sudaryti sąlygas gyventojams tinkamai apgalvoti ir nuspręsti, kaupti antroje pakopoje ar nekaupti. Tai yra svarbu, nes apsisprendimas yra ilgalaikis“, – sakė ministras.
L.Kukuraičio teigimu, jeigu demografinės tendencijos ateityje bus geresnės, atitinkamai „Sodros“ dalis skaičiuoklėje turėtų didėti ir žmonės, anot jo, turės „dar geresnes pensijas, nei nurodytos skaičiuoklėje“.
„Kaupiantiesiems tai yra geras instrumentas, nors sistema ir yra keičiama per dažnai. Žmonėms sunku pasirinkti, bet ši skaičiuoklė yra žingsnis į priekį ir ji turėtų padėti priimti sprendimus“, – pridūrė Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas.
Keturi scenarijai
„Sodros“ vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė konferencijoje kalbėjo, kad tam, jog senatvėje turėtume papildomų pajamų, kaupimas yra būtinas.
Ji pristatė ir pačią skaičiuoklę, kuri skelbia keturis ateities scenarijus, kaip gali atrodyti jūsų pensija.
Į skaičiuoklę reikia įvesti savo gimimo datą, gaunamo atlyginimo dydį, iki šiol įgytą pensijų stažą, „Sodros“ pensijos apskaitos vienetus, nurodyti, ar dalyvaujate papildomame kaupime, kokia jūsų sukauptų lėšų vertė ir t.t. Pagal suvestus duomenis skaičiuoklė pateikia keturis ateities scenarijus.
A scenarijus parodo prognozuojamą pensiją, jeigu kaupsite pensijų fonde atidedant 3 proc. įmoką nuo savo atlyginimo + 1,5 proc. nuo vidutinio šalies užmokesčio (VDU) iš valstybės biudžeto pervedamą įmoką.
B scenarijus – pronozuojama pensija, pensijų fonde kaupiant didėjančias įmokas (2019 m. 1,8 proc. įmoka nuo savo atlyginimo + 0,3 proc. įmoka nuo vidutinio šalies užmokesčio iš valstybės biudžeto, 2020 m. atitinkamai 2,1 + 0,6 proc., 2021 m. 2,4+0,9 proc., 2022 – 2,7+1,2 proc., 2022 m. ir vėliau – 3+1,5 proc.)
C scenarijus rodo, kas bus, jeigu sustabdysite dalyvavimą antrojoje pensijų pakopoje, o sukauptas lėšas paliksite pensijų fonde.
D scenarijus, jeigu nutrauksite kaupimo sutartį ir su visais sukauptais pinigais grįšite į „Sodrą“.
Skaičiuoklę galite rasti čia.
Kas keičiasi?
Lrytas.lt primena, kad pagal naująją kaupimo formulę kaupiantieji galės prisidėti 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio popieriuje, o valstybė iš biudžeto skirs 1,5 proc. nuo užpraėjusių metų vidutinio darbo užmokesčio. Šie procentai pateikti po darbdavio ir darbuotojo įmokų konsolidacijos, kai dirbančiųjų darbo užmokestis popieriuje išaugs 1,289 karto.
Norintieji pradėti nuo mažesnės įmokos, gali rinktis nuoseklų įmokos augimą nuo 1,8 proc. kitais metais iki 3 proc. po penkerių metų. Tai reikštų, kad 2019 m. kaupimo įmoka būtų 1,8 proc. nuo darbo užmokesčio, 2020 m. – 2,1 proc., 2021 m. – 2,4 proc., 2022 m. – 2,7 proc., 2023 m. – 3 proc.
Pasirinkus kaupti nuo 1,8 proc., valstybės paskata taip pat didėtų atitinkamai įmokos augimui: prasidėtų nuo 0,3 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio kitais metais ir pasiektų 1,5 proc. – 2023-iaisiais.
Gyventojai, kurie iki šiol kaupime nedalyvavo ir yra jaunesni nei 40 metų, yra automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimą. Šie gyventojai įtraukiami, jeigu jie sausio 2 dieną buvo Lietuvos gyventojai, turi darbą ar vykdo bet kurią savarankišką veiklą.
Į kaupimą taip pat įtraukiami tie gyventojai, kurie dalyvavimą kaupime sustabdė 2013 m., nepriklausomai nuo jų amžiaus. Į kaupimą įtraukti gyventojai gali atsisakyti dalyvauti kaupime. Jie apie tai turėtų informuoti „Sodrą“, prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir iki birželio 30 d. pateikę atitinkamą prašymą.