Ką gavote dovanų? Pasitikrinkite, ar nereikia jų deklaruoti ir sumokėti mokesčių

2018 m. gruodžio 26 d. 11:06
Lrytas.lt
Metai baigiasi, ir galvoti apie kokius nors nesumokėtus mokesčius vargu ar berūpi.
Daugiau nuotraukų (2)
Vis dėlto vertėtų perkratyti šiųmečius įvykius. O gal kas nors per šiuos metus ėmė ir pridovanojo brangių dovanų? Gal prieš šventes ar per pačias Kalėdas užvertė ne smulkiomis padėkomis, bet tuo, kas kainoja brangiai?
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paaiškino, kokias dovanas reikia deklaruoti, kurios yra apmokestinamos ir kaip apmokestinamos. Kalėdinės dovanos nėra išimtis.
Riba – 100 eurų
Taigi svarbu yra tai, kas ir ką dovanoja.
Jeigu žmogus gauna kalėdinę dovaną iš įmonės, kurioje nedirba, pavyzdžiui, verslo partnerių arba klientų, ji nelaikoma pajamomis, jeigu jos vertė neviršija 100 eurų. Tokiu atveju nereikia mokėti gyventojų pajamų mokesčio (GPM).
Bet yra „bet“: jeigu dovana yra brangesnė nei 100 eurų, ji jau laikoma pajamomis, gautomis natūra, ir visa dovanos vertė apmokestinama 15 proc. GPM tarifu.
Tuo tarpu kaip dovana įteikti pinigai, kokia jų bebūtų jų suma, yra apmokestini 15 proc. GPM tarifu.
Apmokestinamos yra ir visos dovanos, kurias savo darbuotojams dovanoja darbdaviai. Nepaisant to, maža jų vertė ar didelė, joms yra taikomas 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas. Mat tai laikoma su darbo santykiais susijusioms pajamoms.
Mokesčiai – ir už dovanėles vaikams
Anot VMI, su darbo santykiais susijusiomis pajamomis pripažįstamos ir tokios dovanos, kurias gauna darbuotojo šeimos nariai.
Vadinasi, dovanėlės darbuotojų vaikams yra apmokestinamos kaip darbo užmokestis ir laikomos darbuotojo gautomis pajamomis natūra.
Tačiau VMI paaiškina ir tai, kad darbuotojų vaikams įteiktos dovanos švenčių proga pripažįstamos pajamomis tik tuo atveju, jei galima identifikuoti konkrečią gyventojo gautą asmeninę naudą.
Mat jei dovanėlės įteikiamos renginio metu ir negalima nustatyti, kas ir kokią asmeninę naudą gavo, dovanėlės nepripažįstamos pajamomis, gautomis natūra.
Reikia deklaruoti
Žmonėms rūpi ir tai, ar apmokestinamos dovanos, gautos iš artimųjų, pavyzdžiui, sutuoktinio, tėvų, vaikų, senelių, brolių, seserų, vaikaičių.
VMI paaiškino, kad jos neapmokestinamos.
Tačiau jeigu tokių pajamų suma per kalendorinius metus yra didesnė kaip 2500 eurų, pasibaigus metams jas reikia deklaruoti. Deklaravus dovanas, ypač jei tai - solidžios pinigų sumos, galima išvengti problemų ateityje, jei mokesčių inspektoriams staiga kiltų įtarimų, kodėl pagerėjo jūsų finansinė padėtis.
Ar reikia sumokėti pajamų mokestį už dovanas, gautas iš žmonių, su kurias nesieja artimos giminystės ryšiai, nulemia jų vertė. Riba yra 2500 eurų.
Taigi, kai per metus – per mokestinį laikotarpį – žmogus iš kitų gyventojų gauna dovanų, kurių vertė yra didesnė kaip 2500 eurų, tuomet iš bendros jų vertės minusuojama 2500 eurų, ir vertės likutis apmokestinamas 15 proc. GPM tarifu.
dovanosMokesčiai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.