Sutaupyti padės du būdai
Kaip lrytas.lt aiškino Lietuvos energijos Korporatyvinės komunikacijos projektų vadovas Artūras Ketlerius, nuo šių metų vasario mėnesio pasikeitė elektros energijos ir gamtinių dujų suvartojimo deklaravimo principai – duomenys turi būti deklaruoti už einamąjį mėnesį iki paskutinės to mėnesio dienos.
Kitaip tariant, norėdami už gruodžio mėnesį atsiskaityti dar šiemet galiojančiomis kainomis, klientai savo elektros energijos ir gamtinių dujų suvartojimą turi deklaruoti iki metų pabaigos.
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEEK) duomenimis, vartotojai, norėdami sutaupyti, už einamąjį mėnesį suvartotą gamtinių dujų ir elektros energijos kiekį turėtų deklaruoti iki paskutinės mėnesio dienos ir už jį atsiskaityti ne vėliau kaip iki kito mėnesio paskutinės dienos.
Tokiu būdu atsiskaitant už paslaugas bus taikomi tarifai, galioję tą mėnesį, už kurį yra atsiskaitoma.
VKEKK informuoja, kad vartotojai šių metų gruodžio mėnesį suvartotą gamtinių dujų ir elektros energijos kiekį turi deklaruoti ne vėliau kaip iki gruodžio 31 d. ir už jį atsiskaityti iš karto arba ne vėliau kaip iki 2019 m. sausio 31 d., taikydami 2018 m. gruodžio mėnesį galiojusius gamtinių dujų ir elektros energijos tarifus.
Tuo atveju, jei vartotojas einamąjį mėnesį suvartotą gamtinių dujų ir elektros energijos kiekį deklaruoja vėliau, t. y. ne iki paskutinės einamojo mėnesio dienos, šis kiekis bus vertinamas kaip suvartotas kitą mėnesį ir bus taikomi tuo metu galiojantys tarifai.
Vadinasi, jei gruodžio mėnesį suvartotą gamtinių dujų ir elektros energijos kiekį vartotojas deklaruos 2019 m. sausio mėnesį, atsiskaitant už jį bus taikomi nuo sausio 1 d. galiosiantys tarifai.
„Svarbu žinoti, kad dalyje atsiskaitymo vietų, pavyzdžiui, mokant grynaisiais, nėra galimybės rodmenis vien tik deklaruoti“, – pažymėjo A.Ketlerius.
Kiek mokėsime?
Lrytas.lt primena, kad nuo kitų metų buitiniams vartotojams vieno laiko zonos standartinis elektros tarifas kils 15 proc. – elektra kainuos 13 centų už kilovatvalandę (kWh). Dieninis tarifas sieks 14,3 cento už kWh, naktinis – 10 centų už kWh.
Plano „Namai“ pastovi dedamoji nebrangs ir toliau kainuos 3 eurus per mėnesį. Tačiau šiems vartotojams vienos laiko zonos tarifas augs 17,5 proc. – iki 11,4 cento už kWh, dviejų laiko zonų dieninė dedamoji – 20,4 proc. – iki 12,4 cento už kWh. Naktinė dedamoji brangs 11,1 proc. ir sieks 9 centus už kWh.
Plano „Namai plius“ pastovios dedamosios kaina taip pat išliks tokia pat – 6 eurai per mėnesį. Užtat vienos laiko zonos tarifas pakils 18,5 proc. ir sudarys 10,9 cento, dviejų laiko zonų dedamoji brangs 20,4 proc. – iki 11,8 cento, naktinė pakils 11,5 proc. – iki 8,7 cento už kWh.
Gamtinių dujų kaina visų grupių vartotojams (tiek suvartojantiems iki 300 kubinių metrų dujų per metus, tiek daugiau) išaugs tiek pat – 7 centais už kubinį metrą.
„Kaina didės kiekvienai grupei atitinkamai nuo 12 iki 17 proc. Pirmosios grupės tarifas išaugs nuo 0,59 euro iki 0,66 euro už kubinį metrą. Antrosios grupės vartotojams, kurie dujas naudoja namams šildyti, jis išaugs nuo 0,39 iki 0,46 euro už kubinį metrą“, – aiškino VKEKK narys Renatas Pocius.