CNN pakalbino vieną iš tokių žmonių, iš Didžiosios Britanijos kilusį Seaną Russellą.
S.Russellas retai dalyvavo akcijų prekyboje ir turėjo labai nedaug investavimo patirties, kai sugalvojo investuoti 120 tūkst. svarų sterlingų į „Bitcoin“ kriptovaliutą 2017-ųjų lapkritį. Jis buvo priblokštas, kai vos per vieną mėnesį jo investicijų vertė pakilo iki pusės milijono dolerių.
„Pamenu, kai vieną rytą prabudęs pamačiau, kad kol miegojau mano investicijos padidėjo beveik 12 tūkst. svarų ir tai dar buvo ne pabaiga, – sakė S.Russellas. – Pagalvojau, kad pagaliau galėsiu padengti savo skolas ir išvykti į atostogas, apie kurias visada svajojau.“
Tačiau S.Russellui, kuris dirba nekilnojamo turto vystymo srityje Jungtinėje Karalystėje, mintys apie tokias atostogas ilgai netruko. „Bitkoin“ kriptovaliutos kaina, peržengus 20 tūkst. JAV dolerių ribą, ėmė greitai kristi. Dabar jos kaina svyruoja apie 6,3 JAV dolerių.
S.Russellas bandė sumažinti nuostolius, perskirstydamas pinigus iš „Bitcoin“ valiutos (BTC) į dukterinę „Bitcoin“ valiutą „Bitcoin Cash“ (BCH) ir kitas kriptovaliutas, tokias, kaip „Ethereum“ ir „Ripple“. Tačiau, Š.Ruselo teigimu, tai nesuveikė ir jo nuotoliai dabar siekia iki 96 proc. pradinių investicijų.
„As buvau sugniuždytas, tai man sukėlė nemažą traumą, – teigė britas. – Aš girdėjau istorijas apie milijonierius, praradusius visus savo turtus ir bankrutavusius, ir galvodavau, kaip taip gali būti? Kaip galima prarasti tiek daug pinigų? Ir štai aš esu būtent tokioje situacijoje.“
Tačiau panaši problema ištiko ne vien S.Russellą, o ir daugelį kitų kriptovaliutų manija susidomėjusių žmonių.
Mikle'as Rauchas, kuris yra kriptovaliutų ir „Blockchain“ technologijos tyrinėtojas Kembridžo alternatyviųjų finansų centre, patikino, kad sprogstamas kriptovaliutų kainų kilimas pritrauke labai didelį kiekį nepatyrusių investuotojų.
„Studentai, namų šeimininkės, net kai kurios močiutės buvo pagautos šios bangos. Žiniasklaida juos įtikinėjo, kad tai – jų gyvenimo galimybė. Daugelis žmonių investavo tuomet, kai kaina buvo aukščiausiame taške ir patyrė didžiulius nuostolius“, – situaciją komentavo jis.
Šis kriptovaliutų burbulo žlugimas profesionalius investuotojus ir entuziastus privertė diskutuoti, kokia kriptovaliutų ateitis laukia mūsų visų.
„Bitcoin“ kainos staigus pakilimas bei po to sekęs daugelio kriptovaliutų kainų kritimas, be abejonės, primena daugelį kitų finansinių burbulų, kurie periodiškai vyksta šių dienų ekonomikoje“, – aiškino ekonomistas Benedetas De Martinas.
Anot jo, karštinė, kuri buvo apėmusi kriptovaliutų investuotojus per paskutinius kelis mėnesius, baigia išnykti.
„JPMorgan“ banko vadovas Jamie'as Dimonas ir „Berkshire Hathaway“ ekspertas Warrenas Buffettas įspėjo investuotojus laikytis atokiau nuo investicijų, susijusių su „Bitcoin“ valiuta.
Praėjusią savaitę vos per dvi dienas „Bitcoin“ kainos nukrito daugiau nei 20 proc. po to, kai naujienų portalas „Business Insider“ pranešė, kad investicijų milžinė „Goldman Sachs“ tariamai nutraukė planus paleisti kriptovaliutų prekybos skyrių.
Patys „Goldman Sachs“ CNN komentavo, kad jie dar nėra priėmę galutinio sprendimo dėl planų su kriptovaliutomis.
Apsaugos ir valiutų keitimo komisija blokavo keletą pasiūlymų dėl „Bitcoin“ prekybos per pastaruosius kelis mėnesius. Tarp jų buvo ir pasiūlymai iš tokių milžiniškų kompanijų kaip „ProShares“ ar „Direxion“.
Nepaisant perspėjimų, kai kurie kriptovaliutų anterpreneriai šioje situacijoje įžvelgia galimybę užsidirbti.
„Rinkos veikia cikliškai, tad vis dar yra nemažai galimybių išsilavinusiems investuotojams“, – teigė Benjaminas Divesas, kuris vadovauja kriptovaliutų prekybos platformai „London Block Exchange“.
Prieš atlikdamas pirmą investiciją, S.Russellas praleido kone metus sekdamas „Bitcoin“ kainas ir domėdamasis „Blockchain“ technologijomis, kuriomis grįstos daugelis šiuolaikinių kriptovaliutų. Jo teigimu, mokymasis buvo panašus į „žmogžudystės išaiškinimą“.
Tad nepaisant didelių praradimų, jis išlieka pasišventusiu investuotoju.
„Aš turiu būti optimistas“, – sakė jis. – Turiu užimti savo protą mintimis ir planais, nes jeigu susikoncentruosiu ties pinigais, kuriuos praradau, tai mane sunaikins tiek psichologiškai, tiek emociškai.“