Jeigu per rugsėjį abiturientas ar absolventas nebesimokys, bet ir nepradės dirbti, jam gali tekti pačiam sumokėti PSD įmoką. Kitaip jis negalės pasinaudoti nemokamomis sveikatos priežiūros paslaugomis ir kaupsis skola.
„Sodra“ pateikia dažniausiai pasitaikančias situacijas ir ką reikėtų daryti.
Pirma, jeigu rugsėjį nebesimokysite ir nedirbsite, teks mokėti sveikatos draudimo įmoką. Daliai mokslus baigusių studentų ir moksleivių rugsėjį gali tekti patiems sumokėti PSD įmoką, kad nesusidarytų skola ir nenutrūktų sveikatos draudimas. Taip gali nutikti, jeigu pasibaigus vasarai žmogus nebetęs mokslų, neįsidarbins ir nesikreips į darbo biržą, nepradės savo verslo ar laikinai išvyks, pavyzdžiui, pakeliauti po pasaulį ir išvykimo nedeklaruos.
„Moksleiviai ir nuolatinių (dieninių) studijų studentai sveikatos draudimu yra draudžiami valstybės lėšomis ir šis draudimas galioja iki rugpjūčio pabaigos. O toliau viskas priklauso nuo to, kuriuo keliu pasuks jaunuolis.
Jeigu jis dirbs, įmokas mokės darbdavys, jeigu toliau studijuos – bus draudžiamas valstybės lėšomis, jeigu imsis savarankiško verslo, taps draudėju. Kitais atvejais teks PSD įmoką sumokėti pačiam“, – pranešime sako „Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Ježy Miskis.
Beje, svarbu žinoti, kad studijos kai kuriose užsienio aukštosiose mokyklose prasideda tik spalį. Tokiu atveju įmoką už rugsėjį taip pat reikia sumokėti savarankiškai. Be to, išvykstantys studijuoti į Europos aukštąsias mokyklas, turi teritorinei ligonių kasai pateikti pažymą iš aukštosios mokyklos apie studijas.
Jei netapote studentu, neketinate pradėti dirbti, nesiregistruosite darbo biržoje, nevykdysite jokios ekonominės veiklos, dėl kurios skaičiuojamos PSD įmokos, taip pat jei laikinai išvykstate iš Lietuvos ir nedeklaruojate išvykimo – PSD įmokas nuo rugsėjo reikės mokėti savarankiškai.
Tokiu atveju pirmąją 36 eurų PSD įmoką reikėtų sumokėti iki rugsėjo pabaigos. Įmokos mokamos kiekvieną einamąjį mėnesį iki mėnesio pabaigos. Taip išvengsite skolos susidarymo, būsite apdraustas ir gausite nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje.
Jei nuo rugsėjo pradėsite dienines studijas Europos Sąjungos šalyje, Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine ar Šveicarijoje, PSD įmokų mokėti nereikės. Bet apie šias studijas turite pranešti ligonių kasoms. Pateikite studijas įrodantį dokumentą – aukštosios mokyklos akademinę pažymą (originalą). Kol studijuosite, tokią pažymą reikės pateikti kasmet.
Jei mokslo metai prasidės tik spalį (studijų pradžia paprastai nurodoma pažymoje), už rugsėjį reikia savarankiškai sumokėti 36 eurų PSD įmoką. Valstybės lėšomis būsite draudžiami nuo studijų pradžios.
Jei studijuosite pagal studentų mainų programą vienoje iš minėtų Europos šalių, PSD mokėti taip pat nereikės. Visiems išvykstantiems studijuoti į kitas, ne Europos šalis, patartina pasirūpinti ten galiojančiu sveikatos draudimu.
Akademinių atostogų metu studentų sąrašuose esantys studentai taip pat draudžiami valstybės lėšomis, tad ir PSD įmokų mokėti nereikia.
Studijas nutraukę ir iš studentų sąrašų išbraukti jaunuoliai valstybės lėšomis nedraudžiami. Jiems reikia savarankiškai pradėti mokėti PSD įmokas nuo kito mėnesio, jei neįsidarbina, nesiregistruoja darbo biržoje ir nesiima ekonominės veiklos, dėl kurios skaičiuojamos PSD įmokos.
Išvykstantiems gyventi į kitą šalį ir deklaruojantiems išvykimą mokėti PSD įmokų Lietuvoje nebereikia. Tačiau jeigu išvykstate ir išvykimo nedeklaruojate, mokėti sveikatos draudimo įmokas privalu arba turite pateikti pažymą, kad įmokos sumokėtos kitoje šalyje. Tai galioja, jeigu įmokas mokėjote ES šalyse ar Norvegijoje, Islandijoje, Šveicarijoje, Lichtenšteine.
„Sodra“ į asmenines gyventojo paskyras www.gyventojai.sodra.lt rugsėjo viduryje atsiųs priminimus visiems, kuriems gali tekti tą mėnesį savarankiškai mokėti PSD. Tuos, kurie jau naudojosi paskyra ir yra pateikę elektroninio pašto adresą „Sodrai“, priminimas atkeliaus ir elektroniniu paštu.
Tol, kol studijuojate ir esate apdrausti valstybės lėšomis, kol už jus yra mokamos PSD įmokos ar jas mokate savarankiškai ir nesusidarė skola, už sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje mokėti nereikės.
Jei esate apdrausti, teritorinėje ligonių kasoje galite gauti Europos sveikatos draudimo kortelę, kuri pravers, jei prireiktų būtinosios medicinos pagalbos Europos šalyse. Tačiau ji negalioja kitose šalyse, todėl išvykstant patartina pasirūpinti toje šalyje galiojančiu sveikatos draudimu.
Pasitikrinti, ar neturite PSD skolos, galima „Sodros“ tinklapyje www.sodra.lt/pasitikrink. Pasitikrinti ar esate apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, galima VLK internetiniame puslapyje.