Zuikiai pasipila rudenį
SĮ „Susisiekimo paslaugos“ Viešojo transporto kontrolės skyriaus vadovas Domantas Putrimas džiaugėsi, kad įprastai vasarą be bilieto važiuojančių keleivių sumažėja. Tam įtakos turi atostogų sezonas, kai nemaža dalis gyventojų išvyksta atostogauti ir dėl to kinta viešojo transporto keleivių srautai. Tiesa, patikrų, ar keleiviai pasižymėjo viešojo transporto bilietus, vasarą atliekama panašiai kaip ir kitu metų laiku.
Paklaustas, kurį mėnesį apskritai pagaunama daugiausia keleivių be bilietų, pašnekovas sakė: „Pastebėjome, kad daugiausia administracinių nuobaudų už važiavimą be viešojo transporto bilieto skiriama rugsėjo–spalio mėnesiais. Tai siejame su sezoniškumu, kai gyventojai grįžta po atostogų, būna labiau išsiblaškę, pamiršta įsigyti kelionės bilietus ar neturi dokumento, suteikiančio teisę naudotis transporto lengvata“, – kalbėjo jis.
Pasakoja netikėčiausias istorijas
Ne visi be bilieto pričiupti keleiviai skuba pripažinti savo kaltę ir mokėti baudą. Kontrolieriai išgirsta netikėčiausių istorijų. Dažniausiai keleiviai paaiškina, jog bilieto nesuspėjo pasižymėti dėl asmeninių priežasčių.
„Viena įdomesnių istorijų yra apie keleivį, kuris kontrolieriams teisinosi, jog vyksta į savo sužadėtuves, labai jaudinasi ir repetuoja kalbą, todėl neturėjo kada pažymėti viešojo transporto bilieto. Keleivis buvo pakviestas į keleivių kontrolės automobilį ir jam surašytas administracinis teisės pažeidimo protokolas. Būtent tuo metu netikėtai pasirodė ir minėto keleivio būsimoji žmona, kuri apie sužadėtuves nieko nebuvo girdėjusi. Pasak kontrolierių, keleivis savo išrinktajai ilgai aiškino, kad ši istorija skirta tik kontrolieriams“, – linksmą istoriją apie tai, kokios trumpos gali būti melo kojos, pasakojo D.Putrimas.
Per mėnesį – 7 tūkst. pažeidėjų
Vidutiniškai per mėnesį Vilniuje surašoma apie 7000 administracinio teisės pažeidimo protokolų.
Keleivių kontrolės skyriuje šiuo metu dirba 60 kontrolierių, suskirstų į 15 darbo komandų.
„Viešojo transporto kontrolieriai nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro dirba skirtingose Vilniaus miesto dalyse – jų darbas organizuojamas viso Vilniaus miesto viešajame transporte. Be to, kontrolieriai ne tik tikrina keleivių bilietus, bet ir prižiūri viešąją tvarką autobusuose ir troleibusuose, stebi, kaip vežėjai įgyvendina keleivių vežimo paslaugų kokybinius reikalavimus“, – aiškino D.Putrimas.
Anot jo, keičiasi ir pačių keleivių bendravimo kultūra: „Pastebėjome, kad keleiviai tampa vis labiau pilietiškesni, draugiškesni, kultūra viešajame transporte gerėja. Taip pat kontrolieriai pastebi, jog šiuo metu, vykstant rekordiniam sostinės viešojo transporto atnaujinimui, keleiviai vis dažniau dalijasi įspūdžiais apie gerėjančią viešojo transporto kokybę, jaukesnę ir malonesnę atmosferą, kuri kelionėms mieste skatina rinktis viešąjį transportą.“
Pasak pašnekovo, žmonės noriai teikia pasiūlymus ar pastabas ir dėl viešojo transporto maršrutų, tvarkaraščių sudarymo ir kt.