Studentai pasipiktinę: bendrabučiai brangsta, o pasiaiškinimai – absurdiški

2018 m. liepos 5 d. 12:27
„Informuojame, kad nuo 2018 m. liepos 16 d. keičiasi bazinės apgyvendinimo kainos dydis nuo 50 Eur iki 60 Eur. Bazinės kainos dydis nustatomas remiantis bendra ekonomine padėtimi, tuo tarpu per pastaruosius dvejus metus žymiai kilo paslaugų bei prekių kainos, kelis kartus didėjo minimalus darbo užmokestis“, – tokių pranešimų antradienį sulaukė Kauno technologijos universiteto (KTU) bendrabučių gyventojai.
Daugiau nuotraukų (17)
Jų teigimu, bazinė apgyvendinimo kaina kyla jau trečią vasarą iš eilės, vien šiemet gyvenimas bendrabučio kambaryje asmeniui pabrango nuo 10–24 eurų.
Kaina kilo kasmet
KTU studentas Mantas skundėsi, jog pirmaisiais metais, tik atsikėlęs gyventi į bendrabutį, mokėjo 55,03 Eur per mėnesį, po metų – 66 Eur, nuo 2017-ųjų iki dabar – 71,50 Eur, o bazinei apgyvendinimo kainai pakilus iki 60 Eur jam už mėnesį gyvenimo bendrabučio kambaryje, kuriuo dar tenka dalytis, reikės pakloti 85,8 Eur.
„Vertinant minimalios algos kilimą ir bendrabučių kainų kilimą, galima pastebėti, kad bendrabučio kaina per 2 metus pakilo 34 proc., o tuo metu minimali alga, net imant didesnį laikotarpį, pakilo 13 proc. Jei, tarkime, bendrabučio kaina po šio kilimo kiekvienam asmeniui padidės 10–15 Eur, tuomet viename bendrabutyje, pavyzdžiui, kuriame gyvena 270 žmonių, bus surinkta 2700–3750 Eur per mėnesį daugiau nei anksčiau“, – stebėjosi studentas. Jis teigė per tris gyvenimo bendrabutyje metus nepastebėjęs jokių atnaujinimų.
Studentas nesuprato ne tik argumento, kad kaina keliama dėl didėjančios minimalios algos, bet ir dar vieno – esą surenkamų pinigų suma auga ir dėl didėjančių paslaugų kainų: „Kiek žinau, nei elektros, nei vandens kaina tikrai tiek nekilo (jei neklystu, išvis gal net nekilo).“
Studentai nebuvo perspėti
Viena savo vardo atskleisti nenorėjusi studentė taip pat sutiko su lrytas.lt pasidalyti laišku, kurį, sužinojusi apie dar vieną kainos kilimą, nusiuntė bendrabučio administracijai.
„Visų pirma labai stebina, kad dėl kainų kilimo nebuvome informuoti iš anksto. Tai sužinome tik tuomet, kai viskas jau padaryta ir dar labai palankiu metu – kai dauguma studentų išvykę ilgesniam laikui ir negauna pranešimų apie atėjusius laiškus, tad labai puikus sprendimas pasirinkti tokį laiką Jūsų atžvilgiu: jei ne bendrabučio gyventojai, turbūt nė nebūčiau iki rugsėjo mėnesio žinojus apie tai“, – laiške rašė mergina.
Labiausiai merginą papiktino tai, kad kaina kasmet keliama teigiant, jog bendrabučiai bus atnaujinti, tačiau jokių renovacijos darbų ji nepastebėjusi.
„Kainos kyla kiekvienais metais, tačiau nieko gero nevyksta nei kalbant apie kambarių, nei apie paties bendrabučio būklės gerinimą. Mokėti 90 Eur už kambarį, kuriame net elementarus stalas yra tiesiog sovietinė lenta, padėta ant tų pačių sovietinių stalčių, pro sienas pučia vėjas, blokas baisesnis už gyvenimą, visas apėjęs pelėsiu (kaip ir kambarys), o vonioje pelėsis šalinamas uždažant.
Po kelių mėnesių jau dažai nusilupę, tualeto durys paimtos iš nežinia kur, o iš vonios kriauklės vamzdžių bėga vanduo ir semia vonios grindis. Visas vonios padėklas, vos į jį įlipus, siūbuoja ir neaišku, kada nukris. Ar tai yra renovacijų pasekmė, ar tai yra sutvarkytas kambarys, ar į tai investuoti pinigai, kuriuos surenkate dėl kainų kėlimo?“ – kritikos negailėjo studentė.
Kambarius stengiasi atsinaujinti patys
Ji tikino, kad kambarių gyventojai patys stengiasi susitvarkyti, atsinaujinti kambarius, o už tai, pasirodo, dabar dar turės susimokėti.
„Už tai, kad patys susitvarkė, dar turi susimokėti? Ar už tuos pinigus, kuriuos sumokame už vietą, ne už kambarį, bet už vietą, tikrai negalima net elementarių grotelių į virtuvės dujinę nupirkti, nes dabar iš 8 kaitlenčių visam aukštui veikia tik 5“, – rėžė mergina.
Laiške ji taip pat kritikavo bendrabučio administracijos poziciją, kuri, anot jos, yra „nenori – negyvenk“. Merginos įsitikinimu, kai kurie žmonės bendrabutyje ir taip gyvena pigiausiame kambaryje ir jiems net minimalus kainos kilimas finansiškai yra labai didelė problema.
„Graudu darosi, kai universitetas, įvardijamas kaip vienas geriausių Lietuvoje, savo skolas bando išspręsti apkraudamas didesniais mokesčiais studentus. Dabar atrodo, kad lieka tik dvi išeitys: perkelti studijas į kitą miestą arba keltis į butą, nes tiesiog už jį mokėti yra pigiau“, – piktinosi studentė.
Bendrabučio taryba: į mūsų nuomonę neatsižvelgta
Nors skelbime dėl kainos kilimo buvo teigiama, kad šis pokytis suderintas su bendrabučių taryba, kurią sudaro patys studentai, rodos, į jų nuomonę nebuvo atsižvelgta.
„Net ir esant bendrabučio tarybai jos žodis yra visiškai nesvarbus. Kaip teigė jos atstovai, nors bendrabučio taryba buvo „prieš“, kaip matome, viskas jau priimta ir paaiškinime parašyta, kad buvo kartu susitarta“, – stebėjosi studentas Mantas.
Vieno iš bendrabučių pirmininkė patikino, kad tarybos nuomonė buvo pareikšta, tačiau „ji nepadėjo norint sustabdyti kainų kilimą“.
„Mes pasisakėme prieš tokį kainų šuolį, nes didžiojoje dalyje bendrabučių sąlygos tikrai nėra pačios geriausios, kad už jas būtų galima mokėti tokius pinigus“, – sakė ji.
Studentų atstovybė: studentai sutinka mokėti daugiau
Vis dėlto KTU Studentų atstovybės (SA) prezidentas Lukas Kijauskas patikino, kad su jais buvo tartasi: „Teiginys dėl tris vasaras iš eilės keliamų kainų nėra tikslus. Pastarąjį kartą nauja kainodara buvo įvesta 2016 m., įvertinus skirtumus tarp bendrabučių kambarių kokybės ir už juos mokamos kainos. Keičiamos tik tų kambarių kainos, kurių būklė pagerinta.“
SA prezidentas aiškino, kad bendrabučių atnaujinimo darbai vyksta kasmet, o dauguma studentų yra išreiškę poreikį turėti geresnės kokybės kambarį, net jei dėl to tektų mokėtų daugiau.
„Daugelis laisvų kambarių yra mažiausios kainos ir prasčiausius kokybės. Turime daugybę studentų, kurie nori pasikeisti esamą kambarį į geresnį“, – sakė L.Kijauskas.
Anot jo, naujoji kainodara suderinta su KTU bendrabučių taryba, kurią sudaro visų bendrabučių gyventojų išrinkti pirmininkai bei KTU Studentų atstovybe: „Noriu pabrėžti, kad KTU bendrabučių taryba išreiškė pageidavimą, kad esami gyventojai, kuriems nauja vienos vietos apgyvendinimo kaina yra per didelė, iki liepos mėnesio vidurio turėtų galimybę pasikeisti kambarį į pigesnį.“
KTU: kainos keičiasi dėl sąlygų gerinimo
Pats universitetas taip pat sutiko išreikšti poziciją dėl susidariusios situacijos. Universiteto atstovų teigimu, KTU bendrabučiuose nuo 2016 metų įdiegta lanksti kainodara. Ji keičiasi priklausomai nuo to, kiek investuojama į gyvenimo sąlygų gerinimą.
„Gerinant sąlygas, keičiasi ir nustatyti kainos koeficientai. Sąlygas vertina speciali komisija, kurioje dalyvauja ir kiekvieno bendrabučio studentų tarybos pirmininkai. Bazinės kainos dydis nustatomas remiantis bendra ekonomine padėtimi. Per pastaruosius dvejus metus stipriai kilo paslaugų bei prekių kainos, kelis kartus didėjo minimalus darbo užmokestis.
Dėl minėtų priežasčių, siekiant ir toliau užtikrinti nuolatinį investavimą į bendrabučių infrastruktūros gerinimą, suderinus su Studentų reikalų departamentu, KTU Studentų atstovybe ir bendrabučių taryba, keičiamas bazinės kainos dydis. Jis pakilo 10 eurų – nuo 50 iki 60 eurų per mėnesį. Vadinasi, kambariai pabrango nuo 10 iki 24 eurų“, – teigė universiteto atstovai.
Jie taip pat patikino, kad vien per 2013–2018 metus į KTU bendrabučius investuota apie 2,5 mln. eurų: „Per šį laikotarpį KTU bendrabučiuose papildomai įrengta beveik 300 naujų modernių vietų, renovuoti bendrabučių fasadai, pakeisti langai, nupirkta nauja buitinė technika, baldai, renovuoti dušai, vamzdynai, bendrosios erdvės, aptvertos teritorijos, įdiegtas spartusis belaidis internetas. Investuojant į bendrabučių infrastruktūros gerinimą, visada atsižvelgiama į studentų nuomonę, kurią jie išreiškia apklausose, kuriose teiraujamasi apie bendrabučių paslaugų kokybę ir jos gerinimą.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.