Trišalės tarybos derybos žlugo – darbdaviai nenori kelti MMA

2018 m. birželio 12 d. 15:32
Vyriausybę, dalį darbdavių ir profsąjungų burianti Trišalė taryba antradienį tęsė derybas dėl minimalios mėnesio algos (MMA) didinimo nuo kitų metų pradžios. Anksčiau vieningo susitarimo priimti nepavyko, nes Vyriausybė bei darbdaviai palaikė Lietuvos banko siūlymą, kad MMA didėtų 20 eurų iki 420 eurų – tai yra 47,3 proc. vidutinio darbo užmokesčio. Tuo metu profesinės sąjungos įsitikinusios – MMA turėtų būti ne mažiau nei 450 eurų.
Daugiau nuotraukų (11)
Vis dėlto darbdaviai pakeitė savo nuomonę sakydami, kad MMA nereikia didinti apskritai, nes, anot jų, didžioji MMA didinimo naštos dalis ir taip atitenka jiems.
Darbdaviai nenori didinti 
Trišalei tarybai pradėjus derybas dėl minimalios mėnesio algos (MMA) didinimo, kai kurie darbdaviai pareiškė apskritai nenorintys didinti MMA.
Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas posėdyje kalbėjo, kad MMA didinimas turėtų būti susietas su skirtingu vidutiniu užmokesčiu regionuose. 
Pasak D.Arlausko, padidinus MMA iki 420 eurų, maždaug 15-oje savivaldybių skirtumas tarp minimalaus ir vidutinio užmokesčio siektų maždaug 65 proc. 
„Kas prisiims atsakomybę už tai, kad šiose savivaldybėse labai stipriai pablogės verslo aplinka“, – argumentavo darbdavių atstovas.
Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė teigė, kad 420 eurų ir taip jau buvo kompromisinis variantas, t. y. didžiausias, kokį tik galima pasiūlyti.
„Aš atėjau balsuoti už 420 eur., bet kadangi kilo diskusija… Be to, iš vieno smulkaus verslininko iš Jurbarko vakar telefonu gavau barti, jis tikrai skundėsi, kad yra sudėtinga, nes ten verslo Jurbarke jau nėra. Noriu pasakyti, kad 420 eurų dar nenusižengia“, – tikino ji.
Visgi sulaukę daug aršios kritikos darbdaviai vėl persigalvojo – savo sprendimą jie nutarė pasakyti tik po dar vienos pertraukos, nes jie panoro pasitarti su kitais specialistais.
„Buvo laiko visas mėnuo, galėjote tartis su kuo tik norėjote. Gana gaišinti laiką“, – paprieštaravo profsąjungų atstovas Kęstutis Jukna.
Tačiau darbdaviai teigė, kad kol kas gali pasakyti tik tiek, kad tikrai nepritaria MMA kėlimui iki 450 eur.
Lietuvos bankas kategoriškai liko prie savo nuomonės – 420 eurų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija buvo linkusi pritarti Lietuvos banko pasiūlymui.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo departamento direktorius Kęstutis Zaura minėjo, kad reikia kuo skubiau rasti kompomisinį variantą: „Mes pritariame Lietuvos banko skaičiavimams, kuriuos jie pateikė praeitą posėdį, nes jo metu viskas buvo pakankamai aiškiai pasakyta.“
Profsąjungos – MMA turėtų būti 450 eurų
Tuo metu Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos pirmininkė Gražina Gruzdienė posėdyje dar kartą pareiškė, kad profsąjungos mato visas galimybes nuo kitų metų pradžios MMA didinti iki 450 eurų.
„Mes siūlome, kad minimalus atlyginimas nuo 2019 metų sausio 1 dienos būtų 450 eurų“, – teigė G. Gruzdienė.
Posėdyje dalyvavusi drabužių gamintojos „Lelija“ vadovė Genė Zaveckienė teigė, kad šiuo metu nėra tinkamas laikas didinti MMA, o reikėtų žiūrėti į mokesčių mažinimą.
„Mes siūlytume nekelti minimalių atlyginimų, o sumažinti mokesčius nuo darbo užmokesčio“, – tvirtino G. Zaveckienė.
Jos teigimu, lietuviška lengvosios pramonės produkcija nėra konkurencinga nei užsienyje, nei Lietuvoje. 
„Jeigu mes norime, kad mūsų įmonėse šita šaka liktų, mes turime pagerinti mūsų konkurencines galimybes“, – teigė G. Zaveckienė.
Anot jos, vidutinis atlyginimas „Lelijoje“ šiuo metu siekia 650 eurų, tačiau yra ir žmonių, gaunančių MMA. „Sodros“ duomenimis, balandį „Lelijos“ darbuotojų vidutinis atlyginimas siekė 507,27 euro (prieš mokesčius).
Atkreipė dėmesį į regionus
Pernai Trišalė taryba nusprendė, kad MMA turi būti 45-50 proc. vidutinės algos, o konkretus santykis bus lygus keturių didžiausią santykį turinčių Europos Sąjungos (ES) šalių vidurkiui, tačiau turės išlaikyti 45-50 proc. ribą.
Dabar, Lietuvos banko vertinimu, Lietuvoje MMA sudaro daugiau nei 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio ir tai yra vienas didžiausių santykių visoje ES. Regionuose, ypač mažesnėse savivaldybėse, tas santykis yra dar apie 10 proc. didesnis.
„Nuo 2019 metų, mūsų vertinimu, tas santykis nebebus toks didelis, nors vis dar būsime tarp didžiausią santykį turinčių ES šalių. Jis gali būti 47,3, jeigu minimali alga būtų 420 eurų“, – prieš mėnesį siūlė Lietuvos banko ekonomistas Tomas Šiaudvytis.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė tuomet pritarė šiam siūlymui.
„Kadangi buvo susitarimas, kad mes įsivedame formulę ir pagal formulę skaičiuojame, tai mes pritariame siūlomam vidurkiui iki 420 eurų“, – sakė ji.
Trišalės tarybos pirmininkas, profsąjungų atstovas Artūras Černiauskas priminė, kad Trišalė taryba dar turi laiko galutinį pasiūlymą suformuluoti iki birželio 15 dienos.
Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas dar prieš konferenciją BNS teigė formulę vertinantis kritiškai.
„Mes mąstome, kad jeigu formulę susiejame su vidutiniu atlyginimu, tai mes keliame klausimą, o ką darysime su regionais? Man ta formulė nelabai patinka. Skirtumas tarp vidutinio atlyginimo Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje bei periferiniuose rajonuose yra gana didžiulis“, – BNS sakė D.Arlauskas.
Pernai MMA buvo padidinta 20 eurų iki dabar siekia 400 eurų. Nuo praėjusių metų vidurio įsigaliojęs naujasis Darbo kodeksas reglamentuoja, kad MMA gali būti mokama tik už nekvalifikuotą darbą.
atlyginimasAlga^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.