„Tai man svarbiausias daiktas, nes ją turėdamas galiu ilsėtis bet kur. Užsidedu ją ant pečių ir taip kartais praleidžiu visą dieną. Tai paskui matyti nuotraukose. Taip pat kelionėje labai svarbus mobilusis telefonas, net jame ir žemėlapis, ir visa kita svarbi informacija“ , – pasakojo Makalius.
Vasarą jo darbotvarkė įtempta, tad dažniausiai vasarą atostogų verslininkas neturi. Daugiausia, ką gali sau leisti, tai išvykti savaitgaliui. Dažniausiai ten, kur galima iš Lietuvos nuskristi tiesiogiai. Tarkim, jo ilgasis gegužės savaitgalis prabėgo Turkijos Antalijos regione, bene mėgstamiausiame lietuvių kurorte šioje šalyje.
O ilgasis liepos savaitgalis prabėgs Bulgarijoje. Rugsėjį Makalius planuoja nuvykti trims keturioms dienoms į savo mėgstamiausią salą – Kretą.
„Mano tikrosios atostogos būna žiemą ar rudens pabaigoje, tuomet, kai nėra kelionių piko“, – sakė Rimvydas.
Dažniausiai į keliones jis leidžiasi per savo gimtadienį lapkritį. Šiemet jo planai grandioziniai – rengiasi išvysti tą šalį, kurios dar nepažįsta. Tai – Naujoji Zelandija.
„Planavimo dar labai daug – nuo skrydžių bilietų pirkimo iki kelionės plano sudėliojimo. Tad darbų dar turiu labai daug“, – sakė R.Širvinskas.
Makalius sako, kad Lietuvoje vis daugėja žmonių, kuriems laukti kelionės, ruoštis jai yra maloniau nei kad pati kelionė.
„Labai džiaugiuosi, kad lietuviai tampa vis savarankiškesni, kad atsiriboja nuo kelionių organizatorių ar agentūrų, nors ir pats turiu kelionių agentūrą. Lietuviai imasi tai daryti patys, išdrįsta vieni vykti į užsienį ir dažnai taip gali sutaupyti“, – pabrėžė Makalius.
Štai keletas jo patarimų rengiantis į atostogų kelionę.
VYKTI SAVARANKIŠKAI AR SU KELIONIŲ ĮMONE? „Lietuva turi džiaugtis, kad iš Lietuvos skraidina dvi žemų sąnaudų bendrovės, kurios skrenda ir iš Vilniaus, ir iš Kauno, ir iš Palangos įvairiomis kryptimis. Tų krypčių sąraše yra daug atostoginių šalių. Žinau, kad ir latviai mums pavydi, atvyksta pas mus ir skrenda į Barseloną, Graikijos salas, Maljorką, Alikantę, Italijos salas.
Tačiau yra krypčių, kuriomis geriausia vykti su kelionių organizatoriais. Tai Turkija, kuri neįsileidžia žemų sąnaudų bendrovių. Taip pat Egiptas ir Bulgarija,. Tiesa, viena bendrovė pradėjo iš Kauno skraidinti į Bulgariją. Tiesiogiai pasiekiama bus ir Jordanija.
Pirmą kartą į Bulgariją vykau darbo reikalais, kad suprasčiau, kokia tai šalis. Ir susidariau vaizdą, kam ją rekomenduočiau. Tai vyresni keliautojai, kurie nedrįsta keliauti savarankiškai, kuriems tinka tik trumpas ir tiesioginis skrydis, kurie nekalba jokia kita užsienio kalba, o tik rusiškai. Bulgarijoje galima susikalbėti rusiškai. Bulgarijos paplūdimiai, o ir šiaip visa gamta panaši į Lietuvą. Tad nepatiri šoko.
Kadangi ten smėlėti paplūdimiai, tarkim, Albenos kurorte, tai tinka poilsiauti ir šeimoms su mažais vaikais.
Bulgarija yra antroji trečioji lietuvių kryptis po Turkijos“, – aiškino Makalius.
AR VYKTI Į LIETUVIŲ MĖGSTAMĄ TURKIJĄ? „Susidomėjimas Turkija šiemet kaip niekada didelis. Vienas kelionių organizatorius prasitarė, kad net penkis kartus per dieną į Turkiją skrenda jų užsakyti lėktuvai tam tikromis savaitės dienomis vasarą.
Įsivaizduokite, viename lėktuve telpa apie 200 keleivių, tad vos su vienu kelionių organizatoriumi Turkijos kurortų krantus nusėda tūkstantis lietuvių.
Kainos šiemet į Turkiją nebėra tokios žemos, kaip kad buvo prieš metus ar dvejus. Tai turbūt lemia tai, kad Rusijos turistai grįžo į Turkiją, tad turkams nebereikia mažinti kainų iki nesuvokiamų žemumų.
Tarkim, prieš dvejus metus man pavyko rasti nakvynę Turkijos viešbutyje už 14 eurų dviem asmenims pagal sistemą „viskas įskaičiuota“ . Šemet tokių kainų nebėra, tačiau iki 500 eurų galima į Turkiją nukeliauti“, – kalbėjo kelionių ekspertas.
MAKALIAUS DIEVINAMOS GRAIKIJOS SALOS. „Kita kryptis – Graikija ir jos salos. Kalbu ne tik apie kelionių organizatorių keliones, bet ir apie žemų sąnaudų bendrovių skrydžius. Tiesa, viena jų nutraukė nuo birželio skrydžius į Kretą. Mat susipyko su vietos valdžia. Tad teko lietuviams nusivilti.
Tačiau liko skrydžiai į Rodo salą iš Kauno, iš Vilniaus skrendama į Korfu. Tai mano mėgstama Graikijos sala, ji pati žaliausia, ji šiauriausia, ten nebūna taip karšta. Rekomenduočiau ten vykti nemėgstantiems karščio.
Bent kartą per metus vykstu į Graikiją jau keturiolika metų. Man ten patinka viskas – ir smėlėti, ir akmenuoti paplūdimiai. Tad šeimoms su vaikais patariu būtinai pasidomėti, koks ten paplūdimys. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į salos pusę: ar ji vėjuota. Jei ji vėjuota, bus didelės bangos, tad nelabai tiks maudytis mažiems vaikams.
Kretą, Rodo ar Korfu salą rekomenduočiau tiems, kas nori ne tik pagulėti paplūdimyje, bet ir tiems, kas nori pakeliauti. Nevažiuokite į Kretą, jei norite laiką leisti tik paplūdimyje. Tai ir istorinis palikimas, gamtos grožis, taip pat galima aplankyti skirtingus paplūdimius. Kai kurie salos paplūdimiai prilyginami Maldyvams, nors sakoma, kad Europos Maldyvai yra Sardinijoje, tačiau aš galėčiau ginčytis.
Tarkim, Elafonisio paplūdimys man yra vienas įspūdingiausių Europoje. Kretoje pravartu pasivaikščioti ir tarpekliais“, – kalbėjo Makalius.
KADA PIRKTI SKRYDŽIO BILIETUS? Skrydžio bilietų į egzotines šalis, tarkim, Naująją Zelandiją, Maldyvus, pravartu pradėti ieškoti prieš pusmetį.
„Yra kelios populiarios užsienio svetainės, kurios padeda tai daryti – tarkim, suradus tinkamą bilietą, remdamiesi kainų vidurkiu praneša, kad šis variantas brangokas. Vadinasi, verta palaukti“, – aiškino turizmo specialistas.
Makalius naudojasi kayak.com svetaine.
Artimesnėsmis kryptimis Makalius rekomenduoja skrydžių ieškotis prieš 7-8 savaites, jei ketinate skristi su žemų sąnaudų bendrovėmis. Jei vykstate su kelionių organizatoriais, pravarčiau pirkti kelialapius per išankstinius išpardavimus, tarkim, lapkričio-gruodžio mėnesį kitai vasarai.
„Žemų sąnaudų bendrovės dabar laiko kainas nežemas, tad jei rasite bilietus į abi puses už 150 eurų, bus galima sakyti, tai gera kaina“, – sakė kelionių ekspertas.
ORAI. Nepamirškite, kad vykdami toliau turite pagalvoti apie tai, koks ten sezonas. Galbūt jūsų suplanuotu metu šalį merks liūtys?
Tarkim, Makalius primena, kad geriausias metas keliauti į lietuvių jau pamėgtą Balį nuo gegužės iki rugsėjo pabaigos. Tarkim, kovą kyla liūčių tikimybė, tačiau tai taip pat būtų egzotiškas potyris.
Pigiausia, anot Makaliaus, ten keliauti su tarpiniu sustojimu Azijos mieste – tarkim, iš Vilniaus per Helsinkį, Varšuvą, Stambulą skrįsti į Singapūrą, ten galima netgi praleisti porą naktų, nes tai, pasak Rimvydo, yra nuostabus miestas. O iš ten su žemų sąnaudų bendrove, tarkim, „Air Asia“, keliauti iki Denpasaro – Balio sostinės.
Renkatės artimesnę šalį, tarkim, Tunisą, nepamirškite, kad ten paprastai nevykstama žiemą, nes per vėsu, o vasarą, anot Makaliaus, per karšta. Tačiau vienas kelionių organizatorius ketina rengti keliones žiemą į Tuniso Džerbos salą, mat ji šilčiausia. Tiesioginis skrydis užsakomuoju reisu trunka apie 4 valandas.
Dar viena įdomi šalis Šiaurės Afrikoje – Marokas. Ten galima vykti ir su žemų sąnaudų bendrove, ir su kelionių organizatoriumi.
„Patarčiau Maroke vykti ne tik į kurortą, bet pakeliauti po įvairius miestus, dykumą. Maroką siūlyčiau kaip pažintinę kryptį, ten yra ką pamatyti“, – sakė R.Širvinskas.
AKTYVUS POILSIS IR AVALYNĖ. Viena iš šiemetinių tendencijų, anot Makaliaus, ta, kad žmonės, planuodami atostogas, vis dažniau kreipia dėmesį ne į viešbučio teritoriją, ne į tai, ar viskas įskaičiuota, o į tai, ar aplinkinė teritorija pritaikyta aktyviam poilsiui.
Nemažai žmonių domisi, ar yra bėgimo takų, ar galima išsinuomoti dviratį, ar galima išsiruošti į žygį po kalnus.
„Žmonės vis labiau savo atostogas sieja su pažinimu ir aktyviu poilsiu. Jie skaičiuoja, kiek žingsnių nuėjo per dieną. Jei nuėjo mažiau nei 10 tūkstančių, po vakarienės dar eina įvykdyti plano“, – šypsojosi Makalius.
Taip elgiasi ir pats Rimvydas. Jo rekordas – 19-20 kilometrų per dieną. Tai dar sykį patvirtino būtinybę tinkamai pasirūpinti avalyne.
„Neseniai grįžau iš kelionės po Ameriką, kur keliavau po Arizoną, Nevadą, Jutą ir Kaliforniją. 10 tūkst. žingsnių nueidavau įpusėjus dienai, nesvarbu, ar didmiestyje būdavau, ar gamtoje. Keliavau po nacionalinius parkus ir supratau, kad kuo toliau, tuo mane vis labiau žavi gamta. Užsibrėžiau tikslą kuo daugiau aplankyti nacionalinių parkų ir pasigrožėti gamta“, – pasakojo R.Širvinskas.
NAMŲ DARBAI. „Prieš kelionę padarau namų darbus, susižiūriu, kas padarytų ją man patogesnę.
Susidarau sąrašą daiktų, ko negaliu pamiršti ir kaip susikrauti tik reikalingus“, – pabrėžė Makalius.
Savaitės kelionėje jam pavyksta išsiversti su rankiniu bagažu.
„Tačiau, žinoma, yra tam tikrų aplinkybių. Nešioju kontaktinius lęšius. Kartais skysčio jiems prireikia daugiau nei 100 ml. Tad jo tenka nusipirkti nuvykus. Tačiau imdamas tik rankinį bagažą sutaupau nemažai, o tai svarbu, juolab vasarą net žemų sąnaudų bendrovių bilietai ne tokie jau ir pigūs“, – patarė Rimvydas.
LAGAMINAS. Makalius primena: privalu pasidomėti, kokie bus orai atostogų šalyje. „Europoje tiksliai nuspėjamos orų prognozės, Azijoje – ne. Jei nelis lietus, galima imti tik vasariškų drabužių“, – sakė Makalius.
Jis patarė susidėjus daiktus pagal atostogų dienų skaičių pasiimti vieną papildomą drabužių komplektą – marškinėlius, kojinių porą, apatinio trikotažo.
„Susidėliokite drabužių komplektus pagal tai, kaip juos vilkėsite, kad nebūtų taip: susimesiu tą ir tą, o paskui pažiūrėsiu, kaip derinsiu. Visi jie turi būtų patogūs, praktiški, neteplūs. Kelionės metu grožis turėtų būti paskutinėje vietoje. Nebent turite instagramo paskyrą ir norite kelti gražias nuotraukas. Tačiau tai jūsų atostogas, tad padėkite mobilųjų telefoną į šalį“, – šypsojosi Makalius.
Makaliaus lagamine yra du skyriai: viename jis laiko švarius drabužius, o į antrąjį deda jau dėvėtus kelionės metu.
Grįžęs namo kartais supranta, kad švariųjų liko. „Pasidarau išvadas: jei kažko man neprireikė, gal to neprireiks ir kitoje kelionėje?“, – sakė R.Širvinskas-Makalius.
KNYGOS. „Žmonės dažnai įsimeta knygą ar net dvi, kas sveria ir porą kilogramų. O jei kelionė aktyvi, laiko skaityti nebūna“, – pabrėžė Makalius.
PINIGINĖ. R.Širvinskas-Makalius namie palieka piniginę su visomis lojalumo kortelėmis. Pasiima tik dokumentus, grynuosius ir kredito kortelę. Šiems daiktams pakanka kišenėlės kuprinėje ar lengvo dėklo.
DOKUMENTAI. „Net jei vykstate į šalį, kur pakanka asmens tapatybės kortelės, pasiimkite ir pasą. Makalius pabrėžė visuomet pasiimantis abu asmens dokumentus. „Tfu tfu, jei kas nors atsitiktų, pavogtų, pamirštumėte viešbučio seife, kas dažnai nutinka, turėdami antrąjį dokumentą nepavėluosite į skrydį“, – patarė kelionių ekspertas.
Tačiau, priminė jis, šių dokumentų – paso ir asmens tapatybės kortelės – negalima laikyti kartu. Be to, atsišvieskite paso puslapį, kuriame jūsų nuotrauka. Tai pravers atsitikus nelaimei – pradingus dokumentams.
KADA PRADĖTI TAUPYTI KELIONEI? „Taupyti siūlau visą laiką. Nežinau, ar siūlyčiau keliones pirkti išsimokėtinai ir taip įsipareigoti. Tačiau šeimai kas mėnesį pagal išgales atidedant įmanoma susitaupyti brangesnei kelionei. O vaikams derėtų pasiūlyti kišenpinigius mesti į taupyklę, jei norės Turkijoje kasdien valgyti ledų. Taip ir patys mažiausieji gali prisidėti prie šeimos biudžeto.
Neseniai pas mus lankėsi šeima. Ji biure išvertė didžiulę taupyklę po eurą ir du. Ten buvo visų sutaupyti 992 eurai. Džiaugiuosi, kad tėvai paskatina vaikus pažinti pasaulį, tobulėti keliaujant. Tie žmonės pasirinko poilsį Korfu saloje Graikijoje“, – pasakojo R.Širvinskas.
Makalius priminė, kad norint sutaupyti neišmintinga vykti per šventes. Tarkim, nuo gruodžio vidurio iki sausio vidurio ir bilietai, ir nakvynė kur kas brangesnė nei kitu metu. Paprastai kelionė pabrangsta per vaikų atostogas, tarkim, apie Velykas. Pravartu pasidomėti ir kada mėgsta atostogauti vietiniai, nes tai taip pat pakelia kainas.