Už poilsį šiame saulėtame kurorte lietuviai išleidžia ne vieną tūkstantį eurų. Tačiau tautiečiai sako negailintys nė vieno cento, nes čia randa tokią prabangą, kokios ne tik Palangoje, bet net ir Maljoroke, sako, nerasi.
Laukia dvigubai daugiau lietuvių
Manantys, kad lietuviai gali sau leisti tik pigius viešbutukus su nemokamu kruasanu pusryčiams, labai klysta. Turkijoje tautiečius galima sutikti net ir prabangiausiuose viešbučiuose, kurių kainos už naktį siekia ir 500, ir 2 tūkst. eurų.
Antalijos Tauro kalnų grandinės papėdėje, prie pat jūros įsikūrusio penkių žvaigždučių viešbučio „Rixos Premium Tekirova“ generalinis direktorius Faruk Karaca teigė, kad per metus sulaukia 270 tūkst. svečių iš visos Europos.
Dažniausiai viešinčių turistų penketuke yra rusai, turkai ir svečiai iš Baltijos šalių.
„Pernai mūsų viešbutyje per sezoną apsilankė per 20 tūkst. lietuvių. Šiais metais planuojame sulaukti dvigubai daugiau – iki 50 tūkst. turistų iš Lietuvos“, – tikino „Rixos Premium Tekirova“ viešbučio vadovas.
Išleistų pinigų negaili
„Kiek laiko trunka kelionė iš Vilniaus į pajūrį? Tris valandas? O kiek laiko trunka skrydis iš sostinės į Antaliją? Taip pat tris valandas? Štai jums ir atsakymas, kodėl tiek lietuvių vis dažniau pamiršta Palangą ir mieliau renkasi užsienio šalis. Paskaičiavę kelionės išlaidas, aptarnavimo kokybę ir gerą orą su šeima atostogoms mes taip pat jau kelintus metus renkamės Turkiją“, – paaiškina Antalijoje sutikta poilsiautojų šeima iš sostinės.
Su keturiais vaikais pailsėti į Turkiją atvykusi kauniečių šeima apgailestavo, kad poilsis su mažais vaikais gimtinės kurortuose nėra toks komfortiškas, kokiu jie gali mėgautis čia. Jie paskaičiavo, kad už poilsį penkių žvaigždučių viešbutyje šešių asmenų šeima sumokėjo 4 tūkst. eurų. Pasak jų, tokiai nestandartinei gausiai šeimynai bet kur apsistoti nėra pigu. Tačiau už suteiktas paslaugas negaila nė vieno išleisto cento.
Geriau nei Maljorkoje
Tautiečiams antrino ir penkių žvaigždučių viešbutyje „Rixos Premium Tekerova“ apsistojusi kita jauna klaipėdiečių šeima. Pora su dviem mažamečiais vaikais prabangiame viešbutyje savaitę poilsiavo už 2 tūkst. eurų.
Reklaminėse skrajutėse skelbiama, kad naktis šiame viešbutyje kainuoja 500 eurų, tačiau apsukrūs lietuviai atostogas susiplanavo dar pernai metais ir taip sutaupė ne vieną tūkstantį.
„Kelionę įsigijome dar rudenį, spalio mėnesį. Kadangi pernai pas mus vasaros nebuvo, kelionės į užsienį už patrauklią kainą greitai ištirpo. Todėl šios vasaros atostogas susiplanavome iš anksto“, – sako jauna klaipėdiečių šeima, čia apsistojanti jau ne pirmus metus.
Sugrįžti atostogauti į Turkiją lietuviai susigundo ne tik dėl puikaus klimato. Turistus turkai paperka komfortu, geru aptarnavimu, kokio pasigenda ne tik Lietuvoje, bet ir kituose kraštuose.
„Turkų paslaugumo nepalyginsi su aptarnavimu Ispanijoje ar Graikijoje. Jie visada pasitinka su šypsena, priima be galo šiltai. Jei taip visus pasitiktų ispanai ar graikai, gal rinktumėmės kitus kraštus. Be to, viešbučiai čia prabangūs, tvarkingi, teritorija preciziškai prižiūrima, kas vakarą išvalomas paplūdimys, pajūrio smėlis. Maljorkoje po nakties, atsiprašau, apvemta viskas būna. Tokio paslaugaus aptarnavimo, kokį siūlo turkai, taip pat niekur daugiau neradome – atnešė puodelį kavos, lašas nukrito ant lėkštutės, padavėjas iškart pakeitė švaria“, – džiaugėsi prabangiame Turkijos viešbutyje apsistoję klaipėdiečiai.
Į Nidą vasarą nebegrįš
Turkijoje sutikti tautiečiai pusiau rimtai, pusiau juokais sako, kad Lietuvos pajūris – ne lietuviams. Ir mūsų šalies verslininkai turėtų susimąstyti. Penkių žvaigždučių viešbutyje apsistojusi klaipėdiečių šeima skaičiuoja, kad perkant keliones iš anksto naktis vienam žmogui Turkijoje kainuoja apie 70 eurų. O gyveni atskiruose namukuose – tarpiniame variante tarp viešbučio ir vilos. Su atskirais kambariais vaikams. Maistas ir gėrimai įskaičiuoti.
„Pernai Palangoje už naktį mokėjome po 80 eurų už naktį. Nidoje – 100 eurų. Tai, kad lijo visą laiką, nebuvo blogiausia. Mokėjome tikrai ne mažus pinigus, bet gavome vieną kambariuką, pusryčiams kiaušinių ir gyvenome be karšto vandens, nes šildytuvas nespėdavo jo prišildyti. Vasarą ten tikrai nebegrįšime. Čia už tokią sumą gauni visą patogumų kompleksą, aštuoni skirtingi restoranai, gali net auklėms vaikus palikti. Vaikams čia tikras rojus žemėje – ledai, atrakcionai, vandens parkas, animatoriai, kino teatrai, šilti baseinai“, – poilsio privalumus užsienyje vardino turistai.
Renkasi prabangius pirkinius
Lietuvių turistais besidžiaugiantys turkai į savo užsienio kalbų sąrašą lietuviškus žodžius įtraukia vis dažniau.
Penkių žvaigždučių viešbučio „Rixos Sungate“ kailinių pardavėjas Gemal stebisi, kad prabangiame penkių žvaigždučių viešbutyje apsistoja išties daug turistų iš Lietuvos. Lietuviškai išmokęs turkas džiaugiasi, nes ši kalba itin praverčia darbe – lietuviai taip pat dažni svečiai jo prabangioje parduotuvėje.
„Lietuviai čia taip pat gana aktyviai perka kailinius, odines striukes, paltukus. Viešbutyje turistų iš jūsų šalies tikrai ne mažai žinant, kokia nedidelė Lietuva yra lyginant su kitomis Europos valstybėmis“, – sako lietuvių Gintaru vadinamas turkų pardavėjas.
Turistams kailinius prabangaus viešbučio parduotuvėje pardavinėjantis vyras išduoda, kad lietuvės yra subtilesnės, nori skoningų kailinių ar paltukų. Rusų damos mėgsta pasirodyti ir išsiskirti.
Parduotuvėje kailiniai ir odinės striukės, paltukai kainuoja nuo 400 dolerių. Brangiausi parduotuvėje kabantys kailiniai – iš kanadietiškos lūšies, kurių kaina 7000 dolerių. Tačiau tokios kainos turistams, anot pardavėjo, nėra didelės.
Mokosi lietuvių kalbos
Turkai lietuviams netgi ekskursijas pradėjo vesti gimtąja jų kalba. Ekskursijas lietuviškai vedantis Yusuf Lal skaičiuoja, kad Turkija kasmet sulaukia apie 35 milijonų turistų. Ir nors Lietuva maža šalis, Turkijoje šiemet laukiama apie 180 tūkst. lietuvių. Planuojama, kad vien Antalijoje šiais metais atostogaus 130 tūkst. turistų iš Lietuvos.
Todėl nieko nuostabaus, kad lietuvių kalba tampa viena iš būtinų. Lietuviškai bent po kelis žodžius noriai mokosi ne tik prabangių viešbučių pardavėjai, bet ir turgaus prekeiviai.
Pasak Yusuf, lietuviams patinka ne tik pasyvus poilsis viešbučiuose. Tautiečiai skuba pamatyti gamtos ir gražių vietų. Pavyzdžiui, jiems labai įdomus Tauro kalnas, Žaliasis kanjonas, kur gidas dažnai veda ekskursijas.
O ir kainos nesikandžioja. Išvyka į Žaliąjį kanjoną kainuoja apie 40 eurų. Antalijos turas – tiek pat. Jo metu aplankomas Aspendos antikinis teatras, Düdeno krioklio parkas, Antalijos senamiestis, įtrauktas netgi poros valandų pasiplaukiojimas laivu ir pietūs.
Ekstremalios vandens pramogos lietuvius vilioja mažiau. Už 10 minučių pasklandymą parašiutu, traukiamu katerio, turkai prašo 70–80 eurų.