2014-ųjų pirmąjį ketvirtį, likus kone metams iki euro įvedimo, apyvartoje buvo kone 11,3 milijardo litų (dabar tai būtų 3,27 mlrd. eurų). Baigiantis metams jų buvo likę kone perpus mažiau.
Tačiau ir įvedus eurą litų, kurie ir toliau keičiami į bendrąją Europos valiutą, tebėra per akis. Šių metų pirmąjį ketvirtį apyvartoje buvo likę 447,5 mln. litų (129,6 mln. eurų).
Dar keičia milijonus
Teigiama, kad dalis jų niekuomet nesugrįš, nes yra pamesti, pamiršti ar šiaip pasilikti prisiminimui. Bet gyventojai iki šiol atneša iškeisti nemenkas sumas.
Antai pirmąjį ketvirtį tokių užuomaršų į Lietuvos banko kasas atkeliavo apie 5 tūkstančius, o atnešta suma siekė daugiau nei 3,2 mln. litų – arti milijono eurų.
Pernai per tą patį laikotarpį buvo atlikta 8 tūkst. keitimo operacijų, o pakeista per 5 mln. litų (beveik 1,45 mlrd. eurų).
Laikė kavos dėžutėse
Nemažai atgabenama gerokai apgadintų lito banknotų. Lietuvos banko Ekspertizės ir techninio skyriaus vyresnioji specialistė Ramunė Juzėnienė „Lietuvos rytui“ pasakojo, kad neseniai buvo gauta apdegusių litų krūvelė – šie pinigai buvo laikomi palėpėje sudėti į metalines kavos dėžutes.
Netrukus ketinama pradėti šių kupiūrų ekspertizę, todėl kol kas neaišku, kokia tai yra suma.
„Taip pat neseniai tyrėme gerokai drėgmės paveiktus litus. Juos atnešusiam žmogui buvo grąžinti du trečdaliai sumos, nes likę banknotai buvo apgadinti per smarkiai“, – pasakojo R.Juzėnienė.
Skylėtos monetos netiko
Specialistė pripažino, kad stambių sumų į laboratoriją patenka retai, tačiau pavienių sutrūnijusių ar apsvilusių lito banknotų atgabenama nuolat.
Buvo mėginama iškeisti ir sugadintas monetas – su pragręžtomis skylėmis, bet tokios jau nepriimamos.
Anot R.Juzėnienės, aptikus kur nors palėpėje ar panašioje vietoje tokį „lobį“ geriausia pinigų, jei jie apgadinti, net nemėginti valyti ar tvarkyti, kad liktų daugiau galimybių juos ištirti ir iškeisti didesnę sumą.
Pinigų – tonos
Šiemet kovo pabaigoje neiškeistų banknotų vertė siekė 333,1 mln. litų (96,5 mln. eurų). Jų svoris – apie 11 tonų.
Lito monetų slėptuvėse, numizmatų kolekcijose ar kitur iki šiol tebėra likę apie 1480 tonų. Tai – 114,4 mln. litų (33,13 mlrd. eurų).