Lentvario dvarui – pinigų injekcija, bet muziejaus jame dar teks palaukti

2018 m. kovo 20 d. 09:28
Verslininkas Ugnius Kiguolis, prieš pusantrų metų iš varžytinių įsigijęs Lentvario dvaro rūmus, neišsižadėjo savo vizijos. Apleistas, kultūros vertybe laikomas pastatas pamažu keliamas naujam gyvenimui. Pasak U.Kiguolio, dvaras turi būti lankomas žmonių, o jame bus ir ką veikti, ir ką pamatyti.
Daugiau nuotraukų (6)
Pirmieji žingsniai – sėkmingi
Įsigydamas Trakų rajone esantį Lentvario dvarą U.Kiguolis puoselėjo sumanymą jį atgaivinti. Ir jo neišsižadėjo.
Tuo pačiu jis vylėsi, kad, pasinaudojus ES investicijomis, bus galima greičiau restauruoti vertingus, paveldosaugai svarbius dvaro rūmus. Jei vizijos nepasikeis, juose vietos pakaks ir muziejui, ir viešbučiui, ir menų inkubatoriaus veiklai.
Paaiškėjo ir tai, kad maždaug metus trukęs parengiamasis darbas nenuėjo veltui. Inžinerinių paslaugų kompanijos „Adem“ parengtas dalies Lentvario dvaro rūmų atnaujinimo projektas nepraslydo pro vertintojų akis.
Kultūros ministerija aštuoniems kultūros paveldo objektams paskirstė 2,38 mln. eurų ES struktūrinių fondų investicijų. Jų atiteko ir porai dvarus valdančių bendrovių.
Viena jų – U.Kiguolio bendrovė „Lentvario dvaras“, kita – „Galvės investicija“, kuriai priklauso Elektrėnų rajone esantys Abromiškių dvaro sodybos rūmai. Pinigai šio kultūros paveldo valdytojus pasieks pagal finansavimo priemonę „Aktualizuoti viešąjį ir privatų kultūros paveldą“.
Dvarą atvers lankytojams
„Lentvario dvaro restauravimas – tarsi pilotinis projektas. Jam skirtos ES fondų investicijos siunčia signalą privačiam verslui Lietuvoje, kad atsirado galimybė lengvėliau sutvarkyti kultūros paveldo statinius, tiksliau – dvarus.
Dauguma jų yra labai apleisti, ir jiems atkurti reikia didelių investicijų“, – sakė inžinerinių paslaugų kompanijos „Adem“ verslo plėtros direktorius Nerijus Juškaitis.
Jo patirtis liudija, kad darant patalpų atnaujinimo techninius sprendinius nedera tikėtis komercinės naudos. Mat kultūros paveldo objektams yra nustatyti tam tikri reikalavimai, ir verslininkai negali nei griauti to, kas yra jų viduje, nei pritaikyti šiuolaikiniams poreikiams.
„Tuo tarpu Lentvario dvaro rūmų išskirtinumas – vidaus patalpoms restauruoti nėra taikoma itin griežtų kultūros paveldo apsaugos reikalavimų. Todėl kurdami projektinius sprendinius galėjome pasitelkti daugiau išmonės“, – kalbėjo N.Juškaitis.
Lentvario dvaro rūmų projektui skirtas ES struktūrinių fondų finansavimas sudaro 673 tūkst. eurų, o bendra jo vertė siekia 1,5 mln. eurų.
Ėmusis darbo, už šiuos pinigus bus sutvarkytas Lentvario dvare bokštas bei įrengtos patalpos muziejui. Tuo pačiu bus pakeisti viso dvaro langai bei durys, restauruotas stogas bei sutvarkyta dalis fasado.
Iš viso projekto metu bus atnaujinta apie 200 kv. metrų pastato erdvių. Tačiau tai – tik pirmasis dvaro rūmų atnaujinimo etapas. Skaičiuojama, kad visam dvarui bei greta esančiam parkui atnaujinti prireiks 7-8 mln. eurų investicijų.
Atkurs parką ir teniso kortus
Pasak U.Kiguolio, nors šiuo metu dvaro rūmai nėra atviri žmonėms, jie vis tiek pamažu tvarkomi. Palikti jų be priežiūros nevalia. Rūmų būklė yra apgailėtina, – stogo danga daug kur suirusi, jos konstrukcijos pažeistos puvinio. Drėgmė nuolat smelkiasi ir į mūrą, ir į pamatus.
„Ne šiaip sau kapitalinį atnaujinimą pradedame nuo bokšto. Būtina jį kuo skubiau rekonstruoti, nes jo ir būklė yra kritinė, ir restauruotinų objektų jame yra daugiausia “, – kalbėjo U.Kiguolis.
Pagal projektą bokšto laiptinėse, koridoriuose ir apžvalgos kambariuose numatyta įrengti muziejaus ekspoziciją, susijusią su dvaro istorija bei jo gyventojais.
„Turime sukaupę istorinės dvaro medžiagos, tačiau nenorėčiau, kad muziejuje būtų sukabinta paprasta nuotraukų ekspozicija ir istorijos aprašas. Svarbu, kad muziejus būtų patrauklus bet kokio amžiaus lankytojams, todėl jį įrengiant pasitelksime modernias technologijas“, – užsiminė dvaro savininkas.
Kadangi yra išlikęs ir istorinis dvaro parko aprašas, žinoma ir tiksli vieta, kur buvo įrengti teniso kortai, juos taip pat planuojama atgaivinti.
„Svarbu, kad dvaras būtų gyvas, kad jį lankytų žmonės. Nepaisant to, gausime ateityje daugiau ES investicijų ar ne, vis tiek jo rekonstrukcija vyks toliau.
Kuo greičiau dvaras bus atnaujintas, tuo greičiau jis taps lankytinas, tuo greičiau ir mano investicijos atsipirks“, – kalbėjo U.Kiguolis.
Dar nežinia, kiek laiko prireiks visiem dvarui restauruoti, tačiau lankytojų jame bus laukiama jau po pirmojo jo etapo – maždaug po poros metų.
Darbų pradžia – rugpjūtį
Anot N.Juškaičio, šiuo metu rengiamasi pasirašyti projekto finansavimo sutartį su Centrine projektų valdymo agentūra. Kitas etapas bus susijęs su konkursu rangovui parinkti.
„Ir toliau administruosime bei prižiūrėsime šį projektą. O kadangi lėšų skiriama privačiam investuotojui, jis negali rangovo pasirinkti dvišaliu sutarimu. Todėl turėsime parengti ir konkurso dokumentus.
Konkursai paprastai užsitęsia kelis mėnesius, todėl tikimės, kad dvarą atnaujinti bus pradėta rugpjūtį. Ir statybos leidimas, ir visa techninė dokumentacija jau yra parengta“, – sakė N.Juškaitis.
Sovietmečiu – naikinanti rekonstrukcija
Lentvario dvaras – tai neogotikinio stiliaus trijų aukštų pastatas su rūsiu ir mansarda. Dvaras įkurtas XVI amžiuje. O dabartinis pastatas perstatytas XIX a. 7-ajame dešimtmetyje.
Nuo 1850 m. iki 1939 m. Lentvario apylinkės ir dvaras priklausė grafams Tiškevičiams, kurie 1855–1865 m. pasistatė anglų neogotikos stiliaus rūmus.
Šalia rūmų esanti parko sistema suprojektuota apie 1898 m. pagal žinomo prancūzų kraštovaizdžio architekto Eduardo Andrė projektą.
Lentvario dvaro sodyba 2008-aisiais įregistruota Kultūros vertybių registre ir yra valstybės saugomas objektas.
Jam daugiausia žalos buvo padaryta 1957 metais, kai restauruojant buvo sunaikinta nemenka dalis vertingųjų architektūrinių savybių. Tuo metu ant pagrindinio tūrio buvo užstatytas trečias aukštas, perplanuotos vidaus patalpos.
Buvo panaikinta pagrindinė laiptinė, įrengiant vieną – tarpinę perdangą dviejų aukštų vestibiulio patalpoje, o kitą perdangą – vietoj pagrindinės laiptinės erdvės, išardant pertvarą tarp salės ir vestibiulio antrajame aukšte.
Taip šiame aukšte atsirado naujas išplanavimas ir visiškai buvo sunaikinta vidaus apdaila. Ji tik fragmentiškai kai kur išlikusi.
dvarasLentvario dvaras^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.