Net ir gėlininkams kovo 8-ąją koją pakiša lenkai – nugraibsto visą grietinėlę

2018 m. kovo 8 d. 09:23
„Lietuvos rytas“
Gėlių verslas sklidinas šešėlio, o kovo 8-oji tik dar labiau išryškina jo kontūrus. Kieno užaugintos gėlės tądien atsiduria kone prie kiekvienos maisto parduotuvės? Didmenininkai šnairuoja į pietinius kaimynus ir pyksta ant jų neginančios valstybės.
Daugiau nuotraukų (27)
Kovo 8-oji yra vienintelė metuose šventė, kuri įkaitina prekybą gėlėmis. Jos metu parduotų gėlių kiekio neatstoja nei Valentino diena, nei Rugsėjo 1-oji, nei Vasario 16-oji. Todėl konkuruojantys dėl pirkėjų gėlininkai niršta ir ant tvarkos neįvedančios mūsų valstybės. 
Visos tulpės – iš Alytaus?
0,6-0,7 euro. Štai tiek kovo 8-osios išvakarėse už tulpės žiedą prašė gėlių pardavėjai, įsikūrę ties „Maxima“ parduotuve sostinės Naujininkų gatvėje.
Kur užaugintos šios gėlės? „Alytuje“, – patikino gėlių kioske dirbanti pardavėja. „Alytuje“, – pratarė ir šildomą gėlių vežimaitį ties gatvių sankryža pasistačiusi moteris. „Alytuje“, – neleido suabejoti ten pat pilną tulpių mikroautobusą pasistatę prekeiviai.
„Mūsų draugai tulpes augina. Mes tik padedame parduoti“, – užklausus, kokia gi įmonė Dzūkijoje turi tulpių šiltnamius ir užverčia Lietuvą gėlėmis, paaiškino prie autobusiuko stoviniuojanti moteris.
Vis dėlto pietų Lietuvoje nėra tulpių augintojų gausybės. Dzūkijoje jos auginamos tik Alytaus rajono Punios seniūnijoje esančiame Algimanto Žemaičio gėlininkystės ūkyje.
Pasak šio ūkio atstovės, vidutinė tulpės kaina su PVM Punioje yra 0,36 euro. Taigi atsidūrę prekybininkų rankose, šios gėlės pabrangsta dvigubai.
O gal Punios augintojų vardu prisidengia ir gėles iš Lenkijos suvežantys prekeiviai?
„Ne mums tai žinoti. Tačiau neabejoju, kad ir taip yra“, – patikino pavardės nepanorusi pasakyti ūkyje dirbanti moteris.
Pelningas verslas
Dešimta valanda ryto, o bendrovės „Gėlių bazė“ Vilniaus sandėliuose pirkėjų – vos vienas kitas. Per vėlu.
Viena, trečiadienis yra ta savaitės diena, kai tiekėjai įvykdo užsakymus – kai į bazes suvežamos šviežios gėlės, kurias mažmenininkai pasistengia kuo skubiau išsivežti. Šeštą ryto jie jau būna apgulę bazės duris.
Antra – vakar tai buvo ir kovo 7-oji, kai užsakymai buvo gerokai gausesni, o pardavėjams rūpėjo kuo skubiau atsidurti savo prekybos vietose. Taigi tie žmonės, kurie smarkokai vėluodami užsukdavo į gėlių didmeninės prekybos sandėlį, dažniausiai dairėsi vienos kitos jų puokštės.
20 eurų. Tiek kasoje už 25 didokus tulpių žiedus sumokėjo vyriškis, ryškiai raudoną puokštę nupirkęs savo žmonai. Tad vienos tulpės kaina bazėje siekė 0,8 euro.
Jei jis bazėje būtų išsirinkęs vidutinio dydžio rožių puokštę, už kiekvieną žiedą būtų mokėjęs po 2 eurus.
Tačiau pagrindiniai pirkėjai gėlių bazėse yra ne pavieniai užklydėliai, bet floristikos įmonės arba individualia gėlių prekybos veikla besiverčiantys žmonės, dirbantys su verslo liudijimu arba pažyma.
Kainos didina apyvartą
Ir vis dėlto, ar per metus smarkiai pasikeitė didmeninė gėlių kaina?
„Užduokite kokį tik norite klausimą, bet ne šitą, – kraudamas nuostabaus grožio rožes į lentynas pyktelėjo Vilniuje įsikūrusios bendrovės „Gėlių bazė“ vadovas Viktoras Bobinas. – Jau 25-erius metus esu gėlių versle, ir kasmet Kovo 8-ąją girdžiu postringavimus, kaip per šią šventą pralobsta gėlininkai“.
Tad gal tokiomis dienomis parduodama daugiau tulpių arba rožių žiedų? Gal didėja apyvarta?
„Taip, parduodama daugiau, bet didėjanti apyvarta dar nereiškia, kad didėja ir pajamos. Ją paaugina brangstančios gėlės, bet kartu padidėja ir išlaidos“, – priminė V.Bobinas.
O tai gal bent jau gėlių verslas – nenuostolingas? „Pelningas“, – patikino jis.
Ir vis dėlto rožių ir tulpių sklidino sandėlio ilgam nepritemdė jo savininko pyktis.
„Gėlininkų verslas lydi žmogų nuo gimimo iki mirties. Tačiau galiu paliudyti ir tai, kad vis dažniau nusiperkama gėlių be jokios progos, tiesiog – sau. Nors šis virsmas dar mažas, jis džiugina gėlininkus“, – sakė V.Bobinas.
Apie kainas ir rinką
Didmenine gėlių prekyba besiverčiančios vilniškės bendrovės „Mirata“ kieme gėlininkai į automobilių bagažines vakar, kovo 7-ąją, dažniau krovė dėžes su gerberomis bei rožėmis, nei tulpių ryšulius.
„Man dažniausiai prireikia rožių. Tačiau kiek pakilo jų kaina sunku palygint. Nes ji priklauso ir nuo gėlės dydžio, ir nuo rūšies.
Šiuo metu rožės žiedas didmenoje kainuoti ir 0,7 euro, ir 2 eurus. Už tas, kurias buvau užsisakiusi, mokėjau po eurą“, – sakė gėlių Vilniaus Senamiestyje rengiamam sužadėtuvių vakarui pripirkusi dekoratorė Fausta.
„Mirata“ bazėje gėlių kainos margos. Pavyzdžiui, tulpių žiedo kaina kyla nuo 0,36 euro iki 0,52 euro, narcizų – nuo 0,7 iki 1 euro.
„Trumpesnes rožes pardavinėsiu po 1,5 euro, ilgesnes – po 2, dideles – po 3 eurus“, – sakė gėlių kioską Vilniuje turinti Marija.
„Vežu gėles į Pabradę, joje yra mūsų parduotuvė. Didmenos kainos pieš Kovo 8-ąją paprastai nepakyla. Smarkiai padidėja tik pats jų pardavimas. Kainoms gal daigiau įtakos daro Valentino diena, bet ir ji - tik raudoniems žiedams“, – sakė Edgaras.
Burnoja ant gatvės
Didmenininkai neneigia – Kovo 8-oji smarkiai išaugina apyvartą. Tačiau jie turi priežasčių pykti.
„Žmonės, kurie augina gėles bei tie verslininkai, kurie jas tiekia kiaurus metus bei jomis prekiauja, laukte laukia pavasario švenčių. Bet joms priartėjus, niršta.
Savivaldybės išrašo prekybos leidimus žmonėms, išsėmusiems verslo liudijimą vos vienai kitai dienai. O tie leidimai suteikia teisę jiems prekiauti autobusų stotelėse arba apgulti prekybos centrus.
Tie žmonės neperka gėlių iš didmenininkų, nes tam reikia turėti savo įmonę. Neperka nė iš mūsų šalies augintojų. Prisiperka gėlių Lenkijoje, ir ten palikę pinigus, jas išparduoda Lietuvoje“, – pyktelėjo didmenos parduotuvėje sutiktas vyras.
Tad, pasak didmenininkų, valstybė neapsaugo žmonių, kurie sąžiningai moka mokesčius.
Užtveria kelią 
„Prie mūsų mažmenos parduotuvių, kuriose dirba mūsų išmokyti žmonės, kuriems mes mokame algas, mokesčius, pernai per Kovo 8-ąją net nebuvo įmanoma privažiuoti. Kelią užtvėrė kibirus ant žemės susistatę gėlių pardavėjai.
Pavyzdžiui, Naujojoje Vilnioje, autobusų stotelėje, esančioje netoli geležinkelio stoties, prekiauti gėlėmis išduota apie 10 leidimų. Nepaisant, kad kiaurus metus dirbančių gėlių prekybos vietų ir ten pat esančioje „Maxima“ parduotuvėje, ir nuolat jomis prekiaujančiuose kioskuose“, – pyko pavardės prašęs neminėti Artūras.
Jis garantavo – 80 proc. tulpių yra suvežtos iš Lenkijos.
„Olandija yra gėlių verslo šalis. Ir ten yra nustatyta tikslios prekybos vietos, esančios tam tikrų atstumu, kad gėlininkai nepersiviliotų klientų.
Tuo tarpu Lietuvoje šis verslas žlugdomas. Jei jau stovi legalus gėlių kioskas, tai būtinai per šventes prie jo atsiras keli gėlių prikrauti mikroautobusai.
O kainos? Didmenoje pačių gėlių kainos pastaraisiais metais nesikeitė, darbuotojų algoms pridedamas 20 proc. antkainis.
Bet pardavimas pabrango – mažmenoje kainos per trejus metus smarkiai sukilo. Viskas buvo suapvalinta verčiant litus į eurus. Jei žiedas kainavo 1 litą, dabar – ne 0,3, bet 0,5 euro.
Be to, kiekvienas prekybos taškas turi ir savo gėlių kainą, ir savo stilių“, – sakė Artūras.
gėlininkaiKovo 8-ojitulpės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.