Moteris pasityčiojimu vadina požiūrį į neįgaliuosius. Tarnyba sako: jokia čia ne klaida. Paliktą 5 procentų darbingumą bejėgiam vyrui vadina vilties procentais.
27-erių Dmitrijus neįgalus nuo vaikystės. Dėl ligos vos metų ir trijų mėnesių berniukui teko pašalinti akį.
Dirbti negali
Po ilgos ir sunkios operacijos vaikas daugiau nepratarė nė žodžio. Jo sveikata tik blogėjo. Sulaukus pilnametystės panevėžiečiui nustatytas 15 procentų darbingumas. Vaikinas nesiorientuoja aplinkoje, nekalba. Pernai Dmitrijus visai apako. Ir tie keli žingsniai namie savo kojomis jam tapo iššūkiu. Socialinė darbuotoja patarė kreiptis į specialistus, kad patikslintų darbingumo lygį.
„Jis sėdės tiek, kiek energijos turės ir viskas, daugiau nieko. Jis pats nieko negali, nevalgo, nemoka nei šaukto laikyti“, - kalbėjo Dmitrijaus mama Zinaida Gainulienė. Ji teigė niekaip nesutinkanti su tuo, kad jos sūnui nustatytas 15 proc. darbingumas.
Moteris neįgalų sūnų nuvežė į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo Šiaulių teritorinį skyrių. Pristatė Panevėžio medikų išvadas apie pablogėjusią sveikatą. Po kelių savaičių gautas atsakymas motiną pribloškė.
„Perklijavo kitą nuotraukytę, o neįgalumą paliko tokį patį – 15 proc. Kai gavau tokį atsakymą, norėjau verkti. Skaudu, kad toks požiūris į žmogaus vargą“, - kalbėjo motina.
Sukaupusi paskutines jėgas neįgalų sūnų prižiūrinti motina Šiaulių sprendimą apskundė.
Vilties procentai
Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba aiškina, kad dokumentuose pasigesta akių ligų gydytojo išvados.
„Taip, šeimos gydytojas buvo patvirtinęs, kad asmuo yra aklas. Bet nebuvo gydytojo oftolmologo išvados pridėta. Tai teritorinis skyrius tai vertino kaip tos konsultacijos nebuvimą, o sprendimų kontrolės skyrius pažiūrėjo liberaliau į tą situaciją, įvertindamas kompleksiškai jo sveikatos būklę, protinę negalią, kad vis tiek asmuo objektyviai negalės atsakyti į oftolmoloogo klausimus, jis mato ar nemato, kiek jis mato“, - komentavo Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos atstovė Nomeda Pikelytė.
Visiškai savimi pasirūpinti negalinčiam vaikinui nustatytas 5 procentų darbingumas.
Z.Gainulienė pasakojo pasidomėjusi kitu panevėžiečių, kuriam nustatytas nulinis darbingumas: „Nu irgi kaip Dima, panašūs ir tie judesiai“.
Moteris jaučiasi nusivylusi: „Aš daugiau į tą pusę net nežiūrėsiu, yra kaip yra. Tiek nervų kainavo, tiek visko – nustosiu, kaip bus – taip“.
N.Pikelytė teigia, kad nustatyti procentai – ne esmė. „Teisės aktai nustato, kad asmuo laikomas nedarbingu jei jo darbingumas mažesnis kaip 25 proc. Ųiuo atveju mama piktinasi, kad žmogui nustatytas 5 procentai, nors jis nieko negali daryti. Mes kartais tuos 5 procentus vadiname vilties procentais, kad žmogus nebūtų grubiai tariant nesijaustų nurašytas visiškai „, - sakė Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos atstovė.
Tačiau tie vadinamieji vilties procentai neįgaliajam atsiliepia pinigais. Pavyzdžiui jei yra nustatytas nulio procentų darbingumas asmuo gauna 292 eurus, jeigu 5 procentų — jis gauna keliolika eurų mažiau.